reklama

E Ink Android smartphone

E Ink Android smartphone
2012-10-17T17:35:47+01:00
• 17. 10. 2012
6

Na webu se objevilo velmi zajímavé video. Ukazuje prototyp mobilního telefonu s operačním systémem Android. Nuda? Je tu jedna zásadní vychytávka – zařízení pochází od společnosti E Ink.

Předpokládám, že E Ink vám něco říká, pokud ne, vězte, že se jedná o společnost vyrábějící displeje do elektronických čteček, jako je třeba Kindle. Tato zařízení pak díky velice úspornému displeji vydrží pracovat několik týdnů.

Redaktor webu armdevices.net natočil video, kde je představen mobilní telefon disponující černobílým displejem s elektronickým inkoustem. Jak už jsme řekli, na zařazení běžel Android a bylo, inu, velmi pomalé. Z části za to může technologie displeje, která nedovoluje překreslit ho přímo, ale musí se nejprve „vynulovat“, než se na něm objeví nový obraz. Dalším důvodem je to, že se jedná o prototyp, kde nejspíš nemůžeme očekávat špičkovou výbavu ani perfektně odladěný systém. Na ukázku to ale nejspíše stačí.

Dle komentáře autora videa je telefon velice lehký a zdá se, že i příjemně sedne do ruky. Sám bych řekl, že vypadá trochu jako některý z Windows Phonů. Prototyp nabízí Wi-Fi a 3G konektivitu, kterou se ovšem na videu nepodařilo zprovoznit. Nemá fotoaparát, což je logické už jen kvůli nemožnosti zobrazit barvy. Nezahlédl jsem ani slot na paměťové karty – pouze na sim kartu. Pod displejem vidíme tři standardní androidí tlačítka.

Abychom to celé nějak shrnuli. Displej je perfektně čitelný na slunci a má extrémně nízkou spotřebu (výdrž prý až měsíc). To jsou jedny z věcí, které nejvíce trápí majitele dnešních smartphonů. Nenabízí však barvy a je pomalý, což vylučuje focení, sledování videa či hraní her. Vyplývá z toho tedy, že bychom takovýto telefon mohli využít jako náhradu levných hloupých telefonů, které nemají foťák a dnes běžné hry si na nich nezahrajeme. Také by jistě bylo možné jej využít jako pracovní telefon, kde potřebujete pouze číst maily, zprávy, web a telefonovat. Obě možná využití však kazí zmíněná rychlost/pomalost displeje. Pokud by na tomto výrobce ještě zapracoval, byla by to paráda.

Ještě mnohem pravděpodobnějším využitím, ke kterému se přiklání i další milovníci mobilních technologií, by bylo umístění displeje na zadní stranu klasického smartphonu. Je samozřejmě otázka, jak moc estetické by to bylo, ale pro rychlou kontrolu notifikací, vyřízení hovoru či přečtení zprávy by bylo využití technologie elektronického inkoustu ideální. Ostatně, jak víme, již se objevily patentové návrhy s touto myšlenkou – viz Dva displeje od Microsoftu (na jednom telefonu). Nyní už nezbývá, než se podívat na zhruba 30minutové video.

Zdroj: armdevices.net

reklama
reklama

Václav Pavlín

Neuvěřitelně komunikativní ajťák, který od mala smolí všelijaké texty. Začalo to vlastními stránkami, po kterých následoval blog. Relativně nedávno se objevila síť Google+, kde ho teď většinu času zastihnete, jak sdílí zajímavé příspěvky nebo píše o komunikaci. Aktuálně si k tomu přibral ještě korektury a psaní článků pro Dotekománii.

Komentáře

Ondřej Veverka

15. 1. 2013, 11:01

Nějaký odkaz kde se to dá koupit? :)

Androidový tablet/čtečka by podle mě byl mnohem lepší nápad… Do toho bych klidně i šel… :)

Lukáš Harazim

17. 10. 2012, 21:23

Zajimalo by me jak si z telefonu zavolate kdyz bude noc, kdyz tyto displeje nemaji podsviceni? Asi davaji v baleni lampicku jako privesek na klice.

Jan Polášek

17. 10. 2012, 18:37

Proč má ten  nexus tak ztmavený displej? Teď to vypadá, bůh ví jak ten rozdíl není velký. 

Podle mě něco takového nemá moc smysl, ve výsledku to bude stejně jen feature phone s pár schopnostmi e-readerů…

taky se na to divam kdyz si dam podsviceni na 100 tak vidim krasne to vypada jako by mel podsviceni tak 15-20 % jinak to neni mozne jeste kdyz ma spustenou bilou stranku s textem. a pocasi pri toceni ani neni prime slunce je pod mrakem. ale jinak jako pekny displej krasne citelny a uspora baterky bude urcite taky super

Jan Polášek

17. 10. 2012, 20:38

jako jo, úspora baterky super, ale telefon potom ztrácí spoustu možností a stává se z něj e-reader, ze kterého se dá volat… nic moc… ale pro někoho, kdo má třeba iPod Touch a další smart věc nechce a zárověň by ještě chtěl e-reader je tohle dobrá volba

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim