Domů » Články » Aplikace »
Možná si pamatujete, že jsme vám před časem přinesli rozhovor s autory jednoho zajímavého českého startupu. Jednalo se o projekt iMenu, který do českých restaurací přináší interaktivní jídelní lístky skrze tablety iPad. Od té doby se toho hodně změnilo a projekt nabral na obrátkách. Kam se iMenu posunulo a kam do budoucna směřuje?
Když jsme se s autory Spectu (dříve iMenu), Jakubem Šumanským a Tomášem Zalužasnkým, setkali poprvé, projekt se rozjížděl v několika pilotních restauracích. Nyní je startup součástí akcelerátoru StartupYard a my jsme se jich po delší době zeptali, co je nového. Na naše otázky odpovídal Tomáš Zalužanský.
Naposledy jsme se viděli, když s tebou Dotekománie dělala rozhovor. Od té doby jste se posunuli o velký krok dopředu, ale než se dostaneme k novinkám, můžeme zrekapitulovat, co je to iMenu, respektive Spectu?
Určitě . Spectu je interaktivní jídelní lístek, který je dodáván do restaurací na platformě iPad. Může být umístěný volně, nebo napevno zabudovaný ve stole. Zákazníkům nabízí díky velkým fotografiím naprostý přehled o tom, co si objednávají, a komfort v podobě rychlé a jednoduché objednávky. Restauratérům zase přináší větší efektivitu prodeje a úsporu nákladů, odlišení a jednoduchou editaci jídelního lístku, možnost doplnění zajímavých aplikací (pohled do kuchyně, čtečka novin atd.) a jednoduchý přehled skladu a účetnictví.
Co je u Vás tedy nového? V poslední době jsme mohli zaznamenat hodně novinek. Jak vznikl nový název Spectu?
Primárním důvodem pro změnu názvu produktu je snaha proniknout na ostatní trhy, kde produkty s podobnými názvy jako iMenu již působí. Největší potenciál vidíme u našich západních sousedů, hlavně v Německu a Rakousku. Zálusk ovšem máme i na trh v USA, kde s ohledem na dosavadní zkušenosti a zpětnou vazbu cítíme velký potenciál.
Chystáte optimalizaci iMenu/Spectu pro nevidomé. Jak vás toto řešení napadlo? Vychází to z požadavku některých zákazníků nebo jde o vaší iniciativu jak aplikaci vylepšit?
Od všeho trochu. Objevili jsme, že iPady skrývají pro obsluhu nevidomých neuvěřitelný potenciál. Hodně nám také otevřelo oči, když jsme se sešli s Pavlem Ondrou, který sám je nevidomý a problematikou přenášení technologií do světa nevidomých se zabývá. Vidíme v tomto druhu obsluhy veliké možnosti a rozhodně ho chceme dále rozvíjet.
Spectu je součástí akcelerátoru StartupYard. Jak vám spolupráce se StartupYardem pomohla? Díváte se na některé věci jinak než dříve?
StartupYard nám v mnoha směrech otevřel oči. Zjistili jsme, že nesmíme stát v našich vizích při zdi a naopak myslet globálně. Najít průsečík mezi zákazníky u nás a zákazníky v cizině a od toho bodu se odrazit v dalším vývoji. S tím je také spojena změna názvu a snaha proniknout na další trhy.
Už vás nebudu dále trápit a položím poslední otázku. Jaké změny a další vylepšení do svého projektu připravujete a kam se chystáte expandovat? Prozradíte čtenářům něco ze svých plánů?
Tak kde začít. Účast ve StartupYardu nás nutí prakticky každý den přicházet s novými nápady a příležitostmi. V blízké době budeme realizovat zatím naší největší zakázku na 20 iPadů v Českých Budějovicích, plánujeme aplikaci na telefony, nebo jsme nedávno natočili naše první produktové video. Zbytek si zatím necháme pod pokličkou.
Díky za rozhovor a hodně štěstí do budoucna…
Na závěr se ještě můžete podívat na rozhovor, který vznikl na konci minulého roku:
Domů » Články » Aplikace »
Komentáře