Rozhodnutí nejvyššího soudu: Google neporušil autorská práva na API rozhraní společnosti Oracle

Rozhodnutí nejvyššího soudu: Google neporušil autorská práva na API rozhraní společnosti Oracle
2021-04-07T16:30:02+02:00
• 7. 4. 2021

Zdroj: cnbc.com

Z rozhodnutí nejvyššího soudu, které proběhla včera, vyplývá, že společnost Alphabet, která vlastní Google, neporušila autorská práva v souvislosti s Java API rozhraním a použitým kódem vlastněným společností Oracle.

Google může dál používat Oracle Java API pro vývoj systému Android

Spor, který se táhne deset let, byl včera vynesením rozsudku ukončen. Google neporušil autorská práva, když použil programovací jazyk Java pro vývoj svého operačního systému Android.

Společnost Oracle, která Java rozhraní vyvinula, požadovala odškodnění ve výši 8,8 miliard dolarů, to činí v přepočtu více než 195 miliard korun. Na to nyní podle rozhodnutí soudu nemá nárok. Z rozhodnutí vyplývá, že Google použil část kódu a API rozhraní v souladu s podmínkami tzv. „fair use“ podmínek.

Z rozhodnutí také vyplývá, že zpřístupnění API pro vývojáře dalších stran není porušením ve smyslu porušení autorského zákona. V tomto případě se jednalo pouze o použití částí kódu pro vytvoření „vlastního tvůrčího výrazu“, a hlavně Google tím umožnil Java programátorům vytvářet aplikace pro Android, což soudce Stephen Breyer považuje za transformativní přístup.

Podle jeho slov Google zkopíroval pouze nezbytnou část kódu, aby mohli vývojáři pracovat na vývoji aplikací v jiném programovacím prostředí, a to v souladu s principy již zmíněného „fair use“. Toto ustanovení, které pochází z americké legislativy, dovoluje využití chráněného díla bez souhlasu držitele autorských práv.

US court gavel shutterstock e1565690838571 650x399x

Zdroj: mobileworldlive.com

Oracle v rámci této kauzy vymáhá svá autorská práva k celkem 11 500 řádkům kódu, který Google použil, což představuje 37 samostatných API. Ačkoliv Google své API vyvinul zcela nezávisle, je dle Oracle založené na ekvivalentu API v kódu Java. Oracle tvrdí, celkový koncept a struktura rozhraní Android API kopíruje Java API, čímž se Google dopustil porušení autorských práv.

V roce 2014 federální odvolávací soud ustanovil, že API mohou podléhat autorských zákonů, proti čemuž se postavil Google, který tvrdil, že jednal zcela v souladu s „fair use“ konvencemi. V roce 2018 pak federální odvolávací soud rozhodl, že Google porušil autorský zákon, čímž společnost vystavil pokutě. Včerejším rozhodnutím byl však Google očištěn a může tak své Android API rozhraní vyvíjet dál. Na rozhodnutí soudu společnost Oracle reagovala ostrou kritikou, ve které Google nešetří, a osočila ho z monopolního chování.

Zdroj: theverge.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Jakub Sobotka

Působí v IT a svět IT a mobilních technologií byly vždy jeho vášní. Ve volném čase rád sportuje, čte, nebo se toulá přírodou. Ač uživatel Apple platformy, velmi dobře si rozumí i s Androidem.

Komentáře

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat