reklama

S navigací Sygic jsou cesty otevřené recenze

S navigací Sygic jsou cesty otevřené [recenze]
2012-08-14T11:55:04+01:00
• 14. 8. 2012
6

S tím, jak roste univerzálnost dnešních chytrých telefonů, které mají už v základních verzích plně funkční GPS modul, šíří se tato zařízení do mnoha odvětví včetně navigací. Každý může bezplatně používat Google Maps, které dokáží docela přesně navigovat, ale přeci to má jeden háček. Většina navigací potřebuje neustálý přístup k internetu kvůli stahování mapových podkladů. Zde dochází k několika problémům. Mapové podklady, rastry, mají značnou velikost, což při dnešních limitech FUP znamená velké omezení, a dále jste závislí na neustálém připojení. To vše řeší offline navigace a na jednu z nich se budeme spoléhat v dnešní recenzi.

Untitled 1

Původní název, Sygic, navigace Aura slovenských vývojářů zůstal jen u názvu samotné firmy. Ta se soustředí na neustálé vylepšování mapových podkladů a jejich aplikace je dostupná na Google Play v již dvanácté verzi. Podklady poskytuje TomTom s doživotní aktualizací, ale hlavní výhoda je jejich uložení v paměti telefonu. Proto odpadá nutnost neustálého připojení k internetu. Po instalaci je nutné svůj účet aktivovat. Klíč získáte zakoupením poukazu, ve kterém je skrytý aktivační kód, nebo si vyberete z několika edic na oficiálních stránkách podle území. Česko, včetně střední Evropy vychází na 30 Euro.

Oficiální reklama

Rozumné je se předem rozhodnout, na kterém zařízení chcete navigaci používat, jelikož je klíč vázaný na konkrétní zařízení a není jednoduché jej přenášet. Pokud se vám z nějakého důvodu stane, že nebudete moci navigaci používat na onom přístroji, ať už jste ho aktualizovali, nebo prodali, určitě se ozvěte na technickou podporu, kde vám rádi pomohou a klíč resetují. Tyto služby vítám, ale přeci jen to mohlo být vyřešeno pohodlněji.

Screenshot_2012-08-09-15-07-07Screenshot_2012-08-09-15-08-10

Aktivace je nutná přes připojení k internetu, ale proběhne velice rychle, a tím se vám otevírají vrátka do celého světa. My jsme měli na výběr ke stažení všechny podklady, ale stahovat úplně vše je zbytečné a věřte, že seznam států je dlouhý. Samotné podklady České Republiky a Slovenska nejsou tak obrovské, takže se stáhnou rychle. Před používáním je dobré si projít všechna nastavení. Můžete si změnit jazyk hlasových pokynů a v české verzi je dostupný mužský i ženský hlas, který nezní roboticky, jak u některých levných navigací bývá zvykem. Nastavit se dá úplně všechno, od umístění jednotlivých informací, po časové intervaly oznamování událostí. Vyjmenovat úplně všechno by vydalo na samotný článek a tyto informace nejsou ani tak důležité.

Screenshot_2012-08-09-15-06-44

Důležité je, jak Sygic naviguje a pro opravdu zátěžový test jsme vybrali trasu napříč republikou z Prahy do Ostravy. Téměř přes 400 kilometrů silnic. To si žádá plně nabitou baterii. Není podmínkou, že musíte být připojeni k internetu, ale pokud jste, tak se vám stáhnou informace o haváriích, uzavírkách a dalších překážkách, které mohou trasu modifikovat. Tohle jsme přeskočili a vyrazili rovnou na silnici.

Telefon můžete mít připevněný do držáku a sledovat pěknou grafiku, která samozřejmě podporuje 3D zobrazení, a třeba v Praze jsou i budovy a památky v trojrozměrném podání. Pro zadání cíle je k výběru několik možností, a to výběrem přesné adresy, souřadni, nebo oblíbených míst. Jelikož Ostravu znám, slouží i jako cílová destinace. V pokročilém nastavení trasy si můžete upravit cestu mimo placené úseky, což se při chybějící dálniční známce hodí. Další nastavení je čistě o zaměření na co nejkratší cestu, nebo čas. Ten nás netíží, takže vybíráme nejkratší cestu a vyrážíme.

Screenshot_2012-08-09-15-09-59Screenshot_2012-08-09-15-11-41

Na obrazovce jsou přehledně zobrazeny všechny informace. Na hlavním panelu to je předpokládaný čas dojezdu, dále vzdálenost do cíle a informace o nejbližší akci, kterou může být zatáčka. To není zdaleka vše, za jízdy vás může překvapit hodně věcí. Líbí se mi upozornění na předepsanou rychlost. Pokud jedete příliš rychle, tak jste upozorněni o jejím překročení. Další oblíbenou funkcí je upozornění na železniční přejezd. Jsou to maličkosti, ale dělají z navigace něco navíc. Ne vše funguje vždy perfektně a taková objížďka dokáže pěkně zavařit, jelikož navigace se vás snaží navést zpátky.

V tom případě je třeba chvíli pokyny ignorovat a orientovat se podle kompasu, či dopravního značení. Tohle se nám stalo hned dvakrát. U Olomouce se začalo stmívat, což přepne grafiku navigace do nočního režimu, pokud je nastavení automatické. V těchto velkých městech, kde je několikaproudová křižovatka, se občas neshodují hlasové instrukce s trasou. Jestli jsou před vámi tři nebo čtyři možné odbočky, navigace vás pošle doprava místo rovně apod. Tak se nám stalo jak v Olomouci, tak i v Ostravě. Nicméně do cíle jsme dojeli podle vypočteného času, bez větších obtíží jak na silnici, tak s navigací. Velice nám usnadnila cestu, a kdyby jí nebylo, jsme ještě v půli cesty.

Screenshot_2012-08-13-13-29-42

Závěrem můžeme tuto navigaci bez nutnosti připojení jedině doporučit. Nejen, že ušetříte čas hledáním v klasické mapě, ale ještě se můžete vyhnout nehodám či objížďkám. V kombinaci s internetem, jde o bezkonkurenční záležitost a vše máte na jednom místě. Propojením se sociální sítí můžete informovat ostatní o zajímavých místech nebo vaší aktuální cestě. Směřujeme velké díky na Slovensko.

Za zápůjčku děkujeme společnosti Sunnysoft.cz

reklama
reklama

Lukáš Vaculík

Zajímá se o dopad technologií na společnost. Zabývá se především smartphony, tablety, počítači. Kromě toho jezdí ve volném čase na kole, občas hraje hry, fotí a píše články. Pracuje jako technický inženýr pro finskou IT společnost.

Komentáře

Jestli jsou před vámi tři nebo čtyři možné odbočky, navigace vás pošle doprava místo rovně apod.
Ano. Používám hodně TomTom a ten je na to specialista, takže poskytovatel podkladů by měl na tomtomto poněkud zapracovat ;). Jinak když navigaci v mobilu, tak Nokia, protože vlastním 5230.Těch 30E mi přijde docela dost, když u Verzo je v ceně. To už si ale musí každý rozhodnout sám.

Po ČR jezdím s Google navigací, protože nejrychleji hlasově zadám cíl cesty a nemusím ani znát adresu (např. řeknu aquapark Kladno/letiště Praha/Makro Brno a navigace mě tam dovede). Do zahraničí jezdím se Sygic a nemůžu si jí vynachválit, je pravda, že to beru po dálnicích, ale nikdy mě nezklamala.

OK

Lukáš Vaculík

14. 8. 2012, 14:44

obrázky jsou jen ilustrativní, test probíhal po neplacených úsecích…

Z Prahy do Ostravy po D1…tomu se říká zátěž navigace… :-/

Reklamní sdělení že?

Sygic všeobecně dobrá navigace bez vážných nedostatků, až na jeden: slušelo by se dodat, že Sygic nemá v ČR kompletní databází čísel popisných. Vzhledem k tomu, že je již na trhu pár kvalitních navigací které je mají, Sygic nedoporučuju. Pár jsem jich testoval, a to nejen po dálnici, kde není co zkazit a co navigovat. Do androidu doporučuju BeOnroad.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim