reklama

Samsung telefony v ohrožení – nalezena chyba v kernelu

Samsung telefony v ohrožení – nalezena chyba v kernelu
2012-12-17T08:09:34+01:00
• 17. 12. 2012
1

V poslední době jsme vám přinesli několik zpráv o malwaru a bezpečnosti na smartphonech. Snažíme se informovat i nováčky nebo méně znalé lidi, aby se hlídali a nezapomněli na některá bezpečnostní pravidla. Bohužel se nyní objevila bezpečnostní díra v mobilech od Samsungu, která se konkrétně týká těch, které mají procesory Exynos  4412 a 4210.

Přesněji řečeno, v ohrožení jsou převážně ti, kteří mají na mobilu kernel přímo od korejského výrobce. Je to trochu zvláštní, ale je to tak. Problém se skrývá v právech na  /dev/exynos-mem, kde je nastaveno, že kdokoliv může číst a zapisovat. Právě tato chyba umožňuje přímý přístup do fyzické paměti.

Tato bezpečnostní chyba byla objevena vývojářem z XDA, který je znám jako alephazin. Sám se diví, že Samsung něco takového nechal být, nebo to alespoň neobjevil sám. Problém je v tom, že speciálně vytvořená aplikace může nepozorovaně vytvořit na takovém mobilu root. Dokonce prý už taková vznikla, ale je určena k vědomému rootování. Nepotřebujete ani ODIN.

Samozřejmě zde nejde jen o tuto záležitost. Celkově této chyby může využít kdokoliv. Umožňuje krádež dat, zablokování přístroje a další činnosti.  Naštěstí se jedná o novinku a uživatel Entropy512 dodává, že v současnosti neexistuje žádná aplikace na Play Storu, která by mohla zneužít tohoto bezpečnostního problému. Bohužel se na XDA objevila aplikace, která si získá root práva a nainstaluje SuperSU.

Samsung o něčem podobném nevěděl a ani nic neřešil. Naštěstí se nemusíte bát, že by toho nyní XDA Developers zneužilo. Kontaktovali korejského výrobce a předali mu veškerou dokumentaci a informace o daném problému. Nyní si musíme počkat na vyjádření a také na řešení. Na světě je nyní spousta mobilů, které jsou lehce napadnutelné, ale není důvod k panice. Pokud budete pečlivě zvažovat každou instalaci aplikace a nebudete používat neznámé zdroje, nejste v ohrožení.

Problém se zřejmě týká těchto mobilů:

  • Samsung Galaxy S2 GT-I9100
  • Samsung Galaxy S3 GT-I9300
  • Samsung Galaxy Note GT-N7000
  • Samsung Galaxy Note 2 GT-N7100
  • Samsung Galaxy Note 10.1 GT-N8000
  • Samsung Galaxy Note 10.1 GT-N8010
  • Meizu MX

Zdroje: theverge.com, androidauthority.com, xda-developers.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

nojo není nad alternativní kernel :)

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim