reklama

Další šokující nárůst malwaru

Další šokující nárůst malwaru
2012-10-27T13:43:46+01:00
• 27. 10. 2012

Zprávy o navýšení počtu malware aplikací pro Android jsou nezanedbatelným tématem a i my Vám jich přinášíme více, než bychom rádi. Nyní by se dalo říci, že se situace zhoršila, jelikož čísla, která se nedávno objevila, jsou až šokující. Androidí malware totiž zaznamenal veliký nárůst – o 580 %! Příčinou tohoto nárůstu je bezesporu otevřenost této mobilní platformy, což se již mnohokrát prokázalo.

Server TheNextWeb uvádí, že za rok, tedy mezi srpnem 2011 a srpnem 2012, vzrostl výskyt malwaru o více než 580 procent. Co je možná ještě více znepokojující, je fakt, že zhruba 175 miliónů stažení nebezpečných aplikací bylo zaznamenáno v Top 500 Google Play. Výsledky přinesla společnost TrustGo, která tato data sbírá a zpracovává a jejichž vlastní antivirová aplikace byla nedávno updatovaná. Data by mohla způsobit slušnou paniku, která by však mohla toto téma povznést a více by se o něm mluvilo.

Je bezesporu jasné, že tyto nebezpečné aplikace jsou na jakémsi vzestupu. Většina uživatelů androidí platformy si aplikace stáhla z Google Play a zmíněná čísla byla uvedena po kontrole „1,7 milionu aplikací ve 175 obchodech po celém světě“. Oněch 580 procent vychází  z toho, že loni bylo nalezeno 4 591 aplikací ovládaných malwarem, zatímco za letošek to bylo 28 707 takovýchto aplikací. Na druhou stranu to zas tak zle vypadat nemusí. Dalším odůvodněním pro takovýto nárůst je mladost této platformy, tudíž se s počtem všech aplikací bude zvyšovat i množství malwaru.

Důkazem toho může být statistika, podle níž je jen 1,69 % všech aplikací pro Android považováno za nebezpečné. Většina z nich se ani neobjevuje na Google Play, tudíž se jedná o aplikace stažené z jiných, nedůvěryhodných zdrojů. Stahujete-li tedy aplikace jen z Google Play, měli byste být před nebezpečnými aplikacemi celkem bezpečně chráněni. Zatímco 175 milionů stažení je celkem alarmující, jen 23 z 500 aplikací je považováno za „vysoce nebezpečné“, což činí 4,6 %. TrustGo dokonce ke své zprávě přidala i infografiku:

TrustGo Halloween Spotlight

Jediné, co už snad zbývá pro vaši bezpečnost dodat, je dokola omílané: Dávejte si pozor, odkud si aplikaci stahujete a k jakým datům může aplikace přistupovat.

Zdroj: jaxov.com

reklama
reklama

Michal Císařovský

Student ČZU v Praze, který se zajímá o vše kolem Androidu, především o aplikace. Rád zkouší nové komunitní ROM a především se neustále zabývá grafickými úpravami svého telefonu. Jeho nejoblíbenější modelovou řadou jsou Xperie. Mezi jeho další záliby patří fotografování, hudba a divadlo.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim