reklama

Google přináší do Česka ekologické trasy v Mapách

Google přináší do Česka ekologické trasy v Mapách
2022-09-07T06:52:33+01:00
• 7. 9. 2022

Zdroj: Dotekomanie.cz

Google představil novinku ve službě Google Mapy, která se zaměřuje na navrhování ekologických tras. Zatímco se na funkcionalitě stále pracuje, tak do této chvíle byla k dispozici jen pro několik krajina, ale v poslední době začalo rozšiřování. Nyní jsme se dočkali i my v České republice.

Navigace a ekologická trasa

Google má s touto novou funkcí v navigaci poměrně velké cíle a dle jeho analýzy je možné, aby se značně snížila uhlíková stopa. Teoreticky je možné, aby došlo k omezení rovnající se jednomu milionu tun emisí uhlíků ročně, což se dá přirovnat k tomu, jakoby ze silnic zmizelo 200 000 aut. Novinka využívá pro svou funkcionalitu nasbíraná a analyzovaná data, přičemž je zapojena i umělá inteligence.

„Umělá inteligence identifikuje všechny relevantní trasy z bodu A do bodu B, a vypočítá spotřebu paliva pro každou z nich na základě historických a reálných dopravních vzorců, sklonu a typu silnice a dalších údajů. Díky tomu dokáže ve zlomku sekundy najít nejúspornější a nejrychlejší trasu do cíle,“ vysvětluje tisková mluvčí Googlu v ČR Iva Fialová.

Navigace vám bude automaticky nabízet kromě rychlejších alternativních tras i ekologické, kde se dozvíte, kolik paliva můžete ušetřit a jak velký je časový rozdíl oproti běžné trase. Ukázku můžete vidět na animovaném obrázku níže. Google myslel i na upřesnění, takže v nastavení si můžete zvolit, na jaký typ paliva nebo pohonu jezdí vaše auta. Od toho se také budou odvíjet nabízené trasy.

ezgif 4 698a98ff5d 500x281x

Zdroj: Google

Kromě toho, že funkce je zejména koncipovaná na ekologii, tak je zde i výhoda v úspoře paliva a tedy i samotných nákladů na provoz auta. Novinka by se měla v dohledné době objevit ve vaší aplikaci, zřejmě je aktivace závislá na serverech Googlu. Kromě České republiky míří funkce i do jiných krajin EU.

Zdroj: Tisková zpráva

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat