reklama

Výměna baterie u novějších iPhonů bude obtížnější

Výměna baterie u novějších iPhonů bude obtížnější
2019-08-09T08:30:06+02:00
• 9. 8. 2019

Některé společnosti do svých zařízení zakomponovávají mechanismy a funkce, které mají rozpoznat neoriginální komponenty, aby se předešlo problémům. Například se omezuje výměna komponenty ověřující uživatele (čtečka otisků prstů), aby do zařízení nebyl implementován čip kompromitující uživatele. I u baterií najdeme podobnou ochranu, zde ale zpravidla hrozí, že by neoriginální baterie mohla způsobit škody. Apple ale nyní jde dál a výměna baterie bude komplikovanější.

Výměna baterie? Jedině Apple

Pokud jde na výměnu komponentů u iPhonů, tak se mnohdy musí přistoupit ke klonování sériového čísla, aby zařízení samotné identifikovalo novou součástku. Nyní se ale ukazuje, že Apple zpřísnil podmínky, respektive zavedl novou ochranu, která znemožní výměnu baterie. Respektive jen sama společnost Apple bude moci učinit takový krok, aby iPhone rozpoznal originální baterii.

Tomuto problému se věnuje Youtube kanál TheArtofRepair. Ve svém novém videu je popsán problém, kdy náhradní originální baterie není identifikována jako „originální“. iPhone jednoduše ignoruje jakoukoliv baterii, která je implementována do zařízení, pokud to neudělají přímo opraváři společnosti Apple.

Problém se ukrývá v samotné elektronice, která je obsažena v baterii. Ta má za úkol hlídat hodnoty, ověřovat nejrůznější údaje a podobně. Kromě toho je obsažen i speciální čip od společnosti Texas Instruments, který obsahuje chráněná data. Ta nejdou přepsat bez specifického vybavení. Právě to je zapotřebí, aby iPhone mohl baterii správně rozeznat.

Pokud nově do iPhonů XS, XS Max a XR vložíte vlastní pomocí nebo skrze nějakou firmu zaměřující se na výměnu baterií byť třeba originální, tak mobil bude evidovat neautorizovaný zásah. Naštěstí lze používat zařízení nadále, ale například již nebudete mít informace o stavu baterie. Místo toho zde bude informace, že musíte používat originální baterii – tedy takovou, která byla vložena firmou Apple, a to i v případě opravy.

Alternativní řešení existuje, ale

Jediný způsob, jak vložit do iPhonu alternativní baterii, byť třeba originální, je využít služeb společnosti Apple. Pokud tak chcete učinit sami, musíte být velmi zruční a znalí v oblasti elektroniky. Aby fungovala náhradní baterie v iPhonu zcela správně, musíte z původní baterie odstranit část s čipy a implementovat je do nové baterie, ta navíc musí mít identickou kapacitu. Zde ale hrozí poškození, případně hoření nebo exploze akumulátoru.

Pokud tedy absolvujete výměnu mimo služby Applu, iPhone vám bude fungovat, ale přímo v systému bude důkaz o neautorizovaném zásahu. Navíc se nedozvíte, v jakém stavu je samotná baterie, jelikož ji systém nerozpozná.

Nyní si tedy musíte dobře rozmyslet, jestli si necháte vyměnit tuto součástku u Applu, nebo využijete neautorizovaný zásah. Otázkou je, jestli Apple nepůjde dál a nezablokuje zařízení, pokud dojde na výměnu baterie mimo firmu samotnou. Dá se ale předpokládat, že se značně omezí výměna baterií u firem třetích stran.

Zdroj: gsmarena.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat