reklama

Nový typ LCD displeje může pomoci v úspoře energie

Nový typ LCD displeje může pomoci v úspoře energie
2012-11-06T10:44:08+01:00
• 6. 11. 2012
1

Svět smartphonů a tabletů neustále čeká na pomyslný svatý grál v podobě baterie s extrémní kapacitou. Ve skutečnosti to není zas tak potřeba, byť by se to hodilo. Pokud se podíváte do statistik na svém zařízení, co nejvíce odebírá energii, bude to zajisté displej. Ten je hlavní příčinou malé výdrže na jedno nabití, byť celkově je jen součástí většího problému.

Již jsme mohli vidět technologii Mirasol od Qualcommu, ale ta má do použitelnosti ještě dlouhou cestu. V současnosti se objevila nová technologie LCD displejů od společnosti Japan Display Inc. Vytvořili dva typy, které využívají odrazivosti světla a nemají podsvícení. První typ není vhodný pro prezentaci videí, ale jeho gamut dosahuje až na 36 %, čímž dokáže velmi dobře zobrazovat barvy. Zřejmě se bude hodit pro elektronické čtečky knih, jelikož úspora energie je zde celkem vysoká.

Druhý typ displeje sice zatím nedisponuje takovými barvami, ale dokáže využít až 40 % odrazivosti světla. Taktéž nemá podsvícení, a proto nemá vysoké nároky na energii. Ačkoliv zatím nepadla ani jedna zmínka o tom, jestli se dostanou do smartphonů, tak se zajisté jedná o zajímavou myšlenku. Bylo by nutné vyřešit možnost kombinace stávajících technologií, kdy například v noci bude mít displej podsvit a na denním světle by zapracovala samotná odrazivost. Tím by se mohlo docílit požadované úspory energie, a tak by se zvýšila výdrž na jedno nabití. Nyní se podívejte na oba typy displejů.

Často slýcháváme o podobných technologiích a málokdy se jen tak dostanou do reálných produktů, nebo to minimálně trvá léta. Snad se v brzké době objeví výrobce, který udělá ve výdrži smartphonů revoluci. Nemůžeme říci, že by nebyla technologie, spíš se světoví dodavatelé zaměřují na jiné specifikace smartphonů a tabletů. Například kdo potřebuje displej s větší hodnotou hustoty pixelů než 300 ppi? Zaplatíte si raději za mobil s FullHD displejem, nebo za mobil, který vydrží 4 dny plného používání?

Zdroj: engadget.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Yuri_Ford

6. 11. 2012, 10:59

 davam like tomuto. Například kdo potřebuje displej s větší hodnotou hustoty pixelů než 300 ppi? Zaplatíte si raději za mobil s FullHD displejem, nebo za mobil, který vydrží 4 dny plného používání? 

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim