reklama

Android 4.1 Jelly Bean video

Android 4.1 Jelly Bean [video]
2012-06-27T18:44:56+01:00
• 27. 6. 2012

Máme tady letošní Google I/O a s ním i zásadní novinky od Googlu. V tomto článku naleznete přehled novinek, které se odehrály v operačním systému Android. Budeme se tedy věnovat Androidu 4.1. Jako každá verze i tato získává název po cukrovince – tentokrát jsou to želé fazolka, anglicky Jelly Bean.

Hugo Barra na začátek své keynote srovnal minulý a letošní rok. V roce 2011 bylo aktivováno 100 milionů androidů. Letos je to již 400 milionů. Denně se pak bavíme o jednom milionu aktivovaných zařízení. V návaznosti na tato čísla potvrdil novou verzi – Jelly Bean.

Nový systém bude plynulý, rychlý a nabídne nový pocit z vyhledávání. Sytém poběží na 60 snímcích za vteřinu.

Dave Burke představil Project Butter. Skládá se ze tří částí VSync, Triple Buffering a Touch Responsivness. Aby bylo možné dosáhnout co nejlepších hodnot výkonu, byl vytvořen speciální nástroj SysTrace, který sleduje, co se v systému děje a dokáže říct, kde systém či aplikace vázne. Google prováděl testy s vysokorychlostní kamerou, na kterých je vidět zrychlení Jelly Bean oproti ICS.

Slovo si vzal opět Hugo Barra. V Jelly Bean je upravena práce s domovskou obrazovkou. Widgety se automaticky přizpůsobují volnému místu. Také určitě víte, že můžete telefonu nadiktovat text a on ho za vás napíše do vstupního pole. Do teď bylo možné využít tuto funkci pouze, pokud jste měli přístup k internetu. V Jelly Bean je Voice Typing dostupny offline! Co se týče dalších vstupních možností, byla přidána podpora zařízení pro vstup brailova písma.

Do fotoaparátu byla přidána animace při focení a nové možnosti prohlížení pořízených fotografií během focení. Fotografie můžete během focení rovnou mazat a dokonce po smazání obnovit, pokud jste fotografii smazali omylem.

Také byly upraveny notifikace. Možnosti upozornění byly rozšířeny. Přibyla práce se spojeným hovorem, bylo rozšířeno zobrazení emailu a také možnosti práce s příspěvkem v Google+ přímo z notifikací. V notifikacích přibyly také gesta – například v aplikaci Pulse můžeme stažením dvěma prsty rozbalit notifikaci a podívat se na obrázky a text nových článků. Využít širších možností může jakákoliv aplikace díky rozšíření API pro notifikace v nové verzi systému.

Vyhledávání získává nové uživatelské rozhraní. Google využívá v Jelly Bean znalostní graf (Knowledge graph), který umožní získat přímo odpovědi na otázky. Stejný princip je využit i v hlasovém vyhledávání, které nyní zvládá porozumět běžné řeči a navíc vám odpověď skutečně řekne. Pokud se například zeptáte na výšku nějaké známé budovy, kromě textové odpovědi získáte i odpověď v podobě hlasem přečtené informace. Bohužel jsme se nedozvěděli, zda tuto funkcionalitu získáme i pro češtinu.

Hugo Barra dále představil Google Now – nový způsob vyhledávání. Je založen na vašich zvyklostech – pozice, čas, kdy se v dané poloze vyskytujete, trasy… Google Now vám pak může okamžitě nabídnout informace, které byste v dané situaci mohli potřebovat – například vás včas upozorní, že máte vyrazit na schůzku naplánovanou v kalendáři tak, abyste stihli autobus.

Google Now můžete spustit buď ťuknutím na vyhledávací pole, nebo vytažením ze spodní strany obrazovky. Tím, že budete Google Now používat, se stane přesnější a užitečnější.

Jelly Bean pro Nexus a Motorolu Xoom vyjde v polovině července. Ve stejné době bude také dostupný v AOSP.

Následuje Chris Yorga, který promluvil o Google Play. V Google Play je právě teď přes 600 000 aplikací a proběhlo přes 20 miliard instalací. Placené aplikace jso dostupné ve 132 zemích, ve 190 jsou dostupné aplikace zdarma. Vývojáři získají nové možnosti – rozšiřující soubory APK, vylepšené Analytics…

V Jelly Bean bude možné použít šifrování aplikací. Také dojde k vylepšení aktualizací – nebude třeba stahovat celé APK, budou se stahovat skutečně pouze aktualizace. Tyto vylepšené aktualizace budou dostupné pro Android od verze Gingerbread. Google představí Cloud messaging. Pro vývojáře má obrovskou výhodu v tom, že bude zdarma a bez omezení.

Google Play bude nabízet filmy a seriály od velkých filmových společností jako Disney. Také se uživatelé dočkají časopisů. Samozřejmě netušíme, kdy se tato možnost dostane k nám.


V nové verzi systému nemůže chybět ani Easter Egg (překvapení).

reklama
reklama

Václav Pavlín

Neuvěřitelně komunikativní ajťák, který od mala smolí všelijaké texty. Začalo to vlastními stránkami, po kterých následoval blog. Relativně nedávno se objevila síť Google+, kde ho teď většinu času zastihnete, jak sdílí zajímavé příspěvky nebo píše o komunikaci. Aktuálně si k tomu přibral ještě korektury a psaní článků pro Dotekománii.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim