Motorola Motoluxe XT615 – Za málo peněz, hodně muziky?

Motorola Motoluxe XT615 – Za málo peněz, hodně muziky?
2013-01-23T08:31:55+02:00
• 23. 1. 2013
2

Motorola dokázala, že i za cenou lowendu se může skrývat slušný kousek. Motoluxe se aktuálně prodává za čásku kolem 4 500,- Kč. Za to  získáte odolný a všudypřítomný, každodenní nástroj.

Výkon

Pod odolnou kapotou tohoto smartphonu se ukrývá pouze jednojádrový Qualcomm MSM7227A o taktu 800 MHz, o grafiku se zde stará grafický čip Adreno 200 a také operační paměť RAM 512MB nasvědčuje tomu, že se jedná pouze o „dvojkový“ Android (Gingerbread 2.3.7).

Motorola se rozhodla pro zařízení s pamětí pod 1 GB RAM ICS neuvolnit. Systém má občas prodlevu při přechodech mezi plochami a také mezi seznamem aplikací a hlavní obrazovkou. S pomalejší odezvou se setkáte také na odemykací obrazovce, při tažení zámku.

Konstrukce/tělo

Přední strana mimo 4″ displej neohromí, až do chvíle, dokud nemáte nějakou zmeškanou událost typu sms, nepřijatého hovoru, případně vybité baterie. Pak se totiž, stejně jako v případě připojení zařízení k nabíječce, rozzáří notifikační dioda v různých barvách v závislosti na události. Dioda se nachází v proužku vlevo pod displejem a je dostupná z obou stran, ať leží telefon displejem dolů, nebo nahoru. Nezmeškáte tak žádnou událost. Vedle diody se pak nachází hlavní systémový mikrofon. Otvor s diodou slouží i pro uchycení poutka. Displej není kryt odolným sklíčkem Gorilla Glass, ale nějaký druh tvrzeného skla údajně použit je, takže odolává používání bez nějakých viditelných škrábanců.

Zadní straně dominuje 8MPx fotoaparát a jeho přisvětlovací dioda. Fotoaparát je dominantou i z profilu, jelikož vystupuje 2 mm nad povrch zad přístroje. Ve spodní části krytu baterie se nachází hlavní systémový reproduktor, designově vyvedený ve stříbrné mřížce. V horní části krytu se nachází sekundární mikrofon pro potlačení okolního ruchu při hovoru.

Na horní straně zařízení najdeme zamykací/vypínací tlačítko a audio konektor (3.5mm jack). Pravý bok obsahuje v horní části kolébku hlasitosti a v dolní se nachází tlačítko spouště fotoaparátu. Levý bok obsahuje pouze micro USB konektor.

Co lze na zařízení ocenit

U takto levného smartphonu jistě potěší především odolnost samotného přístroje v kombinaci s tzv. soft-touch povrchem. Odolat by měl údajně i prachu (drobnému písku). Potěší čidlo pro regulaci jasu displeje, stejně jako zajímavý design notifikační diody, kterou nenabízí ani spousta top modelů. Dalším aspektem, kterým se může tento model pyšnit, je 8MPx fotoaparát s autofokusem a přisvětlovací diodou. Ten je ale ve výsledku spíše průměrný, o čemž se můžete přesvědčit sami na konci článku. XT615 má také HW tlačítko spouště fotoaparátu, pro mnohé rozhodující parametr. Někteří uživatelé si zakládají na FM rádiu, i to zde najdeme.

Baterie a paměť

Zvolená kapacita baterie je u Motoluxe, z ohledem na 4″ displej, spíše nedostačující, nicméně výdrž je vzhledem ke slabšímu HW docela přijatelná a dá se dosáhnout i více než jednoho dne s aktivní synchronizací účtů na 3G. Jakmile ale začneme přístroj více používat, 4″ displej zvládne zkonzumovat kapacitu celé baterie i do pár hodin.

Vestavěnou paměť 1 GB lze dále rozšířit díky microSD slotu až o 32 GB. Kartu lze měnit i bez nutnosti vyjmutí baterie. Při troše šikovnosti lze stejně vyměnit i SIM karta.

Prostředí Moto Switch 2.0

S prostředím Androidu Motorola nic zvláštního neprováděla, ale najde se pár drobností, které mohou majitele tohoto přístroje potěšit. Jedná se, spolu s Androidem 2.3.7, o přidanou možnost restartu přístroje, dostupnou při přidržení vypínacího tlačítka. U jiných zařízení lze přidat, pouze pokud provedeme root. Další drobností je možnost sdílet hudbu přímo ze samotného Motorolou modifikovaného widgetu (hudebního přehrávače) na ploše. Tato možnost mě velmi potěšila, vzhledem k tomu, že spousta přehrávačů, a to i ten defaultní, toto neumožňuje ani v samotné aplikaci, natož ve widgetu.

Zda nabízím několik fotografií samotného prostředí. Nejedná se o screenshoty, jelikož systém tuto funkci nepodporuje a provést root jsme nemohli. Každopádně si všimněte zmiňovaného hudebního widgetu s obsaženým tlačítkem pro rychlé sdílený právě přehrávané skladby.

   

Osobní dojem

Soft-touch povrch je příjemný na dotek i v mrazivém počasí, kdy jiná zařízení z kovu v rukou studí. Zároveň je Motoluxe odolná. Pod soft-touch povrchem se totiž ukrývá konstrukce z kovu. Přesvědčit se můžete pouhým sejmutím krytu baterie. Velikostně se mi v rukou také drží podstatně lépe než můj osobní, mnohem větší Galaxy Nexus. Pokud používám vedle smartphonu i tablet, tak by bohatě uhlopříčka 4″ postačovala. Ve srovnání se 4,65″ displejem Galaxy Nexusu ten v Motoluxe jistě spotřebovává méně energie. Pokud k tomu připočteme slabší hardware, máme důvod rozumnější spotřeby na světě. Otázkou je, zda by o tolik slabší hardware uspokojil moje potřeby a stačil mému delšímu používání. Už během prvních chvil jsem zaplnil vestavěnou paměť přístroje, která je opravdu u takto levných smartphonu, až na výjimky, mizerná (v tomto případě uživatelská paměť činí pouze 150 MB). Zapomeňte tedy na spousty aplikací a her, vybrat budete muset jen ty opravdu nutné. Do nedávna jsem byl nicméně zvyklí vedle Nexusu používat jako hlavní telefon LG Optimus One, který na tom nebyl o moc lépe. Naopak měl ještě slabší hardware, ale šlo to.

Pokud nejste v tomto ohledu náročný uživatel, ale jde vám pouze o pracovní a odolný nástroj, se kterým vyřídíte e-maily, probrouzdáte internet a využijete všechny plusy chytrého telefonu s Androidem 2.3.7., pak jistě oceníte i jeho výše zmíněné vlastnosti, které nenajdete u mnohých dražších smartphonů. Nesmím zapomenout ani na hry. Samozřejmě nečekejte, že si na XT615 zahrajete nejnovější tituly, ale nenáročné herní příznivce potěší. Záleží na preferencích, co od smartphonu očekáváte, jak jej budete využívat, k jakým účelům a v jakém prostředí. Hlavní roli je ale vždy cena. Ta je u Motoroly Motoluxe jistě přijatelná. Najdete se mezi našimi čtenáři nějaký její nadšený a spokojený uživatel? Nebojte se podělit se svými zkušenostmi pod článkem, nebo na našich sociálních sítích.

Konkurence

Za konkurenta lze považovat, vzhledem k ceně, za kterou se dá pořídit (kolem 4 000,-), Huawei Ascend G300, který má taktéž 4″ displej, tentokrát krytý Gorilla Glass, notifikační diodu, čidlo pro regulaci jasu a 5MPx fotoaparát s přisvětlovací diodou.

Parametry

  • Rozměry: 118 × 61 × 10, 124 g
  • Displej: 4″ TFT LCD, 480 × 854 bodů, 50 × 90 mm
  • Procesor: jednojádrový 800 MHz, grafický čip Adreno 200
  • RAM: 512 MB
  • ROM: 1 GB (250 MB pro uživatele), microSD, až 32GB
  • OS: Android 2.3.7 Gingerbread
  • Baterie: 1 400 mAh
  • Fotoaparát: 8MPx, přisvětlovací dioda, autofocus / video 800 × 480

Na vybraných trzích (Brazílie) se prodává s digitálním TV přijímačem s označením Motorola Atrix TV XT682. Telefon pak nabídne 1GHz procesor a 1 700mAh baterii. Jinak se jedná o totožné zařízení.

Na našem trhu lze z mobilních operátorů získat pouze u T-Mobile Czech Republic a.s., kterému děkujeme za její zapůjčení.

Fotografie pořízené Motorolou Motoluxe XT615

Úmyslně jsou pořízené za zhoršených světelných podmínek, aby se měl šanci předvést 8MPx fotoaparát a přisvětlovací dioda.

Graf ceny produktu Motorola XT615 Motoluxe poskytuje server Heureka.cz

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Petr Bělík

Jsem dvaadvacetiletý student a občasný bloger, zajímající se o nové IT trendy. Primárně pracuji na NTB s Win7, na stolním PC mi běží prim. Linux Mint. Ke konzumaci obsahu spouštím Google Chrome. Ke komunikaci mi slouží GTalk, Twitter a Google+. V terénu mi PC zastupuje Galaxy Nexus. Baví mě webdesign a mobilní technologie. Udělá mi radost kde jaký Gadget!

Komentáře

Dita Klapková

28. 8. 2013, 10:58

Zajímalo by mě, zda je možné diodu vyměnit?

Vojtěch Pešek

23. 1. 2013, 13:35

Mě to nepřijde jako něco extra, i když zas tak špatný taky není. Ocenil bych tu diodu na mém telefonu.

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat