Domů » Články »
Avast provedl loni průzkum mezi tisícovkou Čechů, zda se setkali se sledovacím software v chytrém telefonu. Přes deset procent dotázaných mělo ve svém telefonu někdy nainstalovaný tzv. stalkware neboli program pro sledování jejich aktivit na zařízení. Takové sledovače jsou na telefonu instalovány většinou takovým způsobem, že si oběť toho není vědoma. Až nepříznivé chování telefonu prozradilo napadeným uživatelům, že něco není v pořádku.
Díky stalkwaru útočník ví, kde se pohybujete a s kým komunikujete
Stalkwarové aplikace nejčastěji sledovaly polohu dotyčného (51 %), navštívené webové stránky (44 %) a čas strávený v jiných aplikacích (31 %). Kromě toho jejich prostřednictvím útočníci také zjišťovali, s kým jejich oběť komunikovala (23 %), obsah jejích zpráv (21 %) a obsah hovorů (19 %).
„Stalkerware je druh softwaru, který stalker, jenž je oběti často blízký a má tak přístup k jejímu zařízení, obvykle instaluje do zařízení své oběti bez jejího souhlasu nebo vědomí. Jeho prostřednictvím může stalker sledovat aktivitu dotyčného, včetně textových zpráv, hovorů, přesné polohy a dalších dat,“ vysvětluje Jakub Vávra, analytik hrozeb Avastu. „Stalkerware se navíc může vydávat za jiné programy, jako například rodičovské aplikace nebo aplikace nastavení zařízení. Některé verze jsou schopné i kompletně schovat svoji ikonku v zařízení. Bohužel je pravděpodobné, že mnoho obětí jej tak nemusí vůbec objevit.“
Jeden z respondentů uvedl jako příklad rozpoznání problémů s jeho zařízením, že se mu začalo zpomalovat a rychleji se vybíjela baterie. Taková aplikace se může dostat do telefonu, když člověk instaluje aplikaci z jiného než oficiálního zdroje. Takto nainstalovaná aplikace s sebou může nést právě sledovací prvky, které následně posílá útočníkovi. Podstatné je neinstalovat aplikace z jiných zdrojů a ideálně spoléhat jen na antivirovou ochranu od Google s názvem Play Protect. Možnou alternativou jsou i antivirové programy třetích stran, které skenují i aplikace nainstalované právě mimo Play Store. Poslední možností, jak se stalkware může dostat do zařízení, je instalace blízkou osobou tedy partnerem či kamarádem.
Stalkware se může pojit i s dalšími prvky kyberšikany. Sledování oběti může být též realizování pomocí GPS v autě, zahlcování SMS zprávami, zprávami přes jiné komunikační aplikace nebo zahlcování hovory. Pokud se takový program ve vašem telefonu objeví, ideální je provést tovární reset telefonu ideálně z bootovacího menu.
Zdroj: press.avast.com
Domů » Články »
Galaxy Z Flip6 – matnější a odolnější, bude to letos stačit? [recenze]
Změní právo na opravu trh? [podcast]
Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.
💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

Roman Martini
31. 7. 2024, 4:55Vyvolání obavy a strachu se povedlo, ale to nejdůležitější „Jak StalkWare detekovat a odebrat z telefonu, tu není“ jen podprahově zmíněno Avast. Když si Avast nainstalujete, opravdu Vás před tímto ochrání? Nebo si právě instalujeme další balast do telefonu?
Přemysl Vaculík
Odebrání takovéhoho softwaru většinou není otázka jednoho kliknutí. Antiviry pomohou v detekci, přičemž u telefonu je nejlepší tovární reset, ve většině případů.
Karel Čapka
Dobrý den, Romane, v závěru píši: „Pokud se takový program ve vašem telefonu objeví, ideální je provést tovární reset telefonu ideálně z bootovacího menu.“ Případně zajít do servisu či si flashnout novou ROM. Jinak Avast udělal ten průzkum, jestli by před tímto ochránil, to netuším.