reklama

Rozhodnut├ş nejvy┼í┼í├şho soudu: Google neporu┼íil autorsk├í pr├íva na API rozhran├ş spole─Źnosti Oracle

Rozhodnut├ş nejvy┼í┼í├şho soudu: Google neporu┼íil autorsk├í pr├íva na API rozhran├ş spole─Źnosti Oracle
2021-04-07T16:30:02+01:00
ÔÇó 7. 4. 2021

Zdroj: cnbc.com

Z rozhodnut├ş nejvy┼í┼í├şho soudu, kter├ę prob─Ťhla v─Źera, vypl├Żv├í, ┼że spole─Źnost Alphabet, kter├í vlastn├ş Google, neporu┼íila autorsk├í pr├íva v souvislosti s Java API rozhran├şm a pou┼żit├Żm k├│dem vlastn─Ťn├Żm spole─Źnost├ş Oracle.

Google m┼»┼że d├íl pou┼ż├şvat Oracle Java API pro v├Żvoj syst├ęmu Android

Spor, kter├Ż se t├íhne deset let, byl v─Źera vynesen├şm rozsudku ukon─Źen. Google neporu┼íil autorsk├í pr├íva, kdy┼ż pou┼żil programovac├ş jazyk Java pro v├Żvoj sv├ęho opera─Źn├şho syst├ęmu Android.

Spole─Źnost Oracle, kter├í Java rozhran├ş vyvinula, po┼żadovala od┼íkodn─Ťn├ş ve v├Ż┼íi 8,8 miliard dolar┼», to ─Źin├ş v p┼Öepo─Źtu v├şce ne┼ż 195 miliard korun. Na to nyn├ş podle rozhodnut├ş soudu nem├í n├írok. Z rozhodnut├ş vypl├Żv├í, ┼że Google pou┼żil ─Ź├íst k├│du a API rozhran├ş v souladu s podm├şnkami tzv. „fair use“ podm├şnek.

Z rozhodnut├ş tak├ę vypl├Żv├í, ┼że zp┼Ö├şstupn─Ťn├ş API pro v├Żvoj├í┼Öe dal┼í├şch stran nen├ş poru┼íen├şm ve smyslu poru┼íen├ş autorsk├ęho z├íkona. V tomto p┼Ö├şpad─Ť se jednalo pouze o pou┼żit├ş ─Ź├íst├ş k├│du pro vytvo┼Öen├ş „vlastn├şho tv┼»r─Ź├şho v├Żrazu“, a hlavn─Ť Google t├şm umo┼żnil Java program├ítor┼»m vytv├í┼Öet aplikace pro Android, co┼ż soudce Stephen Breyer pova┼żuje za transformativn├ş p┼Ö├şstup.

Podle jeho slov Google zkop├şroval pouze nezbytnou ─Ź├íst k├│du, aby mohli v├Żvoj├í┼Öi pracovat na v├Żvoji aplikac├ş v jin├ęm programovac├şm prost┼Öed├ş, a to v souladu s principy ji┼ż zm├şn─Ťn├ęho ÔÇ×fair useÔÇť. Toto ustanoven├ş, kter├ę poch├íz├ş z americk├ę legislativy, dovoluje vyu┼żit├ş chr├ín─Ťn├ęho d├şla bez souhlasu dr┼żitele autorsk├Żch pr├ív.

US court gavel shutterstock e1565690838571 650x399x

Zdroj: mobileworldlive.com

Oracle v r├ímci t├ęto kauzy vym├íh├í sv├í autorsk├í pr├íva k celkem 11 500 ┼Ö├ídk┼»m k├│du, kter├Ż Google pou┼żil, co┼ż p┼Öedstavuje 37 samostatn├Żch API. A─Źkoliv Google sv├ę API vyvinul zcela nez├ívisle, je dle Oracle zalo┼żen├ę na ekvivalentu API v k├│du Java. Oracle tvrd├ş, celkov├Ż koncept a struktura rozhran├ş Android API kop├şruje Java API, ─Ź├şm┼ż se Google dopustil poru┼íen├ş autorsk├Żch pr├ív.

V roce 2014 feder├íln├ş odvol├ívac├ş soud ustanovil, ┼że API mohou podl├ęhat autorsk├Żch z├íkon┼», proti ─Źemu┼ż se postavil Google, kter├Ż tvrdil, ┼że jednal zcela v souladu s ÔÇ×fair useÔÇť konvencemi. V roce 2018 pak feder├íln├ş odvol├ívac├ş soud rozhodl, ┼że Google poru┼íil autorsk├Ż z├íkon, ─Ź├şm┼ż spole─Źnost vystavil pokut─Ť. V─Źerej┼í├şm rozhodnut├şm byl v┼íak Google o─Źi┼ít─Ťn a m┼»┼że tak sv├ę Android API rozhran├ş vyv├şjet d├íl. Na rozhodnut├ş soudu spole─Źnost Oracle reagovala ostrou kritikou, ve kter├ę Google ne┼íet┼Ö├ş, a oso─Źila ho z monopoln├şho chov├ín├ş.

Zdroj: theverge.com

reklama
reklama

Jakub Sobotka

P┼»sob├ş v IT a sv─Ťt IT a mobiln├şch technologi├ş byly v┼żdy jeho v├í┼ín├ş. Ve voln├ęm ─Źase r├íd sportuje, ─Źte, nebo se toul├í p┼Ö├şrodou. A─Ź u┼żivatel Apple platformy, velmi dob┼Öe si rozum├ş i s Androidem.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentov├ín├ş se mus├şte p┼Öihl├ísit

Tmav├Ż re┼żim