reklama

Google ruší GMS licenci pro nové modely mířící do Turecka

Google ruší GMS licenci pro nové modely mířící do Turecka
2019-12-16T19:30:21+01:00
• 16. 12. 2019

Zdroj: Dotekomanie.cz

3

Google vede nejrůznější spory ohledně Androidu a nastavených licencí. Například jeden takový spor s EU vyústil v nabídku, kdy si uživatel má zvolit aplikaci pro procházení internetu a také hlavní službu pro vyhledávání. Něco podobného se nyní odehrává v Turecku, respektive se spor vede od roku 2018. Výsledek je ale opačný, než se očekávalo.

Google vs. Turecko

Turecký úřad pro hospodářskou činnost řešil námitku ruského Yandexu na to, že Google neumožňuje vybrat si hlavní vyhledávací službu ve smartphonech dodávaných na tureckém trhu. Úřad se přiklonil na stranu ruské společnosti a nařídil Googlu, aby to napravil. Kromě toho byla udělena pokuta v přepočtu takřka 400 milionů korun.

Google provedl některé změny, ale ty se úřadu nezamlouvaly. Proto byla uložena dodatečná pokuta ve výši 0,05 % denních příjmů Googlu, dokud nebudou provedeny patřičné změny. Google také dostal lhůtu 60 dnů na odvolání. V takovém případě by se dalo čekat, že Google využije veškeré možné právní postupy případně změny v systémy, aby byl problém napraven.

Místo změn v systému pro turecký trh došlo ale k opačnému rozhodnutí. Google se rozhodl, že zruší Google Mobile Services licenci pro všechny nové mobily vyrobené v Turecku a také ty, co míří do Turecka. Například ani takový Samsung nebude moci dodat na turecký trh mobil s Androidem a s Google službami.

Aktuálních mobilů se to nedotkne, ale všechny nové již nebudou mít ani Obchod Play, ani jiné služby od vyhledávacího giganta. Jedná se o poměrně rázný krok ze strany Googlu, který bude mít dopad i na výrobce smartphonů.

Zdroje: gsmarena.com, reuters.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Milan Fornůsek

17. 12. 2019, 16:45

Tak to dopadá, když se dráždí had bosou nohou. Hezky Google.

Jiří H. (Hoďas)

16. 12. 2019, 23:10
Android aplikace

A pak že neexistuje monopol…

A autoritář narazil:-) divím že si Google nevytřel pozadí stejně s celou Evropou…. Za ty jejich pokuty…

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim