reklama

Možná se konečně dočkáme iSIM, firmy se pochlubily prototypem

Možná se konečně dočkáme iSIM, firmy se pochlubily prototypem
2022-01-19T08:00:43+01:00
• 19. 1. 2022

Zdroj: T-Mobile

Možná ani už nevíte jak vypadala původní SIM karta do mobilů. Byla ve velikosti platební karty a zpravidla byla umístěna hned pod baterií mobilu. Postupem času se zmenšovala až do podoby velmi malého plastového nosiče s čipem. Nejmenší verze se jmenuje nanoSIM. Dnes ale u některých mobilů a dalších zařízení je možné použít eSIM. Bohužel na trhu není stále dostatek zařízení s touto technologií. Pravděpodobně s cílem úspor nákladům někteří výrobci nepřidávají speciální čip pro eSIM do základní desky. Adopce je tedy velmi pomalá, ale to by se mohlo změnit s technologií iSIM.

iSIM konečně v prvním mobilu

Technologie iSIM není nijak nová. K první demonstraci, respektive k představení došlo v roce 2018 na veletrhu MWC společností ARM. Ve své podstatě se dá říci, že se jedná o softwarové řešení, které je zabudováno přímo do procesoru do speciální chráněné oblasti. Od demonstrace uběhl rok a na trhu se objevila první podpora pro toto řešení. Konkrétně šlo použít Snapdragon 855, ale k aplikaci a k rozšíření nikdy nedošlo.

Až nyní se společnosti Qualcomm, Vodafone a Thale pochlubily prvním prototypem zařízení (proof of concept), které má integrovanou technologii iSIM. Jedná se o upravenou verzi Samsung Galaxy Z Flip3 5G s procesorem Snapdragon 888, v kterém běží speciální software od Thale. Navíc vše splňuje specifikace ieUICC GSMA.

qc onq euicc integratedsimtech inline r5 688 688x300x

Zdroj: Qualcomm

Ve své podstatě jsme se dočkali jen ukázky prvního použití této slibné technologie. Pakliže dojde na rozšíření, bude možné využít i bonusové vlastnosti. iSIM podporuje více účtů, vyšší zabezpečení, možné rozšíření o další funkce a jednodušší správa. Navíc výrobci nebudou muset používat další čip na základní desce mobilu, když iSIM bude součástí procesorů. Vzhledem k tomu, že ubyde hardwaru, tak dojde ke snížení spotřeby energie.

Do roku 2025 bude dodáno 2 miliardy zařízení s iSIM nebo eSIM

Navíc iSIM bude možné integrovat do dalších zařízení, jako jsou IoT, VR, AR, nositelná elektronika a další bez větším nákladů navíc. Samozřejmě je otázkou, kdy se na trhu objeví byť jen první smartphone. První bude muset Qualcomm a podobní výrobci procesorů nabídnout iSIM u velkého spektra modelů a následně mobilní operátoři budou muset zajistit podporu, případně rychlou a jednoduchou adopci. I tak se obáváme, že má iSIM ještě dlouhou cestu před sebou, v rámci které se bude snažit vytlačit původní plastové SIM karty.

Zdroje: neowin.net, qualcomm.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat