reklama

Nejen čtečka otisků, ale i kamera bude pod displejem, možná

Nejen čtečka otisků, ale i kamera bude pod displejem, možná
2018-10-19T17:37:10+02:00
• 19. 10. 2018
1

Už několik hlavních výrobců mobilních telefonů potvrdilo, že příští rok prvně uvidíme zařízení se skládacím displejem. Myšlenka je jednoduchá – v základu se bude jednat o mobilní telefon a po rozložení se nabídne větší úhlopříčka displeje. Můžeme polemizovat, jestli se bude jednat o prodejní hit nebo jen o ukázku, co je možné vyrobit. Samsung se podobným zařízením pochlubí, ale jak to vypadá, chystá nenápadné řešení, které by mohlo způsobit revoluci, nebo minimálně posunout mobilní telefony na novou úroveň.

Samsung asi schová přední kamerku

V tuto chvíli se výrobci snaží maximálně využít přední stranu smartphonu pro zobrazovací panel. Bohužel je nutné někam umístit přední kamerku, nebo minimálně nabídnout možnost focení selfie. Máme zde několik trendů:

  • Kamerka je dostupná skrze výsuvný mechanismus
  • Využívá se zadní foťák a zároveň je na zadní straně displej pro náhled a ovládání
  • Kamerka je zakomponována do předního displeje do výřezu

Poslední možnost je zatím nejpopulárnější, ale té se chce Samsung vyhnout, co to jen půjde. Dokazuje to u svých top modelů, kde se stále nachází miniaturní horní rám nad displejem. Právě tam umisťuje všechny senzory a foťáky.

Samsung pořádal v Číně malou akci nazvanou „2018 Samsung OLED Forum“ pro 20 účastníků, kde ukazoval, jaká je budoucnost AMOLED technologie. Byly zmíněny technologie jako umístění čtečky otisků prstů pod displej, reprodukování zvuku skrze displej a haptická odezva u virtuálních tlačítek na displeji. Nejedná se o novinky, jednotlivé možnosti jsme již mohli vidět u produkčních zařízení, byť ne od Samsungu. Zmínil ale jednu technologii, která zatím ještě není k dispozici – kamerka umístěná pod displej.

Právě poslední zmíněná technologie se zatím nazývá UPS (Under Panel Sensor) a měla by poskytovat možnost umístění kamerky pod displej. V momentu, kdy není používaný přední foťák, překrývá jej běžný displej. Jakmile bude potřeba pořídit třeba selfie, displej se v dané oblasti vypne, respektive zprůhlední. Mohlo by se jednat o průhledný OLED panel, s čímž má právě Samsung zkušenosti.

Zatím nelze říci, že by se jednalo o oficiální ohlášení nové technologie pro smartphony. Na druhou stranu Samsung ukazuje, s čím si pohrává. Zřejmě zkoumá možnosti. Jestli se takového smartphonu dočkáme, nelze říci. Navíc netušíme, jak daleko je prototyp takové technologie, nebo jestli se teprve začíná s vývojem pro mobily.

Zdroje: xda-developers.com, teknoburada.net

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Jakub Pustina

20. 10. 2018, 12:07

Budoucnost je jednoznačně v uhlazeném designu, nic nerušící krychličce bez konektorů. Teoreticky už dnes není potřeba SIM karta, SD karta, 3,5 jack, ani USB konektor. Vše se dá řešit jinak. Lze tak dosáhnout i výrobně levné voděodolnosti. Je jen otázka času, kdo s tím přijde první.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat