iSIM jako definitivní konec těch plastových?

iSIM jako definitivní konec těch plastových?
2018-02-23T07:29:59+02:00
• 23. 2. 2018
6

SIM (subscriber identity module) karta si v posledních letech prošla poměrně zásadním vývojem, kde šlo zejména o miniaturizaci. Málokdo dnes ví, že původní velikost se rovnala platební kartě. Pakliže si dnes kupujete nový mobilní telefon, musíte mít mnohdy už jen nanoSIM kartu. V minulém roce jsme se ale dočkali prvního mobilu s přímou podporou eSIM. Ačkoliv jsme se ještě nedočkali velkého rozmachu, už zde máme novinku v podobě iSIM.

iSIM o velikosti 1 mm čtverečního

eSIM karta je malý čip o rozměrech 6 x 5 mm a slouží jako náhrada za běžnou plastovou kartičku s čipem. Zařízení s eSIM vyžadují jen softwarové přihlášení do sítě mobilního operátora, přičemž jednou z výhod má být i jednoduchý přechod k jinému operátorovi. Společnost ARM si řekla, že by dokázala nabídnout daleko lepší konstrukci a vytvořila specifikaci nazvanou jako iSIM.

iSIM bude o velikosti 1 mm čtverečního, přičemž se počítá se zakomponováním přímo do procesoru. Díky tomu nebude potřeba vymezovat prostor pro specifický čip na základní desce jakéhokoliv zařízení.

iSIM

Nečekejte ale, že by se v brzké době objevil mobil s podporou iSIM. ARM koncipoval novinku zejména pro Internet věcí, kde bude možné docílit větší miniaturizace. Výrobci takovýchto zařízení nebudou muset používat tři oddělené části a postačí jim jen jeden SoC, který bude obsahovat modem, iSIM a procesor.

Na druhou stranu se ale někdy můžeme setkat s mobilním telefonem, který rovnou nabídne tuto novinku.

iSIM to nebude mít jednoduché

Vytvořením této technologie nekončí práce společnosti ARM. V první řadě budou muset mobilní operátoři schválit a adoptovat iSIM, aby vůbec mohla zařízení fungovat v jejich síti.

Další překážka je v adopci u výrobců zařízení. ARM pouze navrhl technologii, ale již se nestará o výrobu a prodej. Pouze licencuje novinku a o vše ostatní se musí postarat výrobci čipů. Cesta je tedy nelehká a možná potrvá i několik let, nebo desítek let, než se dočkáme například v mobilních telefonech.

Zdroj: theverge.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Ján Valkovič

24. 2. 2018, 7:36

Klasické SIMky sa len zmenšovali, ale príliš sa nezmenili, ak sa nemýlim. eSIM/iSIM sa môžu vyvíjať spolu s telefónom, tie sa menia častejšie ako SIM karty. Neviem či je to dobre alebo zle, uvidíme ktorým smerom sa budú vyvíjať, ak sa budú vyvíjať :-)
A ak by som hľadal negatíva, napadá mi len jediné, „prechodné obdobie“, čiže úplný začiatok podpory od operátorov. Napr. mám telefón s eSIM a pokazí sa mi, záručná oprava môže trvať niekoľko týždňov, starý telefón nemôžem použiť, nemá podporu a na začiatku môže byť podpora eSIM iba vo vlajkových lodiach, čiže nový môže byť drahý. Riešením by mohlo byť, že dočasne bude operátor poskytovať aj náhradnú SIM kartu. Časom tento problém zanikne, ale som zvedavý ako sa k tomuto operátori postavia.

Moc bych to nevítal… Důvod: když mi klekne mobil, vyndám SIMku, dám ji do jiného telefonu a hotovka.

Přemysl Vaculík

VIP 23. 2. 2018, 15:25

Když vám klepne mobil, přihlásíte se do sítě z jiného. Už to nebude o potřebě fyzické SIM karty, vše bude přes přihlašovací údaje.

Ján Valkovič

24. 2. 2018, 6:25

A keď odíde SIM? Mne už jedna odišla

Martin Graulich

23. 2. 2018, 13:12

Já takovou novinku rád přivítám :)

Dave Wojnar

23. 2. 2018, 10:33

pff

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat