Apple představil funkce jako Eye Tracking, Music Haptics a Vocal Shortcuts

Apple představil funkce jako Eye Tracking, Music Haptics a Vocal Shortcuts
2024-05-17T08:00:58+02:00
• 17. 5. 2024

Zdroj: Apple

Mobilní telefony jsou dnes již nedílnou součástí života a pro některé se jedná o velmi praktické pomocníky, kteří zjednodušují činnosti. I proto společnosti myslí na přístupnost, tedy funkce umožňující používání mobilního telefonu i těm, kteří mají vady zraky nebo nějaké jiné postižení, i pohybového ústrojí. Apple dnes představil další funkce, které mají pomáhat.

„Každý rok se v oblasti zpřístupnění posouváme o úroveň dál,“ uvedla Sarah Herrlinger, vrchní ředitelka Applu pro globální zásady a iniciativy pro zpřístupnění. „Naše nové funkce ovlivní životy velkého množství uživatelů a otevřou nové způsoby komunikace, ovládání zařízení a obecně pohybu po světě.“

Nejen Eye Tracking

Novinka pojmenovaná Eye Tracking míří na zařízení s iOS a iPadOS, přičemž umožňuje ovládat zařízení pouhým zrakem. Jde o sledování očí, přičemž se Apple chlubí využitím umělé inteligence pro zlepšení samotného používání. Zařízení přes přední kameru sleduje zrak a vybírá prvky, na které se uživatel dívá. K dispozici je i funkce Ovládání setrváním k aktivaci každého prvku. K dispozici jsou navíc i fyzická tlačítka, potažení a další gesta.

Ovládání je jedna věc, ale Apple chce umožnit i vychutnání hudby i pro ty, co mají problém se sluchem. V tomto případě byla uvedena funkce Music Haptics, která využívá Taptic Engine v iPhonu, přičemž přehrává klepání, textury a jemné vibrace v souladu se zvukem hudby. V tuto chvíli je novinka ale omezena jen Apple Music, ale později bude představeno i API pro vývojáře, aby mohli tuto funkci implementovat do svých aplikací.

ezgif 3 fdcc329b8c 600x600x

Zdroj: Apple

Mezi dalšími novinkami je například Vocal Shortcuts, což umožňuje vytváření vlastních zvuků jako zkratek pro konkrétní činnosti nebo úkoly pro Siri. Dá se tak zjednodušit složitější úkol. U řeči jsme se také dočkali Listen for Atypical Speech, což vylepšuje porozumění atypické řeči. Této funkci vypomáhá strojové učení přímo na zařízení. Apple uvedl, že tyto funkce vytvářel pro uživatele s progresivními onemocněními, jako jsou například dětská mozková obrna, amyotrofická laterální skleróza (ALS) nebo mozková mrtvice.

„Umělá inteligence má potenciál zlepšit rozpoznávání řeči pro miliony lidí s atypickým způsobem řeči. Máme proto velkou radost, že Apple svým uživatelům poskytuje tyto nové funkce zpřístupnění,“ řekl Mark Hasegawa-Johnson, hlavní řešitel projektu pro zpřístupnění řeči na Beckman Institute for Advanced Science and Technology při Univerzitě Illinois v Urbana Champaign. „Projekt pro zpřístupnění řeči vznikl jako široká komunitní platforma, jejímž cílem je pomoci společnostem a univerzitám vytvořit robustnější a efektivnější nástroje pro rozpoznávání řeči. Apple patří mezi zastánce zpřístupnění, díky nimž je náš projekt možné dále rozvíjet.“

Vehicle Motion Cues místo Kinedrylu?

Někteří uživatelé trpí na kinetózu, což je pojmenování nevolnosti během cestování. Do této doby někteří museli sahat po léku jako Kinedryl, ale Apple chce nabídnout řešení i bez léku.

Výzkum ukazuje, že nevolnost za jízdy neboli kinetózu běžně způsobuje situace, kdy vjem z pohybu nesouzní s tím, co člověk vidí.

Jakmile je funkce Vehicle Motion Cues aktivována, tak na displeji zařízení se zobrazují body a jsou animovány ve směru, kterým se pohybuje dopravní prostředek. To má zredukovat vliv kinetózy.

ezgif 3 5eec856d2d 600x600x

Zdroj: Apple

Další novinky

V oblasti zpřístupnění se myslelo i na funkci CarPlay. Zde společnost uvádí, že jsou přidány novinky jako Hlasové ovládání, Barevné filtry a Rozpoznávání zvuků. Právě poslední zmíněná funkce umí například zobrazit na displeji auta informaci, že je možná v okolí nějaká siréna.

Apple accessibility features Vehicle Motion Cues bigjpglarge 653x359x

Zdroj: Apple

Dokonce některé funkce přichází i do systému visionOS. Kromě toho Apple uvádí ještě tato vylepšení:

  • Nevidomým a slabozrakým uživatelům nabídne funkce VoiceOver nové hlasy, flexibilní hlasový rotor, vlastní ovládání hlasitosti a možnost přizpůsobit si klávesové zkratky VoiceOver na Macu.
  • Lupa nabídne nový režim čtečky a možnost snadného spuštění Režimu detekce pomocí tlačítka Akce.
  • Uživatelé Braillova písma získají nový způsob, jak otevřít Braillský vstup na displeji a nechat jej aktivní, aby mohli rychleji ovládat zařízení a upravovat text, dostupnost japonštiny pro Braillský vstup na displeji, podporu víceřádkového Braillova písma díky Dot Pad a možnost výběru různých vstupních a výstupních tabulek.
  • Slabozrakým uživatelům zobrazí funkce Hover Typing při psaní do textového pole větší text, navíc v preferovaném písmu a barvě.
  • Pro uživatele, kterým hrozí ztráta schopnosti mluvit, bude funkce Osobní hlas nově k dispozici v mandarínské čínštině. Uživatelé, kteří mají potíže s výslovností nebo čtením celých vět, si budou moct vytvořit Osobní hlas s využitím kratších frází.
  • Pro uživatele, kteří nemluví vůbec, nabídne Živá řeč kategorie a současnou možnost využití funkce Živé titulky.
  • Uživatelům s tělesným postižením umožní funkce Virtual Trackpad pro AssistiveTouch ovládat zařízení pomocí malé části displeji v podobě trackpadu s nastavitelnou velikostí.
  • Switch Control nově umožní používat fotoaparáty na iPhonu a iPadu k rozpoznání gest prstů jako přepínačů.
  • Hlasová kontrola nabídne podporu pro vlastní slovní zásobu a složitá slova.

Zdroj: Tisková zpráva

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 2
PanzerGlass S24 MP Mraz 1

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat