Xiaomi sleduje, jaké stránky navštěvujete, i v anonymním režimu

Xiaomi sleduje, jaké stránky navštěvujete, i v anonymním režimu
2020-05-01T18:30:01+02:00
• 1. 5. 2020

Zdroj: Xiaomi

1

Není tajemstvím, že výrobci hardwaru a dodavatel softwaru shromažďují informace o používání zařízení, případně aplikace. Následně zpravidla dojde k anonymizaci, aby nebylo možné data spojit s konkrétní osobou. Společnosti následně analyzují telemetrická data a případně dělají patřičné kroky k vylepšení hardwaru nebo softwaru. Jednoduše bychom mohli konstatovat, že toto činí všichni, bohužel Xiaomi na to jde poněkud zvláštně a možná překračuje hranice.

Xiaomi a sledování uživatelů

Gabi Cirlig společně s magazínem Forbes se podívali na aktuální situaci u Xiaomi a Redmi mobilů. V podstatě se jedná o stejná zařízení, když využívají společný základ, třeba nadstavbu MIUI. Podařilo se zjistit, že zařízení odesílají komplexní informace na čínské servery. V tomto případě jde o webové stránky a také vyhledávané dotazy. Andrew Tierney se podíval na celou problematiku hlouběji a zjistil, že se odesílají data i v případě, že je mobilní prohlížeč v anonymním režimu.

Xiaomi Redmi Note 8

Redmi Note 8; zdroj: Redmi

Problém se týká defaultních prohlížečů Mi Browser Pro a Mint Browser, a to i těch, které se nachází v Obchodě Play. Samozřejmě informace o navštívené stránce ještě není směrodatná, ale společně s těmito daty jsou odeslané informace o zařízení a jiná metadata. Společně mohou již vytvořit určitý identifikátor, který bude směřovat na uživatele.

Zástupce společnosti Xiaomi uvedl, že všechny informace jsou anonymizované a že nedochází ke sběru data v anonymním režimu. Andrew Tierney dokonce poskytl zástupci Xiaomi video, kde ukazuje, že skutečně k takovému chování dochází. Zástupce firmy si stál za svým, přičemž dodává, že všechny informace jsou zašifrovány.

Andrew Tierney ale ukazuje, o jaké „šifrování“ se jedná. Nečekejte něco komplikovaného, Xiaomi používá kódování base64, což lze jednoduše převést. Sice Xiaomi skutečně může vše anonymizovat a používat jen tzv. telemetrii. Na druhou stranu vše vzbuzuje pochyby, zejména když používáte anonymní režim.

Vše bylo otestováno na Redmi Note 8, ale i po jednoduché analýze ostatních zařízení dospěli analytici, že se tak děje na každém zařízení. Xiaomi jen dodává, že splňuje všechna pravidla a že je vše řízeno legislativou v dané zemí, kde je zařízení používáno.

Zdroje: forbes.com, gsmarena.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

René Fírek

3. 5. 2020, 8:24

Kdy dorazí do ČR?

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat