reklama

iPhone XS Max – výstřel do neznáma? recenze

iPhone XS Max – výstřel do neznáma? [recenze]
2018-11-28T16:26:52+01:00
• 28. 11. 2018
14

Společnost Apple nám v loňském roce představila model iPhone X, který nabídl nový design a zcela odlišné ovládání operačního systému iOS. Tento kousek navíc určitým způsobem stanovil budoucí (dnes již aktuální) trend, neboť debutoval s výřezem v displeji, který dnes najdete snad už v každém telefonu. 

Apple musel u svých telefonů představit razantní změnu, přeci jen model X oslavil desáté výročí iPhonu. Svým způsobem se mu to skutečně podařilo, ovšem prodeje ve finále nebyly tak slavné, jak si původně jablečná společnost představovala. Z důvodu nezájmu a poměrně vysoké ceně se tak Apple rozhodl snížit výrobu iPhonu X. 

Letos jsme čekali trochu jiný přístup k telefonům, tedy alespoň z pohledu ceny. Naše přání se skutečně vyplnilo, ovšem vše se odehrálo tak trochu jinak, než jsme očekávali. Místo toho, aby cena nového iPhonu klesla, naopak stoupla – a to výrazně. 

Je dobré si uvědomit, že Apple letos představil tři modely – iPhone XS (recenze), iPhone XS Max a iPhone XR. Cenu iPhonu XS a iPhonu XR jsem schopen určitým způsobem pochopit, ovšem nastavenou cenovou hladinu u XS Max rozhodně ne. Jaký je tedy iPhone XS Max v praxi, to se dozvíte v této recenzi. 

Konstrukce

Z pohledu konstrukce se od loňského modelu nic nezměnilo. Jedinou viditelnou změnou je samozřejmě velikost zařízení. Zatímco konstrukční parametry iPhonu X činily 143,6 x 70,9 x 7,7 mm, letošní XS Max nabízí 157,5 x 77,4 x 7,7 mm. 

Po papírovém srovnání jsem si řekl, že o takový znatelný rozdíl nepůjde. Ve skutečnosti je opak pravdou. iPhone XS Max je v porovnání s iPhonem X nebo XS opravdovou plácačkou na mouchy. Nejednoho ale překvapí, jak skvěle se v rukou drží. 

Před testováním jsem se obával scénáře, že mi telefon vyklouzne z ruky a rozbije se. To se k mému udivení nestalo. iPhone XS Max disponuje velmi příjemnými materiály, přičemž prsty se k telefonu „přilepí“. Samozřejmě, pokud s ním budete dělat psí kusy, čas od času vám vyklouzne – tomu se říká karma. 

Zpět ke konstrukci. I v tomto případě na zadní straně nalezneme velmi odolné sklo a kolem telefonu rámeček z leštěného kovu. Výřez v displeji je pak samozřejmostí. Co se týká detailů, iPhone XS Max nabízí zcela nové uspořádání antén, které se nyní nachází ve spodní části zařízení. V této části si navíc můžete všimnout velmi neuspořádaných zdířek pro reproduktor a mikrofon.

U Applu jsem byl vždy zvyklý, že si dává na celou symetrii velký pozor. V tomto případě si myslím, že Jony Ive měl rozklepanou ruku – inu, i mistr tesař se někdy utne. Nemohu ale také zapomenout zmínit zcela nový předěl antén, který na mne nepůsobí nijak pozitivně. Na druhou stranu je takto uspořádán z důvodu rychlejšího připojení. Applu tak tento přešlap odpouštím. 

Měli jsme velké štěstí, neboť nám do rukou dorazila zlatá varianta. Společnost s logem nakousnutého jablka nám sice tvrdí, že se jedná o zlatou variantu, ve skutečnosti jde spíše o zlatou s růžovým nádechem. Navzdory tomu, že jsem naprosto zaujatý do černého provedení, musím přiznat, že se mi zlatá varianta líbila. Hlavně jde o barvu, která je pro iPhone XS a XS Max specifická a nová. Vaše okolí tak pozná, že v rukou držíte nejnovější model od Applu, což ve výsledku není tak skvělé. 

Při procházení Prahou se mi mnohokrát stalo, že zlatá varianta XS Max poutala až příliš velkou pozornost. A vězte, že není dvakrát příjemné procházet se temnou uličkou v Holešovicích s iPhonem XS Max v ruce. Svému majetku byste tak měli věnovat mnohonásobně vyšší pozornost. 

Sám osobně jsem byl do testování majitelem iPhonu 7 Plus, tudíž mne velikost XS Max nijak neodrazovala. Ve výsledku jsem byl až překvapen, jak dobře se testovaná novinka drží. V tomto případě jsem však narazil na nevýhodu velkého displeje – jednou rukou ten telefon prostě ovládat nejde. 

 

Pravděpodobně největší novinkou je vyšší odolnost vůči vodě. Starší iPhone X disponuje pouze certifikací IP67, zato letošní vlajkový model nabízí certifikaci IP68. Dle informací je možné telefon ponořit až do dvoumetrové hloubky, a to po dobu až 30 minut. Apple na své konferenci také prohlásil, že jeho sklo na zádech je výrazně méně náchylné na rozbití než kdy dříve. Vzhledem k tomu, že iPhone XS Max stojí v maximální edici 43 490 Kč, rozhodli jsme se tuto část neotestovat. 

Problémové Face ID

Mnoho let jsem používal čtečku otisků prstů, konkrétně od modelu iPhone 5s. Za celou dobu své existence byla čtečka vyladěna skutečně dobře. V současné chvíli je čtečka otisků prstů opravdu bleskurychlá. Oproti technologii Face ID ale není tolik bezpečná. 

Face ID má být navíc rychlejší a mnohem spolehlivější. Údajně nové Face ID funguje o něco lépe než u modelu iPhone X. Zcela upřímně musím prohlásit, že s touto technologií nejsem kamarád. Už od začátku testování jsme si nesedli. Při téměř každém používání se mnou Face ID nechtělo komunikovat. Doposud jsem nezjistil, zda jsem se díval špatně, anebo se mi každou minutu mění obličej, díky čemuž mne není Face ID schopno rozpoznat. 

Pokud máte na svém pracovním stole stojánek pro iPhone, vězte, že neustálé nahýbání se do úrovně předního fotoaparátu vás bude neuvěřitelným způsobem iritovat. Telefon dokonce nejste schopni odemknout ani ve chvíli, kdy jej máte na stole. 

Největší problémy s rozpoznáním mého obličeje se vyskytovaly během úplné tmy či když jsem si sundal brýle. Kolega na klasickém XS tento problém neměl a tak těžko říct, zda se k nám nedostal vadný kus. Tak či onak jsem stále zastánce názoru, že Touch ID je výrazně rychlejší způsob odemykání. Nemusíte totiž provádět gesto tažením nahoru, pouze stačí stisknout domovské tlačítko. 

iPhone XS Max má výkonu na rozdávání

Řekl jsem si, že v průběhu psaní recenze nebudu tak kritický. Bohužel se mi to nedaří. Na druhou stranu je to kategorie výkon, kde si určitou pochvalu Apple zaslouží. Během testování se mi ani jednou nestalo, že by se nějakým způsobem operační systém iOS 12 zasekl či bych neměl dostatek výkonu. 

Již od svého prvního iPhonu jsem zvyklý mít veškeré aplikace ponechané v multitaskingu. Výjimku jsem neudělal ani v tomto případě. Srdcem celého telefonu je nový procesor Apple A12, jenž byl vyroben 7nanometrovou technologií. 

Pomocí této technologie dokázal Apple vyrobit procesor s výrazně vyšším výkonem a zároveň menší spotřebou energie. iPhone XS Max si v mobilní aplikaci Geekbench a AnTuTu vedl naprosto excelentně a své konkurenci nedal sebemenší šanci. Současným konkurentem snad může být jen Huawei Mate 20 Pro. 

Společnost Apple do svého TOP modelu implementovala také větší RAM. O dočasně spuštěné aplikace a dokumenty se tak stará operační paměť s kapacitou 4 GB. Nalijme si sklenku čistého vína a přiznejme si, že pro systém iOS je tato kapacita naprosto dostačující. Co se týká prostoru pro soukromá data, můžete si vybrat hned z několika variant. 

Základní model nabízí 64 GB, přičemž jeho cena činí 32 990 Kč včetně DPH. Zakoupit si můžete i vyšší variantu s 256 či 512 GB. V tomto případě se cena pohybuje od 37 490 do 43 490 Kč včetně DPH. 

Stojí také za zmínku, že všechny tři letošní modely jsou prvními telefony od Applu, které nabízí plnou podporu dvou SIM karet. Zajímavostí však je, že lze vložit pouze jednu nanoSIM kartu. Jak tedy použít druhou SIM? Je to velmi jednoduché. Apple do letošních modelů implementoval tzv. eSIM. Ve své podstatě se jedná o integrovaný čip SIM karty, na kterou pouze musíte nahrát svůj tarif. 

Fotoaparát jako filtr pro selfie 

Možná si říkáte, že jsem použil nevhodný podnadpis, ovšem opak je pravdou. K tomu však později. Fotoaparát za celý rok prošel výraznou změnou. Je důležité zdůraznit, že Apple vylepšil pouze hlavní fotoaparát, druhý je zcela identický s loňskou verzí. Přesto společnost dokázala do hlavního fotoaparátu implementovat větší obrazový senzor. Ten nyní nabízí 1/2,55 palce. 

Fototest: iPhone Xs Max vs. Mate 20 Pro

Hlavní novinkou u letošních fotoaparátů je technologie Smart HDR. Pomocí této funkce nabízí fotoaparát větší dynamický rozsah. Apple na tuto technologii vsadil snad vše, to se mu ale úplně nevyplatilo. Právě zmíněný fotoaparát kazí z celého telefonu dojem. Některé problémy se Apple snažil opravit aktualizací iOS 12.1, což se mu do jisté míry povedlo. Co se mi nelíbilo, bylo až příliš agresivní vyhlazování obličeje. 

Hlavním důvodem, proč přední fotoaparát vyhlazoval výsledné snímky, byla právě funkce Smart HDR. Jednoduše řečeno, inteligentní kamerový systém HDR vybíral nesprávný základní snímek pro zpracování. Namísto výběru snímku s nízkou rychlostí závěrky, který „zmrazí“ pohyb a zachová detail, HDR někdy vybralo snímek s delším expozičním časem. Přední fotoaparát navíc nedisponuje optickou stabilizací obrazu. Výsledkem pak byla ztráta detailů, a proto fotografie vypadaly více vyhlazeně.

Jeden by tedy řekl, že nová aktualizace vše napraví. Bohužel v tomto případě jsem stále nebyl spokojen. Výsledné snímky pořízené předním fotoaparátem byly skutečně nereálné, tedy vyhlazené. Chvílemi jsem se musel ujistit, zda na sobě z nějakého důvodu nemám make-up. 

 

 

Naopak zadní fotoaparát je excelentní. Podává skvělé a věrohodné barvy, hlavně tedy za bílého dne. Ve tmě už je to samozřejmě o něco horší. V této „noční“ kategorii pak jednoznačně kraluje Google Pixel 3 XL. Každopádně, fotoaparát u iPhonu XS Max je velmi rychlý a spolehlivý, včetně automatického ostření. 

 

Velmi spokojen jsem byl při použití portrétního režimu. Apple totiž režim nejen vylepšil, ale také do něj implementoval možnost úpravy intenzity rozmazání pozadí v reálném čase. Samotná detekce obličeje nefunguje vůbec špatně, byť se stále nejedná o dokonalou technologii. Na výsledné fotografie se můžete podívat výše a níže.

Systém

Operační systém ve verzi iOS 12 zřejmě nemusím nijak detailně představovat. Ovšem jeho ovládání za zmínku stojí. Patrně největším rozdílem v ovládání mezi 7 Plus a XS Max jsou gesta. Trvalo mi skutečně dlouhou dobu, než jsem si na nová gesta dokázal zvyknout.

Jakmile se tak stalo, ovládání systému bylo velmi příjemné. Byly zde určité pasáže, kdy jsem se snažil nahmatat dvojklikem domovské tlačítko a tím vyvolat multitasking – samozřejmě bez úspěchu. 

Na co jsem si však nedokázal zvyknout, je rozložení ovládacího a oznamovacího centra. U starších generací (nepočítám model X) se ovládací centrum nachází v dolní části displeje. Bohužel u XS Max se nachází v pravé horní části, přičemž oznamovací centrum v levé horní části displeje. Nejde o kdo ví jak velký problém, spíše jen o nekomfortní ovládání. Za to bych ale Applu hlavu netrhal. 

 

iPhone XS Max vlevo                                              iPhone 7 Plus vpravo

Co mi ovšem na přizpůsobeném systému nejvíce vadilo byla samotná klávesnice. Ta nyní nabrala trochu jiného rozložení, což mě dovádělo k šílenství. Jak si můžete všimnout na přiložené fotografii, rozdíly jsou minimální. Ovšem i přesto jsem si ně nedokázal zvyknout.

V tomto případě šlo hlavně o spodní panel, na kterém se nachází tlačítko pro emoji a diktování. Z nějakého důvodu jsem si na toto rozložení nedokázal zvyknout, byť chápu, že jde pouze o drobnou změnu. Psaní tak pro mne bylo spíše utrpením. 

Zhodnocení iPhone XS Max

Jsem si naprosto vědom toho, že revoluce nemůže přicházet každý rok. Letošní modely XS a XS Max tedy beru jako určitým vylepšením loňské „desítky“. To bohužel znamená, že jsme se nedočkali téměř žádných novinek, tedy pokud nebudu brát v potaz větší úhlopříčku a konstrukci. 

Jestliže jste majitelem loňského iPhonu X, rozhodně nemáte důvod přecházet na novější. Zda-li vlastníte model 7 či 7 Plus, určité výhody získáte. Pokud používáte starší modely, přechod je zcela na místě. 

Jakožto dlouholetý jablíčkář však tvrdím, že se iPhone XS Max za tuto cenu v žádném případě nevyplatí. Z mého osobního pohledu jde o neuvěřitelný výstřel do neznáma. Rozhodujete-li se tedy mezi XS a XS Max, mohu vám s čistým svědomím doporučit XS.  

Kdyby iPhone XS Max nabízel oproti XS prémiové funkce v hardwaru či softwaru (jako tomu bylo v případě modelu 7 a 7 Plus), pravděpodobně by se psal zcela odlišný příběh. Takto jde ale pouze o předražený kousek. 

Za zapůjčení iPhonu Xs pro účely této recenze děkujeme obchodu Alza.cz, kde jej můžete zakoupit.

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Zdeněk Koutský

Passionate Senior Editor at Dotekomanie.cz, where tech meets storytelling. Seasoned Sales Director, weaving technology into every success story, and relishing every moment of it!

Komentáře

Tomáš Hochmuth

22. 3. 2019, 15:54

Recenzi považuji za velmi nekvalitní. Borec se pasuje na milovníka a znalce Applu, ovšem podivuje se nad gesty, které jsou známé již rok a půl z Xka. Měli jste mobil recenzovat někým, kdo třeba Xko nějakou dobu má nebo měl. Recenze stručná, plná subjekcí bez technických detailů. A její závěr ve smyslu, nedoporučuji tento produkt? Recenze nemá vrcholit tím, zda něco subjektivě doporučuji či nikoliv. Má to být souhrn faktů a ujasnění toho, co device nabízí. XSko MAX je z méhu pohledu model, který tu chyběl. Oproti verzím PLUS je tu obrovský displej a tak ideální pro ty, kteří konzumují obsah. Z mého pohledu jasná volba pro ty, kteří uvažují o novém iPhonovi a třeba ještě iPadu. U MAXe máte totiž obojí v jednom zařízení. Sorry, ale takhle recenze vypadat nemá.. i když od Dotekománie víc očekávat asi nelze.. :-)

Přemysl Vaculík

VIP 22. 3. 2019, 17:12

Recenze bez subjektivního pohledu nemá smysl, lidi se vždy zeptají, co na ten mobil říkáš, nebo jaké má specky a funkce. Jinak by to byl jen popis, ne recenze.

František Himl

29. 11. 2018, 8:51

Je boží jak se pod každou recenzí iPhonu začnou “lidi” poměřovat. Neskutečně přínosné konverzace to jsou :-)

Richard Fabián

28. 11. 2018, 18:58

Když už iovce napíše, že nový iPhone je s odpuštěním s****a, tak to je co říct. Snad se lidem konečně otevřou oči. Ekosystém je jedna věc, ale to co dělá Apple není obchod nýbrž o*******í lidí. Stačí se podívat na youtube a najít si videa od Louise Rossmanna, to je teprve pěkná podívaná…..

Daniel Rokos

28. 11. 2018, 20:58

Nemel sračky!!!!

Richard Fabián

28. 11. 2018, 21:06

No ty seš mi ale hrdina kluku

Daniel Rokos

28. 11. 2018, 21:10

Nikdo po tobě nechce aby si to kupoval.Kup si čínskej android xiaomi????????????????

Richard Fabián

28. 11. 2018, 21:17

Jsi nějaký pomatený kluku, asi sis nečetl co jsem psal. Já si na rozdíl od tebe můžu vybrat od koho si svůj telefon koupím.

Daniel Rokos

28. 11. 2018, 21:58

Tak si vyber a neopruzuj!!!

Richard Fabián

29. 11. 2018, 6:08

Jediný kdo tady opruzuje jsi ty kluku. Očividně jsem se tě svým komentářem dotkl, že tak kvakas

Daniel Rokos

29. 11. 2018, 6:35

Nesnáším prázdné nepodložené vlastní zkušeností komentáře.Osobně jsem vyzkoušel v životě hodně androidů.Vše top modelů značek samsung,htc,nexus,pixel ale i huawei a xiaomi.Před rokem sem chtěl velkou změnu a tak sem si pořídil ios.Konkrétně Iphone 8plus.Letos jsem přešel na poslední model Iphone XS MAX a po zkušenostech už se nevrátím k telefonům s operačním systémem android.Nemám důvod.Vše šlape daleko lépe než u androidu.

Milan Strnadel

29. 11. 2018, 17:21

Konkrétně, co ti šlape daleko lépe než na androidu? V čem je ten systém tak dokonalý? Když už máš škaredý telefon, který kopíruje každý Číňan. Tak v čem je ten systém tak suler, že za takovou s prominutím srajdu vyplázneš 20000.

Richard Fabián

29. 11. 2018, 18:03

Je to o značce, o ničem jiném. Lidi si pořád mysli, ze budou „prestiznejsi“ když maj předražený krám. Stejně tak to platí pro typky co se oblikaji do Adidasu

Milan Strnadel

29. 11. 2018, 18:10

Od svých 10 let, se řídím radou, nemachruje se fotakem ale fotografii :)))

Reklama

galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat