reklama

Mapy od Applu spotřebují o 80 % méně dat než od Googlu

Mapy od Applu spotřebují o 80 % méně dat než od Googlu
2012-10-04T08:40:46+01:00
• 4. 10. 2012
21

Od představení nových mapových podkladů přímo od Applu uběhlo již několik dnů a zatím se jim nijak dobře nedaří. Vše zaběhlo až tak daleko, že se přímo Tim Cook omluvil za jejich nižší kvalitu. Samozřejmě se to dalo částečně čekat, jelikož něco tak komplexního nejde vyvinout během chvíle. Googlu to trvalo celá léta. Nyní ale mapy konečně mile překvapily a Apple by se mohl pyšnit jejich datovou úsporností.

Experti ze společnosti Onavo, která se zabývá mobilními daty, zjistili, že mapy od Applu jsou několikanásobně úspornější než konkurence od Googlu. Již nyní asi budete namítat, že je to způsobeno jejich nedokonalostí, ale vše může být daleko složitější, než si myslíte.

Oba typy map využívají vektorovou grafiku, ale každá z nich jinak. Například mapy od Googlu při každém přiblížení nebo oddálení znovu načítají data, byť je jich málo. Oproti tomu Apple mapy pracují s odlišným systémem a nedochází pokaždé k načítaní. Podklady se pouze přepočítávají a dokáží být až 7x úspornější než Google Mapy.

Při testování společnost Onavo zjistila, že při každém kroku (přiblížení / větší změně pozice) v navigaci od Googlu dojde k načtení přibližně 1,3 MB dat. Byl proveden stejný pokus s výsledkem, že mapy v iOS 6 spotřebují pouze 271 KB. Zajisté se jedná o dobrou zprávu po sérii těch špatných. Pokud se na celou problematiku podíváme z dostupem, tak mapy od Applu nedisponují režimem offline. Zde mají Google mapy převahu a ve výsledku mohou ušetřit více dat, byť využití je omezené.

Zdroj: techdigest.tv

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Vláďa Raška

5. 11. 2012, 14:25

OT: Hoši hoši … někteří z vás to pořád nechápou … dnešní svět je o tom, kdo jakou věc protlačí, kdo to vymyslel, to už nikoho moc nezajímá, obzvlášť ne spotřebitele na konci (snad kromě právníků). A jen tak na okraj, i Apple si hodně svých „inovativních“ postupů a nápadů vypůjčil tak nějak „odjinud“ stačí se pohrabat v historii. Čili – je jedno kdo se s kým pře, v podstatě je to tak dobře, i tím se vývoj posouvá vpřed… Buďme rádi :-)

Jen ten Gotvaldov je jako pěst na oko :-D

Jiří Doubravský

4. 10. 2012, 10:17

Bere toto srovnání v úvahu Google Mapy pro Android (vektorové, efektivnější) nebo Google mapy pro iOS (stále ještě jen rastrové) ?

A k těm datům… Pokud má někdo neomezená data, pak mu to nevadí. Pokud ale máte třeba jen 150 mega volných, pak budete nadšený, že můžete použít mapy, které nežerou data jako divé. Co se týká těch nepřesností- víte, že je mi celkem jedno, zda most v San Francisku je vidět dobře nebo ne? Zatím co  jsem se díval, výrazný problém jsem nenašel. Jinak mám v tel. například Navigon, mapy google a ještě Sygit a v každé aplikaci se najde nepřesnost. Takže stavět na tom vše, no tabene když je ta aplikace zdarma a na trhu je jich hafo, no není to laciná kritika???

A k těm datům… Pokud má někdo neomezená data, pak mu to nevadí. Pokud ale máte třeba jen 150 mega volných, pak budete nadšený, že můžete použít mapy, které nežerou data jako divé. Co se týká těch nepřesností- víte, že je mi celkem jedno, zda most v San Francisku je vidět dobře nebo ne? Zatím co  jsem se díval u nás v Česku, výrazný problém jsem nenašel. Jinak mám v tel. například Navigon, mapy Google a ještě Sygit a v každé aplikaci se najde nepřesnost. Takže stavět na tom vše a dávat do popředí kvůli tomu konkurenci, notabene když je ta aplikace zdarma a na trhu je jich hafo, no není to laciná kritika??? Ano souhlasím, aplikace se nepovedla na 100 procent. No a co? Aspoň je co zlepšovat, jinak by tento mobil byl bez chyby. Právě pro to se tak všichni chytili těch nedokonalých map- jinak není co kritizovat!!! A to je pro spotřebitele ta správná informace :-). Ten telefon je dokonalý!!!

Jsou to Androidové sám jsem testoval a je to pravda spíš by mě zajímalo v jakých místech to testovali

Jiří Doubravský

4. 10. 2012, 10:17

Bere toto srovnání v úvahu Google Mapy pro Android (vektorové, efektivnější) nebo Google mapy pro iOS (stále ještě jen rastrové) ?

Jiří Doubravský

4. 10. 2012, 10:17

Bere toto srovnání v úvahu Google Mapy pro Android (vektorové, efektivnější) nebo Google mapy pro iOS (stále ještě jen rastrové) ?

Jiří Doubravský

4. 10. 2012, 9:16

Třeba to bude tak trochu i tím, že
mapy iOS mají na všech úrovních přiblížení prakticky stejnou úroveň popisných detailů :-)

Ale vážně, i kdyby to byla pravda, k čemu to je, když iOS mapy ve srovnání s Google Mapami mají nesrovnatelně nižší užitnou a informační hodnotu ?

A jaké budou argumenty odpůrců APPLU až své mapy vyladí? Bude to brzy :-). Jinak první mapy od Google byly naprostá katastrofa. Až bude mít Apple za sebou pět let vývoje jako Google, pak se už ani nebude o čem bavit. Jinak jediné co se stále omílá dokola proti Iphonu 5 jsou mapy, které jsou zdarma. Proč ten humbuk? Že by soudruzi z Koreje vycítili příležitost jak poškodit rivala? Když nemůžou kopírovat, aspoň plivat. Hodně lidí není schopno přát úspěch a proto se přídávají k těm, co potřebují jen lépe prodávat své Androidy! Mám SIII, je perfektní, aby také ne, vychází z Iphonu, ale když jsem měl teď v ruce Iphone 5, pak jsem musel uznat, že není totéž , když dva dělají totéž. Přeji Apple hodně úspěchů a všem výrobcům Androidů hodně inovativních postupů. Pánové né kopírovat, ale vymýšlet. Né pomlouvat a dělat zesměšňující kampaně, ale být svůj a nad věcí! Tak jako APPLE, který se provinil pouze tím, že je nejlepší a že se snaží chránit své vynálezy.Mimochodem se chystá prý událost od Samsungu – ještě že Apple vymyslel taková monstrozní ohlášení nových výrobků, jinak by pánové z Asie dodnes přemýšleli jak na to.

Ano, pravda Apple je ta nejlepší firma na světě. Bez ní bychom koukali doma ještě na VHS kazety, neexistovalo by nic tak jako dneska. Applu nemůžu upřít to, že dotykové mobily posunul na novou éru, ale to, že ho konkurence pouze špiní a chudák Apple se snaží pouze vyvíjet a myslet na uživatele je kravina. Apple se možná snaží chránit své výrobky, ale kam tu „válku patentů“ donesl je pouze jeho chyba. To, že žaluje Samsung za každý výrobek, co udělají, protože je to obdelníček s displejem, to je to, co mi vadí. A tenhle spor je taky tím, proč Apple osobně nemám rád. Dřív se mi ta firma líbila. Používal jsem i některé jeho přístroje, ale dneska? Dneska už ta firma jde do kytek. Mluvíš o inovacích a ne o kopírování. Apple v posledních 2 letech nic lepšího než konkurence nevymyslel. Například ta notifikační lišta. To není kopie Androidu? Co se týče map. Baví mě argument, že až Apple vyladí ty mapy, tak konkurence bude závidět apod. Tady jde o to, že Apple ještě nikdy nevydal takovou chybu jako teď. Za Jobse by se tohle nikdy nestalo. A co se týče těch keynotů. To taky nevymyslel Apple, ty byly dávno dřív.

Nic lepšího než Ipad, nebo Iphon 4, nebo 5? Pokud má konkurence něco lepšího tak co? SIII se seká, má pomalou odezvu- ve srovnání se IP5. Rychlost foťáku u IP5 je neskutečná!!! Kdo to nezkusí, nepochopí o čem píšu. Spor o patenty je nevyhnutelný! Vývoj stojí velké peníze a myslím si, že jsme dennodenně svědky kopírování ala Dadidas apod. Myslím si pane, že pokud byste vlastnil svůj patent a někdo jej zneužil, nenechal byste to tak. Nebo ano? A v případě SII je porušení na první pohled evidentní!!!Včetně ostatních patentů chování přístroje. Já Apple beru jako inovátora v oblasti a pokud někdo řekne, že ta firma jde do kytek a při tom uvede na trh takový tel. jako IP 5 a prodá ho za tři dny 5milionů, pak je sjetý nebo z jiné planety :-) Kdo podle vás je tedy In a nejlepší v této branži? A co inovativního pak přinesl? Nechám se rád poučit. Prosím, jen do toho. No a pokud nemáte rád Apple, je to vaše věc, já ty lidi taky neznám, ale tu pětku si koupím. Je skvělá!!! Pokud vám stačí horší tel. je to na vás. Jinak co se týká těch map, jsem přesvědčen, že už první aktualizace odbourá chyby a dá vyniknout celku. A ty keynote měl k uvádění nových telefonů kdo dříve? Kdo zahalil tuto událost tajemstvím a udělal z toho šou? No jsem zvědavý koho uvedete…

Nic lepšího než iPad není, to souhlasím. Mobily lepší než Iphone 4 nebo 5 jsou. Můžu uvést například Nokia Lumia s WP7, rozhodně od předvedení nejlepšími mobily (subjektivní názor) budou nové HTC s WP8. S prostředím Android bych označil za Galaxy Nexus (srovnání k 4S, Google bude vydávat zřejmě v tomto měsíci nový).
 Já nemluvím o tom, že chránit si patenty není důležité. Ale Apple žaluje už za nesmysly. Já souhlasím s tím, že pokud jsou důkazy o tom, jak se kopíruje prostředí, tak se to potrestat musí, ale trestat design telefonu mi připadá mimo. Mohu vzít například Nexus S. Ať jsem se koukal, jak jsem chtěl, tak iPhone vypadá naprosto odlišně. Co se týče pojmu, že firma jde do kytek. Myslím to tak, že Apple jako společnost začíná být pouze na bodu mrazu. Nic nového. Nic, pro co by lákal opravdu nové zákazníky. Většina  lidí, co si kupuje iPhone pouze upgraduje iPhone 2G/3G/3GS/4/4S apod. Osobně neznám člověka, co by přecházel jen proto, že to je iPhone, a že ten mobil je revoluční. 
Ohledně keynotů. Myslel jsem, že mluvíte obecně o sféře IT. Kde třeba MS ty podobné konference měl také. Pravda, že Apple a jeho Keynote o uvedení iPhone byl revoluční. Ale to, že Jobs byl někdo, kdo z toho tu show udělal, to je pravda. Jobs je pro mě člověk, který opravdu udělal svět počítačů a mobilů lepším. Ale Cook neví, jak si získat to publikum, tu masu lidí (Ale zase, jedná se o můj názor). A bohužel pro Apple. Dneska už žádná keynote není tajná. Všechno se ví měsíc předem minimálně.

Ano souhlasím, je to váš subjektivní názor a nic proti tomu. Nakonec trh ukáže , který mobil se bude prodávat lépe.Díval jsem se na testy současných mobilů, né těch co mají přijít. Na jaře má být prý nový Iphon :-) V těchto testech dominuje IP 5!!! A to má konkurence, kterou zmiňujete čtyřjádrové procesory atd. Na světě je tolik výrobců a žádný z nich nepřinesl vámi požadované inovace. Jen to, co už představil APPLe. Ano, nová Nokia je dobrý telefon, má dobrý foťák. Co je na ní inovativního? To že má barevné kryty?, Nabíjecí podložka? Ta už byla dávno a zatím se neosvědčila. Mimochodem Samsung s ní straší už půl roku a kde je teď?Není. Mrkněte na nové patenty od Apple-to budou inovace. Jo a nemyslím si že kopírovat design je v pořádku. To by zde jezdili stejná auta, byly by stejné boty, tepláky hrnce atd. Nebo vám je to jedno? Stejná krabička pro všechno-hurá uni design, tak proč vymýšlet něco nového?Stačí zkopírovat a hurá, jdeme dobývat trhy.A´t žije Dadidas…

Vím že se se mnou budete chtít hádat, tak nemusíte. Apple byl určitě jedním z velkých inovátorů v oblasti technologii, ale mnoho nápadů nevymyslel. Na počtu jader vůbec nezáleží, ale záleží na optimalizaci, architektuře a výrobní technologii. Testy jsou naprosto nesmyslné, jedná se o dva rozdílné systémy a třeba benchmarky na ně jsou naprogramovány zcela odlišně. Myslím si že řada Nexus a iPhone jsou kvalitou srovnatelné a v celku rozhoduje spíš to co každý potřebuje.

Opravdu moc toho nevymyslel-jen smartfony , tablety atd. Hmm, dokonce i ten Android je vlastně z dílny Applu. Pánové buďme objektivní, nebýt Applu, máme tady dnes jen tlačítkové Nokie se Symbiantem a jím podobné vykopávky. I nová Lumia je vlastně díky Applu.Díky tlaku trhu, díky tomu, že Nokia musela vymyslet něco opravdu dobrého, jinak by už v kytkách byla a je otázka, zda už pro ní není pozdě.Je mi jedno co budu mít za telefon za 5, nebo 10 let,myslím kterou značku.Co ale vím je, že nyní je nejlepší IP5! A pokud Apple zhmotní své nové patenty, pak budete jednou sami chtít Apple! A pokud to Apple neustojí v té konkurenci, pak nás chraň aby tady nezůstal jen Samsung a děkujme Applu a Jobsovi, že vymysleli a zavedli tak skvělou věc jako jsou tablety a smartfony!!! No a že Apple se svým uzavřeným Ios odolává tolika výrobcům, to je obdivuhodné!!!

Samrtphony by tu byly tak jako tak. Nevymysleli ani nezavedli smartphony, smartphony tu byly roky předtím Nokia s vydala svůj první smartphone v roce 2000. Smartphone neznamená telefon s dotykovým displejem, ale telefon s operačním systémem a to byl i Symbian. Kdyby Apple nebyl první kdo to takhle rozšířil udělal by to tak někdo jiný, ve světě to tak prostě funguje už snad odjakživa. Google nemohl ani kopírovat nápady Applu, protože Android vznikl ve firmě Android inc. kterou v roce 2005 Google koupil. Android byl na trh uveden ve stejnou dobu jako iOS. Každý si myslí kolik toho vymysleli, ale oni jen brali nápady a dávali je dohromady, neberu to že jsou to špatné zařízení, ale prostě myslet si že Apple všechno vymyslel je nesmysl

Danny Habrman

4. 10. 2012, 13:55

 SIII vychazi z iPhonu? ty ses asi hodne prastil do hlavy co ? :D nejdriv si s tou hlavou zahrkej nez neco takovyho vypustis.

Nebýt SII, nebyl by SIII. Mám ho, tak vím přesně o co jde.Zahrkej si hlavou a pak něco napiš!SII je kopie IP a SIII mimo větší display taky.Co se týká jihovýchodní asie-je to tam super, jsou mnohem dál než my. My jsme tady 100let za opicema.Že toho hodně okopčili se všeobecně ví, tak nevím čemu se divíš. A vypustit něco takového bylo lehké, protože mám pravdu.Tak proč to neříct? Nebo myslíš že se tady SIII objevile jen díky pílí Samsungu? Hm, tak proč s tím nepřišli dříve? Proč Nebyl první SII a pak až IP? Jinak zatím jsme tady mluvili slušně a každý má nárok na svůj názor, ale na hrubý pytel hrubá záplata, takže hlavou si zahrkej sám a na hlavu si dej přilbu Samsung,znalče!

Danny Habrman

5. 10. 2012, 9:50

 Jo a ty ses znalec co :D sry ale u S3 nevidim absolutne zadnou podobnost s iphonem. BTW nevlastnim iphone ani Samsung. Samozrejme chapu ze apple je chudacek, kteryho vsichni kopirujou. ale co dela apple, taky kopiruje co muze, ale vy iOvce si to nechcete priznat. Ani SII bych za kopii iphonu moc nepovazoval, ale Galaxy Ace uz ano, to priznavam ten se iphonu podoba. Za dalsi mit patentovanej cernej ramecek kolem displeje, to se fakt musim smat

Jsi nejspíš komouš. Všechno všem,že? ať žije Dadidas?Víš co? Raději iovce, než Idiot!Takže tahle debata nemá smysl…

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim