reklama

Android 4.2: Spekulace a námitky

Android 4.2: Spekulace a námitky
2012-10-07T10:13:42+01:00
• 7. 10. 2012
2

Aktuálně se nacházíme v měsíci říjnu.. To je měsíc, kdy se běžně objevuje nové zařízení s označením Nexus. S novým Nexem se dá také očekávat nová verze Androidu. Tentokrát bychom se měli dočkat čísla 4.2. Co by podle zaručeně pravých vyspekulovaných informací měla nová verze systému obsahovat? Co si o tom myslím já? Pojďme na to…

Jako mustr si vezmeme portál Android and Me, který uveřejnil informace od svého anonymního zdroje. Novinky vůbec nevypadají zle, ale já, jako správný „nevěřící Tomáš“ (tedy přesněji Václav, ale znáte to), o některých z nich pochybuji.

Nexus Certifikace

První novinkou, která by měla přijít s Androidem 4.2, je možnost vyrobit zařízení Nexus, ať jste kdokoliv. Nasvědčují tomu zvěsti, že letos se dočkáme více Nexů od různých výrobců. Jak by to asi mělo fungovat? Google už dnes výrobcům diktuje podmínky, kterými omezuje přístup ke Google Play. Nyní by měly další požadavky přibýt. Výrobce, který je splní, pak bude moct označit své zařízení jako Nexus.

To je dle mého názoru skvělá myšlenka. Zákazníkům zůstane možnost volby v rámci hardwaru, ale bude mít jistotu, že získají nejnovější aktualizace přímo od Googlu.

Centrum přizpůsobení (Customization Center)

V novém Androidu bychom měli získat větší možnosti přizpůsobení vzhledu systému. Mělo by se jednat o centrum, kde si nastavíte vyzvánění, pozadí, styl ikon, prostě a jednoduše přizpůsobíte si systém dle svých představ a přání. Zajímavé pak bude sledovat, jak budou moci tuto novinku využít výrobci vzhledem ke svým nadstavbám. Objevují se názory (viz smartmania.cz), že by zde mohla být možnost vypnout úpravy rozhraní dodané výrobcem (TouchWiz, HTC Sense). O téhle variantě silně pochybuji, jelikož výrobci o takovou možnost nestojí. Chtějí, aby zákazník s jejich telefonem používal jejich nadstavbu. Variantu jejího vypnutí a zapnutí bych viděl možná ve spojení s certifikací Nexus – pokud výrobce včas nedodá své úpravy, uživatel bude moci přejít na originální androidí launcher a aktualizovat čistý systém. Až se výrobce rozhoupe, bude moct nadstavbu zase zapnout.

Projekt Roadrunner

Tohle je ovšem velmi zajímavá věc. Nikdo o ní nic moc neví, jen se tuší, že půjde o podobnou bombu, jakou byl Project Butter (Projekt Máslo), který velmi výrazným způsobem zrychlil celý systém. Roadrunner by neměl systém zrychlovat, ale měl by mu dodat na životnosti. Tedy zvýšit výdrž na baterie. Pokud se s něčím takovým skutečně setkáme, půjde o opravdu chválihodnou novinku, jelikož výdrž je opravdu „osina v zadku“ všech mobilních zařízení.

Aktualizované Google Play

Zde se očekávají vylepšení v podobě upozornění na akce v obchodě, více možností plateb a jednodušší integrace mikro plateb do aplikací. Vše se tedy točí kolem toho, aby vývojáři měli snazší život a mohli více vydělat. A to je, myslím si, dobře. Ještě by nám mohl Google nabídnout nějaký ten multimediální obsah, že?:)

Aktualizace Google Now

Prý se dočkáme pomocníka, který nám usnadní nastavování systému. Zeptáme se například: „Kde najdu nastavení Bluetooth?“ a Google Now poradí. Myšlenka je to hezká, otázkou ale je, jak bude realizována odpověď. Pokud se zobrazí pouze tlačítko, kterým se dostaneme do určité sekce nastavení, nebude to podle mého nic moc. Osobně bych si představoval spíše to, že požádám Google Now, aby mi zapnulo Bluetooth a zpět bych dostal pouze informaci o tom, že BT byl zapnutý. Ale uvidíme, co všechno nového nám další verze přinese.

Očekávat nejspíše můžeme také nové jazyky, případně vylepšení podpory těch aktuálních.

Aktualizace videopřehrávače

Zde toho není mnoho k vyprávění. Vylepšený přehrávač, nové API pro aplikace třetích stran.

Více uživatelských účtů

Toto není obecně známá spekulace. Vznikla na Google+ a vznikla spíše z touhy po této funkcionalitě. Myslím si, že více uživatelských účtů/profilů by Androidu rozhodně prospělo. Jednoznačně by mu to pomohlo v průniku do firemní sféry.

Než mě začnete kamenovat s tím, k čemu by to vlastně bylo, představte si, že máte doma tablet jako rodinné multimediální zařízení. Nechcete však, aby ostatní četli vaše maily, viděli, na jakých stránkách jste byli, a tak dále. V tomto případě by byla možnost přepínání profilů nedocenitelná.

Můj názor je, že na tuto funkci je ale ještě moc brzy. Její představení očekávám spíše až s verzí 5.0. Ovšem, třeba nás Google mile překvapí.

Na závěr  bychom si měli připomenout, že jsou to všechno jen dohady a neověřené, nepotvrzené informace. Skvěle to vyjádřil jeden ze zaměstnanců Googlu na Google+:

Dan Morrill Včera v 5:55  –  Veřejné

Reading rumor sites…. LOL.

Zdroj: androidandme.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Václav Pavlín

Neuvěřitelně komunikativní ajťák, který od mala smolí všelijaké texty. Začalo to vlastními stránkami, po kterých následoval blog. Relativně nedávno se objevila síť Google+, kde ho teď většinu času zastihnete, jak sdílí zajímavé příspěvky nebo píše o komunikaci. Aktuálně si k tomu přibral ještě korektury a psaní článků pro Dotekománii.

Komentáře

Jiří Čechal

7. 10. 2012, 20:48

Kéž by ty dohady byly pravdivé.

Přemysl Vaculík

VIP 7. 10. 2012, 20:47

Stačí mít Nexus a člověk je hned spokojenější. (Testovací komentář na mobilní verzi webu)

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat