reklama

Twitter káže vodu, pije víno. Přichází další omezení, teď pro nezávislé novináře

Twitter káže vodu, pije víno. Přichází další omezení, teď pro nezávislé novináře
2023-04-09T21:40:26+01:00
• 10. 4. 2023

Zdroj: Slate (se souhlasem)

Twitter se v poslední době dostal pod palbu kritiky za své kroky směřující k cenzuře. Nyní se však zdá, že nevinnou obětí se stala i platforma pro založení newsletterů Substack. Podle informací zveřejněných na serveru TechCrunch totiž Twitter omezil možnost reakcí na odkazy vedoucí na obsah Substacku. Uživatelé tak nemohou sdílet příspěvky ani jim udělit lajk či retweet, a to ani přes standardní tlačítko „Retweet“. Vyskočí jim totiž oznámení o omezených akcích na tweetu. Připomeňme, že důvodem tohoto kroku by mohla být nedávná akce ze strany Substacku, který představil funkci „Notes“, která poměrně silně připomíná právě Twitter.

Twitter omezuje popularní platformu pro nezávislé novináře

Substack představuje populární platformu pro nezávislé novináře, kteří zde publikují své newslettery a mají tak možnost získávat příjmy z předplatného. Podle zakladatelů Substacku by nemělo být na jednotlivých platformách omezení pro sdílení příspěvků mezi autory a jejich čtenáři.

Elon Musk, majitel Twitteru, se rovněž v poslední době snaží omezit vliv jiných sociálních sítí, když například začal potlačovat příspěvky na konkurenční platformě Mastodon. Mastodon byl původně zaměřen na uživatele, kteří se chtějí vyhnout mainstreamovým sociálním sítím a získat větší svobodu v online komunikaci. Omezování jiných platforem může být důvodem pro kritiku Muskovy politiky vůči svobodě projevu a otevřenosti internetu.

Elon Musk

Zdroj: PhoneArena (se souhlasem)

Substacku nelze upřít jeho popularitu, neboť již nyní na něm publikují mnozí úspěšní novináři a bloggeři, jako například Matt Taibbi a Bari Weiss, se kterými Musk nedávno uzavřel smlouvu na publikování knihy „The Twitter Files“. Ačkoliv se Musk tváří jako zastánce nezávislých médií, v minulosti již několikrát ukázal svůj nedostatek tolerance k médiím, které s ním nesouhlasí.

Podobné kroky už Twitter podnikal dříve vůči Mastodonu, open-source sociální síti, která zaznamenala nával uživatelů, když se Musk stal majitelem Twitteru. V prosinci Twitter dočasně pozastavil účet Mastodonu a zakázal odesílání odkazů na servery Mastodonu.

„Jsme zklamaní, že Twitter zvolil cestu omezit možnost sdílení práce novinářů / spisovatelů. Zaslouží si svobodu sdílet odkazy na Substack nebo kdekoli jinde,“ napsali zakladatelé Substacku v e-mailovém prohlášení. „Jejich obživy by neměly být navázány na platformy, kde nemají vztah s publikem pod kontrolou a kde se pravidla mohou kdykoli změnit.“

Musk je aktivním kritikem mainstreamových médií, takže štítky „státních médií“, které aplikoval například na účet NPR, nejsou překvapivé. Tyto štítky jsou obvykle vyhrazeny pro publikace, které nemají redakční nezávislost na vládních orgánech, ale u NPR vláda nemá žádnou kontrolu nad obsahem. Navíc v roce 2020 tvořily federální dotace pouze zhruba 1 % z rozpočtu této zpravodajské organizace.

Substack je prezentován jako alternativa k mainstreamovým médiím, která novinářům / spisovatelům poskytuje platformu k vydělávání příjmů z předplatného s velmi málo editoriální regulací. Stejně jako Muskův pohled na moderování obsahu se i Substack řídí přístupem „don’t touch“ – newsletterový web dokonce čelil kritice za to, že nezasáhl, když autoři šířili dezinformace o vakcínách.

Zdroj: techcrunch.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Zdeněk Koutský

Passionate Senior Editor at Dotekomanie.cz, where tech meets storytelling. Seasoned Sales Director, weaving technology into every success story, and relishing every moment of it!

Komentáře

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat