reklama

Aplikace Kniha Jízd pro Android – automatizujte záznam svých jízd

Aplikace Kniha Jízd pro Android – automatizujte záznam svých jízd
2019-06-21T14:28:06+02:00
• 14. 11. 2012

Než se pustím do popisu samotné aplikace, bude nutné zmínit, jak vlastně vznikla. To je možná daleko zajímavější než aplikace sama.

Není to tak dlouho, kdy na Dotekománii vyšel článek o programu Tasker, který na první pohled slouží “pouze” pro  automatizaci všemožných procesů (když má baterie pod 20 %, vypni wifi, synchronizaci, atd.). Jenže Tasker  už nějaký ten měsíc funguje i jako prostředek pro vytváření APK souborů. Zní vám to divně? Také jsem nemohl uvěřit, že se tu možná tvoří metoda, díky které si budu moct splnit svůj sen a napsat jednoduchou aplikaci pro Android i bez znalosti programovacího jazyka! Moje nadšení se znásobilo ve chvíli, kdy jsem se na vlastní kůži přesvědčil o tom, že můžu takovou aplikaci zveřejnit na Google Play pro všechny, kdo o ní budou mít zájem. Samozřejmě je zde zatím mnoho omezení, kterými takto vytvořená aplikace “trpí”, ale vývoj Taskeru pokračuje a myslím, že se v tomto směru můžeme těšit ještě na velká překvapení…:-)

Aplikace je na světě, jmenuje se Kniha Jízd a rád bych vám ji tímto představil…

Pokud vás nebaví (nebo zapomínáte) zapisovat svoje služební cesty do papírové knihy, nebo byste rádi evidovali i osobní jízdy, tato aplikace by vás mohla zajímat. Její hlavní předností je možnost nastavit automatickou detekci jízdy, což v praxi znamená, že se o zápis jízd nebudete muset vůbec starat a vše bude probíhat plně automaticky. Výsledné záznamy jsou poté exportovány do souboru CSV, nebo do zvoleného Google kalendáře.

Detekce jízdy samozřejmě vyžaduje konkrétní podnět. Máte na vybranou ze tří možností:

  • Detekce jízdy pomocí Bluetooth zařízení ve voze. Jízda automaticky začne ve chvíli, kdy se telefon připojí k Bluetooth zařízení ve vozidle. To musí být nejdříve spárované s telefonem, aby toto spojení nastalo automaticky. Jízda pak skončí ve chvíli, kdy se spojení přeruší a detekovaná rychlost jízdy klesne pod 1 m/s.
  • Detekce jízdy pomocí režimu CAR DOCK. Jízda začne ve chvíli, kdy je na telefonu aktivován režim CAR DOCK. Tento režim je podporován hlavně originálními držáky do auta a obvykle je indikován ikonkou auta, nebo volantu v horní oznamovací liště. Jízda logicky skončí ve chvíli, kdy je tento režim deaktivován a detekovaná rychlost jízdy klesne pod 1 m/s.
  • Manuální režim. Toto je poslední možnost detekce jízdy, která již ovšem není automatická a vyžaduje od řidiče manuální započetí i ukončení jízdy. Na úvodní obrazovce aplikace se v tomto případě objeví tlačítko pro začátek a konec jízdy. I zde platí podmínka pro detekovanou rychlost nižší než 1m/s.

Při zaznamenávání jízd aplikace nevyžaduje připojení k internetu (pokud není zvolen zápis jízd do Google kalendáře) – počáteční a cílové pozice jsou ukládány ve formě GPS souřadnic. Až při exportu jsou z těchto dat generovány adresy z internetu. S tím souvisí další funkce, kterou aplikace nabízí:

Místa

V případě, že namísto často nic neříkající adresy, chcete mít v exportovaném CSV souboru názvy často navštěvovaných míst, můžete si takové místo vytvořit. Například místo adresy: Dlouhá 234, Praha, bude  “Domov”.

Kromě exportu jízd do CSV souboru je možné nechat zapisovat jízdy také do zvoleného Google kalendáře.

Kalendář

V tomto případě je každá jízda do kalendáře zapisována ihned po ukončení jízdy, a pokud chcete mít v popisu výsledné události vygenerovány adresy, nebo vytvořená “místa”, je zapotřebí internetové připojení. Událost se zapíše i v případě, že připojení k internetu dostupné není, ale v popisu události budou jen GPS souřadnice, časový interval jízdy bude ale zachován.

Pokud nechcete, aby se do kalendáře zapisovaly velmi krátké jízdy, stačí si zvolit spodní limit ujeté vzdálenosti.

Export zaznamenaných jízd lze ručně vyvolat pomocí ikonky v horní části domácí obrazovky. Lze exportovat všechny doposud zaznamenané jízdy, v placené verzi aplikace pak i jízdy za aktuální měsíc, dnešní jízdy nebo ručně zvolit časový interval. Průběh exportu je potom znázorněn v oznamovací liště a tudíž nemusíte čekat, až se dokončí, a můžete pracovat s telefonem v klidu dál. Cesta k CSV souborům je tato: /Kniha Jízd/Export/…

Během několika dní chystám vypustit aktualizaci na verzi 1.7, a tou nejzásadnější změnou (pravděpodobně pouze v placené verzi) bude nová funkce “Automatický export”:

Automatický export

Bude možné zvolit ze tří voleb – denně, týdně, měsíčně. V tuto chvíli se o aplikaci nebudete muset starat už vůbec. Export bude probíhat v závislosti na zvoleném intervalu buď každý den po půlnoci, každé pondělí po půlnoci, nebo každý první den v měsíci po půlnoci. Pokud bude v tuto dobu zrovna probíhat záznam jízdy, aplikace počká, až se jízda dokončí a automatický export proběhne až pak.

Stejně jako u zápisu jízd do Google kalendáře je v nastavení exportu možné zvolit spodní limit ujeté vzdálenosti, do exportovaných CSV souborů se tak nedostanou nechtěné záznamy.

Trochu skrytou funkcí aplikace je “Přehled jízdy”:

Přehled jízdy

Jedná se o jednoduché zobrazení aktuální rychlosti, ujeté vzdálenosti, nadmořské výšky, data a času. Je zde použito černé pozadí, takže ani v noci nebude nepříjemně oslněni displejem telefonu. Způsob zobrazení “Přehledu” je nutné v aplikaci nastavit (Nastavení – Další – Chování aplikace). Můžete ho potom vyvolat i skrýt pomocí přibližovacího senzoru telefonu v průběhu jízdy a také je k dispozici volba pro automatické zobrazení ihned po započetí jízdy.

V poslední verzi aplikace přibyla funkce usnadňující nalezení zaparkovaného vozidla. Jakmile aplikace poprvé zaznamená jízdu, zároveň také uloží polohu cílové pozice. Pak už stačí jen kliknout na ikonku na úvodní obrazovce. Zobrazení poslední polohy vozidla probíhá většinou pomocí aplikace Google Mapy, ale pokud máte v telefonu nainstalovanou jinou aplikaci která funguje na principu zobrazení zeměpisné polohy, telefon by vám měl nejdříve nabídnout, v jaké aplikaci chcete pokračovat.

Je dobré také zmínit, že je možné aplikaci používat ve třech jazycích – Čeština, Angličtina, Slovenština.

logo-app Kniha Jízd (free) Taskermagie Zdarma ANDROID

Je tedy zřejmé, že pomocí Taskeru lze vytvořit i celkem rozumně vypadající funkční aplikaci. Nicméně v současné době je tvorba aplikací tímto způsobem vhodná spíše pro jednoduché a na grafické prostředí nenáročné programy.

reklama
reklama

Redaktor si nevyplnil profil

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim