Apple iPhone Xs – kde jsou novinky? recenze

Apple iPhone Xs – kde jsou novinky? [recenze]
2018-10-31T21:05:15+02:00
• 23. 10. 2018

hdrpl

Revoluce nemůže přicházet každý rok. Ačkoliv ne každý považuje loňský model za revoluční, vcelku jasně nastolil trend výřezů v displeji a odemykání obličejem. Letošní nástupce – iPhone Xs – přináší v podstatě opravdu jen detaily. Jedinou hlavní inovací prošel fotoaparát. Dnešní recenze tak bude zaměřena především na tyto malé novinky, jinak je totiž Xs v podstatě identický modelu iPhone X, jehož recenzi si můžete přečíst zde. Věci, co se nezměnily, tak nebudu v recenzi ani zmiňovat, jelikož bych se jen opakoval.

Konstrukce

Designem se opravdu nic nezměnilo od loňské desítky. Stále zde nalezneme sklo na zádech, rámeček z leštěného kovu a čelní stranu s výřezem v displeji. Pochválit musím především spodní bradu, která je stejně velká jako boční rámečky. Zatím žádný jiný výrobce takto malou spodní bradu nemá, jelikož OLED panel je vespod ohnutý. To je samozřejmě velmi drahé na výrobu.

Když už mluvím o symetrii, naprosto bije do očí nový předěl antény na spodku zařízení. Napravo od konektoru Lighting je nyní o pár dírek méně než napravo. U jiných výrobců by mě toto asi tolik nepřekvapilo jako právě u Applu. Přitom všechny předchozí iPhony od sedmičky měly tuto část vždy symetrickou. Dost se mi tedy nový předěl antén nelíbí, pravděpodobně je to však nutnost pro rychlejší připojení.

Původně jsme očekávali zlatou barevnou variantu již vloni, ale výrobce si ji zřejmě úmyslně schoval až na letošní rok. Nová zlatá je zase trochu jiná než třeba zlatá u iPhonu 8 a je laděna spíše do růžového zlata. Nám se na test dostala barva „space gray“, která nabízí šedá záda a tmavě šedý lesklý rámeček. V praxi se mi tato barva líbí asi nejvíce.

Nový iPhone Xs dobře padne do ruky, ačkoliv v prvních chvílích vás překvapí vcelku vysoká hmotnost. Velikostí totiž odpovídá starším iPhonům 6/7/8, oproti nim je ale o více než 40 gramů těžší, a to už je znát.

Novinkou je vyšší odolnost vůči vodě. Zatímco starší iPhony mají jen IP67, letos tu máme certifikaci IP68. Ta nabízí možnost ponořit telefon do hloubky až dva metry (dříve jeden metr), a to po dobu 30 minut. Když už se bavíme o odolnosti, sklo na zádech má být méně náchylné na rozbití. To jsme ale vzhledem k ceně opravdu radši nezkoušeli.

Rychlejší FaceID

Apple nezmiňoval při představování, že se jedná o FaceID druhé generace, toho se dočkáme možná až příští rok. Čtečce otisků TouchID to trvalo také dva roky, než dospěla do druhé verze. Přesto má být FaceID rychlejší a spolehlivější.

V praxi funguje nové FaceID opravdu o něco málo lépe než vloni. Těžko ale porovnávat s iPhonem X, jelikož ten jsme testovali jen týden a musíme ale zmínit, že spolehlivost FaceID se časem zlepšuje. Telefon by si měl při každém odemčení uložit znovu váš obličej. Postupem času tak získá přesnější data.

Mrzí mě, že stále není možné odemykat telefon v režimu na šířku a při přímém porovnání se mi zdá stále TouchID rychlejší. Nemusíte totiž provádět gesto tažením nahoru, jen zmáčknete domovské tlačítko. Přesto musím pochválit spolehlivost, nepamatuji situaci, kdy by mě telefon nerozpoznal.

Nejvýkonnější telefon na světě?

Uvnitř tepe procesor Apple A12, což je čip vyrobený 7nm technologií. Díky tomu je výkon vyšší a zároveň spotřeba energie menší. Výkonem v benchmarku patří mezi naprostou špičku a překonává všechny současně prodávané telefony. Jediným konkurentem mu může být Huawei Mate 20 Pro s čipem Kirin 980. Ten ale zatím podává horší výsledky, jelikož nemá finální software.

Potěšující zprávou je také větší operační paměť, která nabízí nyní 4 GB. To je na poměry systému iOS více než dostačující a v paměti zachováte většinu aplikací. Vnitřní úložiště nabízí u základní verze 64 GB, což si myslím, že je naprosto vhodné a v dnešní době cloudových úložišť není potřeba více. Pouze pokud plánujete hodně natáčet v plném 4K, bude se více místa hodit. Na výběr máte letos nejen 256 GB ale dokonce i 512 GB.

iPhone Xs je první telefon od Applu, co nabízí podporu dvou SIM karet. Nejedná se však o tradiční cestu, kdy vložíte dovnitř dvě SIM karty (to lze jen u čínských modelů). Dovnitř lze vložit pouze jednu nanoSIM. Druhý telefonní tarif musíte používat přes eSIM. Naštěstí jsme jednou z celkem deseti zemí, kde bude podpora eSIM spuštěna spolu s iOS 12.1. Zatím tak není možné tuto funkcionalitu vyzkoušet.

LTE zrychlilo, nyní nabízí místo Cat12 dokonce Cat16. To znamená teoreticky možnou rychlost až 1 Gbps download. Zkoušel jsem telefon v centru, kde je nejnovější LTE-A a rychlost stahování se pohybuje 170 Mbps (Speedtest). To je podobné skóre, jaké jsem dosáhl třeba s Xperií XZ3, která nabízí dokonce Cat18 (až 1,2 Gbps).

Inovovaný fotoaparát

Pravděpodobně největší změnou prošel fotoaparát od loňského iPhonu X. Důležité je však zmínit, že se změnil pouze hlavní fotoaparát, teleobjektiv je identický. Dle slov Apple je hlavní fotoaparát zcela nový.

Potěšující zprávou je, že samotný obrazový senzor je větší. Dříve nabízel 1/3 palce, dnes 1/2.55 palce. Tím dorovnal velikostí třeba senzor v Galaxy S9, takový Huawei P20 Pro má ale stále o dost větší senzor, což skvěle ilustruje obrázek níže.

Větší senzor znamená větší velikost každého pixelu a tím pádem na něj může dopadnout více světla. Druhý důsledek většího senzoru je větší optika, a tím pádem větší úhel záběru. Ohnisko povyskočilo o dva milimetry na 26 mm. Rozlišení zůstalo zachováno.

Novinkou je tzv. Smart HDR. Díky tomu má fotoaparát větší dynamický rozsah. HDR jako takové v podstatě již vidíte v hledáčku v reálném čase oproti dřívější telefonům. Trochu škoda je nastavení této funkce. Když totiž vidí oblohu/západ slunce, automaticky nastavuje expozici tak, aby byla v pořádku vidět obloha. Ve výsledku je tak popředí fotografie občas až moc tmavé.

Přesto je ve výsledku HDR ve většině situacích velmi dobré. Pochválit musím především celkovou spolehlivost fotoaparátu, nestalo se mi, že bych vyfotil špatný snímek. Foťák je také velmi rychlý včetně ostření. Noční snímky nejsou špatné, ale na Huawei to nestačí.

 

 

 

 

Více testovacích snímků včetně videí naleznete zde v galerii

Video zvládá nahrávat nový iPhone maximálně ve 4K při 60 snímcích za sekundu ve formátu H265. Novinkou je určitá forma HDR při nahrávání videa do 30 snímků za sekundu, kdy je aplikováno stejné HDR jako na fotografie. To vypadá moc pěkně a konečně je též přechod mezi expozicemi plynulý. Potěšující zprávou je také konečně podpora nahrávání zvuku u videa ve stereo. Pokud ale preferujete mono, lze stereo zvuk v nastavení deaktivovat.

Portrétní režim se dočkal vylepšení a především nabízí možnost úpravy intenzity rozmazání pozadí. Níže můžete vpravo níže vidět téměř nejvyšší intenzitu rozmazání. Detekce obličeje funguje lépe než vloni, přesto to na předním fotoaparátu stále není dokonalé, mám rozmazané vlasy. Obě fotky níže jsou foceny přední kamerkou. U zadního fotoaparátu funguje detekce hran u obličeje lépe.

Systém

Operačním systémem je iOS ve verzi 12.0. Systém jako takový se v podstatě nezměnil od minulé verze, pouze přibylo pár drobných funkcí jako třeba Memoji. Ty umožňují vytvořit si vlastní obličej a ten poté animovat pomocí přední kamery. Exkluzivní pro iPhone Xs jsou nové „živé“ tapety, jednu z nich můžete vidět vlevo níže. Vcelku chytře skrývají notch.

   

Ovládání gesty na iPhonu je velmi návykové. Vše funguje naprosto plynule a jedinou poznámku mám k vytažení notifikační lišty. Jelikož je displej vysoký, musíte sáhnout až na výřez, odkud ji lze stáhnout. Na pravé straně výřezu, což je dostupnější místo, je umístěno ovládací centrum.

Kompletní nové funkce v iOS 12 můžete zhlédnout na videu níže:

Zhodnocení iPhone Xs

Nový iPhone Xs je pouze decentní vylepšení původního iPhonu X. Letošní rok nepřináší tento model moc novinek a pro Apple jsou klíčové spíš nové modely iPhone Xs Max a Xr. Jelikož by mohlo mnoho lidí díky tomu sáhnout po iPhonu X, tak ten je z nabídky vyřazen úplně a Xs převzal jeho místo.

iPhone Xs se majitelům iPhone X opravdu nevyplatí. Pokud však máte starší modely a toužíte po novém top iPhonu, pravděpodobně budete spokojeni. Cena je ale velmi vysoká a začíná na 30 tisících korunách. Doporučuji tak vyčkat, jak dopadne v recenzích levnější iPhone Xr, který sdílí s Xs třeba fotoaparát nebo procesor.

Pokud se podíváme na nové funkce, zaujme nejvíce Xsko vylepšeným fotoaparátem, který patří mezi ty nejlepší na trhu. Potěší také vyšší stupeň voděodolnosti, podpora dualSIM, vyšší výkon a mnohé také nová zlatá barva.

iPhone Xs

Za zapůjčení iPhonu Xs pro účely této recenze děkujeme obchodu Alza.cz, kde jej můžete zakoupit.

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Miroslav Růžička

Redaktor a moderátor na našem YouTube kanálu a nadšenec do moderních technologií, který na našem webu působí již od roku 2013. Mobilní telefony ho ale zajímají již od dětství.

Komentáře

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat