reklama

NÚKIB varuje před aplikací WeChat, může sloužit k zacílení kyberútoku

NÚKIB varuje před aplikací WeChat, může sloužit k zacílení kyberútoku
2023-11-30T13:35:19+01:00
• 30. 11. 2023

Zdroj: sixthtone

Bezpečnost aplikací a služeb se řeší na denním pořádku. Společnosti a nejrůznější organizace vyhledávají potencionální hrozby, zejména škodlivý software. Někdy je ale aplikace z pohledu kódu bezpečná, ale to ne vždy znamená, že zde neexistuje nějaká hrozba. Nyní Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varuje před aplikací WeChat.

Sbírá moc dat

Aplikace WeChat/Weixin slouží nejen pro komunikaci a za vývojem stojí společnost Tencent. Ta sídlí v Číně, kde ostatně patří mezi giganty. V našich končinách ale není aplikace jako taková moc rozšířená. NÚKIB uvádí, že ji používá přibližně 40 tisíc uživatelů. I tak je zde varování před jejím používáním.

ND2JLWRXSNL2ZA75B2QPKTUUIU 960x647x

NÚKIB ve své tiskové zprávě uvádí, že aplikace jako taková sbírá až příliš velké množství informací, i nad rámec potřeb pro fungování. Tato data dále mohou sloužit i pro zacílení kyberútoku, a to s velkou přesností. Dokonce může posloužit o k vydírání. Navíc se Tencent musí držet čínských zákonů, které jsou velmi přísné a tamější vládě dávají větší možnost kontroly nebo zásahu.

„K vydání upozornění nás vedly nejen vlastní analýzy, ale i informace od tuzemských a zahraničních partnerů. Na rozdíl od TikToku je ale počet uživatelů u platformy WeChat výrazně nižší, a proto jsme přistoupili v tomto případě k upozornění, nikoli k vydání varování,“ vysvětluje ředitel NÚKIB Lukáš Kintr.

Úřad zatím tedy vydal jen varování, které doplňuje o další informace. Pokud musíte používat tuto aplikaci, měli byste ji mít nainstalovanou na separátním smartphonu, kde nemáte osobní ani jiné informace. V případě, že nemáte druhé zařízení, neměli byste ji používat dlouho. V podstatě po vyřízení nutné komunikace byste měli WeChat smazat.

Zdroj: Tisková zpráva

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat