reklama

Apple snižuje objednávky součástek pro iPhone 5

Apple snižuje objednávky součástek pro iPhone 5
2013-01-15T09:45:11+01:00
• 15. 1. 2013

V prosinci minulého roku zaznamenala společnost Apple pokles akcií na světových burzách. Důvodem poklesu byly zprávy analytiků, kteří informovali o plánovaném snížení objednávek displejů pro iPhone 5 v prvním čtvrtletí tohoto roku. Podle dostupných informací toto snížení počítá s omezením objednávek až o polovinu.  Nižší objednávky se však nebudou týkat jen displejů, ale zredukovány budou i dodávky dalších součástí.

Nabízí se nám hned několik důvodů, proč Apple přistoupil k tomuto rozhodnutí. Tím prvním by mohl být nižší zájem o iPhone 5, než jaký byl očekáván. Jednoduše mnoho současných zákazníků, kteří vlastní iPhone 4  nebo iPhone 4 S, nemá důvod si pořizovat telefon, jenž v podstatě nepřišel ve své nové verzi, až na pár vylepšení, s ničím zásadním. Některé průzkumy navíc dodávají, že náctiletí nevidí iPhone jako nejlepší volbu z toho důvodu, že jej má každý. Jakoby ztrácel svou exkluzivitu. Bohužel se většinou tyto analýzy vytvářejí pochybně, proto se jim nedá zcela důvěřovat.

Dalším důvodem může být nad očekávání hladký průběh výroby a z toho vyplývající nadbytek telefonů. Víme totiž, že součástky jsou dodávány několika výrobci a například displeje má na starost více firem. Zřejmě vytvořili takové zásoby, aby Foxconn mohl dále produkovat dostatek iPhonů bez nutnosti čekat na dodavatele.

Třetím důvodem pak může být lehce spekulativní plánované uvedení nového iPhone 6. Ten by mohl spatřit světlo světa již v květnu, nebo v červnu tohoto roku. Pokud by tomu tak mělo být, snižování objednávek pro iPhone 5 by dávalo smysl. Samozřejmě se zde naskýtá další možnost v podobě  vytváření umělého zvýšení zájmu. Pokud se objeví zpráva, že nějaký produkt se bude prodávat ve sníženém množství, tak je možné zvýšit exkluzivitu, což by navazovalo na bod 1.

Snižování objednávek má rovněž negativní dopad na dvorní dodavatele součástek. Hlavními výrobci displejů pro Apple jsou japonské firmy Sharp a Japan Display a jihokorejský LG Display. Při uvedení iPhone 5 do prodeje existovaly poměrně veliké obavy z toho, že by dodavatelé nemuseli dostatečně pokrýt očekávanou vysokou poptávku. Tyto obavy se nakonec nepotvrdily. Nyní pro tyto firmy může omezení dodávek představovat poměrně veliký problém, jelikož jsou do velké míry závislé právě na dodávkách pro Apple. Vzhledem k tomu, že jsou součásti pro Apple vyráběné na míru, je pro dodavatele těžké předělávat výrobní linky a narychlo shánět nové zákazníky.

Apple by měl zveřejnit ke konci ledna své zisky za poslední čtvrtletí roku 2012, ze kterých bude zřejmé, zdali mají prodeje opravdu klesající tendenci, či nikoliv.  Je těžké říci, zdali i Apple nestojí na prahu jisté krize, ve které se ocitlo mnoho věhlasných značek, jakými jsou například Nokia, HTC nebo BlackBerry.  Doby, kdy byly telefony s jablkem na zádech pomyslným etalonem pro to nejlepší na mobilním trhu, zdá se, jakoby pomalu pomíjely. Obrovský podíl na tom má nejen vyšší cena, ale také stále kvalitnější asijská produkce.

Zdroj: intomobile.com

reklama
reklama

Jakub Sobotka

Působí v IT a svět IT a mobilních technologií byly vždy jeho vášní. Ve volném čase rád sportuje, čte, nebo se toulá přírodou. Ač uživatel Apple platformy, velmi dobře si rozumí i s Androidem.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim