Společnosti zveřejňují finanční výsledky za 2. kvartál

Společnosti zveřejňují finanční výsledky za 2. kvartál
2018-08-05T17:59:08+02:00
• 5. 8. 2018
2

Přelom července a srpna je ideální doba, kdy nám nejen technologické společnosti představují své finanční výsledky za 2. kvartál. Letošní rok samozřejmě není výjimkou. V uplynulých dnech jsme tak byli svědky hned několik tiskových zpráv, podle kterých si můžeme udělat obrázek, jak se vybraným společnostem v první polovině roku 2018 dařilo.

Apple již tradičně velmi silný

Apple se v prvních dnech srpna stal první společností, jejíž tržní hodnota dosáhla 1 bilionu amerických dolarů. Už samo o sobě toto číslo je známkou toho, že se společnosti daří. Americká společnost zveřejňuje 31. července vždy výsledky za jeho fiskální 3. kvartál (fiskální rok značí vždy po sobě jdoucích 12 měsíců, při čemž první měsíc nemusí nutně začínat 1. ledna).

Pro Apple je již tradičně tato doba vždy nejslabší, přesto společnost dosáhla příjmy 53,265 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o 17 procent. Pro další kvartál společnost očekává nárůst tržeb o dalších 16 – 19% – očekává tedy příjmy okolo 60 až 62 miliard dolarů.

Samozřejmě se na výsledku výrazně podílí prodeje iPhonů. V tomto čtvrtletí zaznamenal Apple prodeje celkem 41,3 milionů telefonů. Příjmy z prodejů činily necelých 30 miliard dolarů. To znamená, že se jedná o meziroční nárůst příjmů z prodeje iPhonů o 20 %.

Applu se daří i v rámci jeho nabízených služeb. U nich došlo rovněž k meziročnímu nárůstu příjmů o více než 31%, celkem tedy na 9,55 miliard dolarů. To vyzdvihuje i sám CEO Applu Tim Cook, který podotýká, že uživatelé stahují z App Store mnohem více aplikací než kdykoliv jindy. Navíc Cook poukazuje na to, že App Store produkuje dvakrát větší příjmy než konkurenční Google Play.

Samsung zažil horší období

Korejský Samsung, který již dlouhá léta na mobilním trhu soupeří především s Applem, nezažil nejlepší finanční období. Společnost zaznamenala pokles zisků jak v porovnání s předchozím čtvrtletí, tak i v porovnání se stejným obdobím loňského roku.

Přesto vše však musíme podotknout, že Samsung nemusí panikařit. Příjmy společnosti se zastavily na 52,26 miliardách dolarů. Provozní zisk pak na hodnotě 13,29 miliard dolarů. Výrazně se dařilo divizi produkující polovodiče. Z důvodu konaného Mistrovství světa ve fotbale se rovněž dařilo prodejům televizí. Naproti tomu klesla poptávka po LCD panelech a flexibilních OLED panelech.

Nedařilo se ani top modelům z mobilní divize – Galaxy S9 a S9+. Poptávka po nich byla poněkud nízká. Sama společnost nicméně uvádí, že se jedná o standardní výsledky trhu s nejdražšími mobilními telefony. Klesající poptávka po této řadě telefonů může být způsobena také blížícím se představením Galaxy Note 9.

Samsung si nicméně stále drží prvenství v množství prodaných kusů. Na jeho místo si v této kategorii nicméně již brousí zuby čínský Huawei, který se s 54,2 miliony prodaných kusů posunul v prodejích na 2. místo. Huawei tak po dlouhých letech rozdělil dvojku Samsung, Apple.

Alphabet pokuta od Evropské komise zatím neohrozila

Konglomerát Alphabet, který zahrnuje například činnosti spojené s Googlem a Androidem, dosáhl ve 2. čtvrtletí poměrně solidní výsledky. Příjmy celého holdingu dosahují 32,65 miliardy dolarů. Při porovnání s loňským rokem došlo k nárůstu v příjmech o 26 %.

Nejvíce se na příjmech společnosti podílí příjmy z reklamy – konkrétně 86 %. Roste ale také podíl kategorie Ostatní, do kterých patří například cloudové služby, hardware, prodej aplikací, atd. Meziročně došlo v této kategorii k růstu o 34 %, celkem na 4,425 miliardy dolarů.

O to zajímavější jsou finanční výsledky i z toho důvodu, že Alphabet obdržel od Evropské komise velkou pokutu. Přesto se společnost stále drží v zelených číslech. Provozní zisk společnosti totiž činil 2,8 miliardy dolarů.

Sony pro mobilní fanoušky nemá moc dobrých zpráv

Japonská společnost Sony doručila v 1. fiskálním kvartálu, který skončil 31. července, pouze 2 miliony telefonů. Oproti loňskému roku se jedná o pokles o 1,4 milionů zařízení. Ve výsledku to znamená, že z prodeje telefonů Sony zaznamenalo příjmy pouze 1,18 miliardy dolarů. Jedná se tak o 27 % meziroční pokles.

Společnost původně plánovala, že dokáže prodat za rok 10 milionů zařízení. Prodeje měly vyprodukovat do konce roku příjmy 5,74 miliardy dolarů. Sony se kvůli doposud nepříznivým výsledkům ale rozhodlo upravit tuto předpověď a snížilo plánované prodeje na 9 milionů kusů.

Japonská společnost tak pro mobilní segment pokračuje především ve škrtání nákladů. Firma se upíná především k příštímu roku, kdy plánuje výrazně podpořit technologie 5G. Právě tyto novinky by měly společnosti pomoci v dalším růstu.

LG se celkově dařilo, mobilní segment ale ztrácel

Další jihokorejská technologická společnost – LG – oznámila poměrně uspokojivé výsledky za 2. kvartál 2018. Společnost zaznamenala celkové příjmy 13,9 miliard dolarů. Zisk společnosti lehce převyšuje 715 milionů dolarů. Nejvíce se organizaci dařilo v odvětví domácích kin.

Naproti tomu mobilní telefony zajistily společnosti příjmy necelých 2 miliard dolarů. Oproti loňskému roku se jedná o pokles. Mobilní divize je, stejně jako loni, ve ztrátě. Ztráta se navíc navýšila z loňských 117 milionů dolarů na 171,95 milionů dolarů.

LG G7

Příčinou neuspokojivých výsledků může být to, že společnost v novém roce zatím nepředstavila top model. Konkurenti z velké části své top modely představili mnohem dříve, a tudíž se ve finančních výsledcích projevily výrazněji. Kromě toho LG zaznamenalo pokles poptávky u mobilů střední a nižší třídy v Latinské Americe.

Zdroje: macworld.co.uk, macrumors.com, androidpolice.com, m.gsmarena.com, androidpolice.com, venturebeat.com, m.gsmarena.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Jiří Smrž

Fanoušek operačního systému Android, ale se zkušenostmi i s iOS a Windows Phone. Ve volném čase se rád věnuje sportům a sledování filmů nebo seriálů.

Komentáře

Martin Jeřábek

VIP 6. 8. 2018, 9:22

Apple již tradičně velmi silný? No já bych ani neřekl když se propadl na 3.misto v prodejnosti ve světě.

Fatilda IV

6. 8. 2018, 8:06

Xiaomi?

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 2
PanzerGlass S24 MP Mraz 1

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat