reklama

Češi se vzdávají tlačítkových telefonů, smartphony plně dominují

Češi se vzdávají tlačítkových telefonů, smartphony plně dominují
2019-04-29T13:18:32+01:00
• 29. 4. 2019
2

Vodafone si nechal udělat průzkum, jak jejich klienti využívají staré tlačítkové telefony. Zjistili, že od roku 2014 pravidelně klesá procentuální využívání tlačítkových nechytrých telefonů, i když se objevily predikce, že možná nástup obnovených tradičních Nokií zapříčiní opětovný nástup starších typů telefonů před současnými smartphony. Jedná se pouze o průzkum českého trhu u jednoho operátora, avšak v rozvojových zemích mohou být tyto telefony stále silně zastoupené, už jen díky jejich ceně či nástupu polochytrých tlačítkových telefonů se systémem KaiOS.

„Před dvěma lety se na Světovém mobilním kongresu v Barceloně za obrovského zájmu veřejnosti představila nová Nokia 3310. Od té doby jsme si mohli přečíst mnoho zpráv o tom, že ‚hloupé‘ telefony slaví návrat. Ale realita je taková, že jejich podíl u našich zákazníků stále klesá,“ říká Michal Janda z Vodafone.

Důvodů je několik, „jedním z nich je rostoucí podíl smartphonů na celkových prodejích. Dalším je častější obměna telefonů u zákazníků, která je spojená s celkovým růstem prodeje telefonů v Česku. Přímo u naší společnosti tvořil loni podíl smartphonů na prodejích telefonů téměř 95 procent,“ uvádí Jakub Králík z Vodafonu.

Od roku 2014 silně klesá počet tzv. hloupých telefonů mezi zákazníky, a zatímco v roce 2014 tvořily 56 % trhu, v letošním roce tvoří již 21 %. Zatímco v chytré telefony měly v roce 2014 podíl 44 %, nyní již mají 79 %. Co se týče operačního systému, dominuje s více než 75% zastoupením Android.

reklama
reklama

Karel Čapka

Absolvent mediálních studií a žurnalistiky. Zajímám se o moderní technologie, sociální sítě a mám rád focení. Vždy si najdu chvilku na čtení a baví mě učit se novým věcem. Zajímají mě moderní dějiny, politika, geografie, Formule 1 a vlastně ode všeho něco.

Komentáře

ondrej_11

29. 4. 2019, 13:51

Ty čísla trochu nesedí, ne? Chtěl bych vidět těch 18% tlačítkových telefonů s Androidem, které se dají považovat za hloupé (generické). Odkud tuto analýzu máte?

Karel Čapka

VIP 1. 5. 2019, 0:10
Android aplikace

Dobrý den, kde vidíte těch 18 %? Hloupé telefony nemají Android.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim