reklama

Facebook opět před soudem, nyní kvůli zněužití biometrické databáze

Facebook opět před soudem, nyní kvůli zněužití biometrické databáze
2019-08-11T16:32:15+01:00
• 11. 8. 2019

Sociální síť Facebook je nepochybně největší světová databáze obličejů a dat. Právě tato společnost se nyní dočkala velkých kroků. Došlo totiž k federálnímu odvolání v soudním procesu, podle kterého měla sociální síť nelegálně shromažďovat a ukládat biometrická data milionů uživatelů bez jejich souhlasu.

Facebook u soudu neuspěl a bude čelit žalobě

Vůbec poprvé byl tento soudní proces zahájen před čtyřmi lety, tedy v roce 2015. V té době uživatelé Facebooku se sídlem v Illinois žalovali společnost kvůli porušení státního zákona o ochraně osobních a biometrických údajů (BIPA). Právě tento zákon nařizuje, jakým způsobem budou podobné společnosti shromažďovat data. 

Porušení Facebooku se týká jeho funkce „Tag Suggestions“, jenž vám automaticky označí přátele na nahraných fotografiích. Tato technologie analyzuje tváře uživatelů, pochopitelně prostřednictvím fotografií. Funkce ale tvář analyzuje poměrně podrobně – vzdálenost mezi očima, nosem a podobně. Na základě toho si Facebook vytvoří šablonu tváře, kterou pak použije k identifikaci na jiných fotografiích. Dle žalobců ale tato funkce pro rozpoznávání obličeje porušuje státní zákony. 

Nutno podotknout, že se společnost již několikrát snažila o to, aby soud žalobu stáhl, respektive zamítl. Bohužel pro společnost se soud v San Franciscu rozhodl tak, že výzvu společnosti na zrušení soudního řízení odmítl.

Nyní se tak celý případ dostává o velký kus kupředu. V nejhorším možném případě by se mohlo stát, že by Facebook musel zaplatit obrovské množství finančních prostředků – několik desítek miliard dolarů. Reuters poznamenal, že soudní řízení se můžete týkat až sedmi milionů uživatelů této sociální sítě. 

V rámci BIPA by každý ovlivněný uživatel nezákonnou biometrickou databází Facebooku mohl mít nárok na náhradu škody ve výši 1 000 dolarů (tj. zhruba 22 000 Kč), a to za každou nedbalost. Dále může mít uživatel nárok na 5 000 dolarů (tj. zhruba 110 000 Kč) za každé úmyslné nebo bezohledné porušení ze strany Facebooku. 

Zdroj: thenextweb.com

reklama
reklama

Zdeněk Koutský

Senior Editor Dotekomanie.cz | Experienced Sales Director with a Technology background; and loving it!

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim