reklama

Snapdragon 855 přijde koncem roku, s vlastním NPU a podporou 5G

Snapdragon 855 přijde koncem roku, s vlastním NPU a podporou 5G
2018-08-25T08:08:21+02:00
• 25. 8. 2018

Qualcomm nedávno potvrdil příchod nového procesoru pro smartphony. Očekávaný Snapdragon 855 (někde spekulovaný i jako Snapdragon 8150) bude nástupcem současného Snapdragonu 845 a půjde o první mobilní procesor založený na 7nm výrobní technologii. Zároveň se nyní dozvídáme, že výrobu si opět vezme na starosti společnost TSMC. Posledních několik procesorů pro Qualcomm vyráběl jihokorejský Samsung.

Umělá inteligence na palubě

Nový procesor s sebou přinese několik zajímavých změn. Jednou z nich je integrace dedikovaného NPU. NPU (Neural Processing Unit) je součást procesoru, která se zabývá výhradně umělou inteligencí, strojovým učením a s tím souvisejícími operacemi. Stejnou technologií již disponuje například Kirin 970, který byl uveden na loňském veletrhu IFA a zákazníkům se do rukou dostal společně s Huawei Mate 10 Pro.

Zatímco Huawei představí nástupce tohoto procesoru, Kirin 980, již za pár dnů opět na berlínském veletrhu, na příchod Snapdragonu 855 budeme muset ještě chvíli čekat. Dle plánů TSMC se zahájení výroby předpokládá až v říjnu. První modely s novým procesorem pak lze očekávat v příštím roce.

S 5G je to složitější

Jak také již nadpis článku prozradil, s novým procesorem přijde i podpora čím dál více diskutovaných 5G sítí. Zde je ovšem třeba si vyjasnit pár věcí, s podporou 5G u nového procesoru je to totiž lehce komplikované.

Prvotní spekulace podporu 5G vyvracely a na důvěryhodnosti těchto tvrzení přidalo i vyjádření inženýra Ahmeda Saifuddina z Qualcommu. Ten totiž prozradil, že Snapdragon 855 bude vybaven 7nm LTE modemem X24.

V podstatě tak tímto došlo k vážným pochybám o údajné podpoře 5G a možné integraci s nedávno představeným 10nm 5G X50 modemem. Saifunddinovo tvrzení nyní trochu objasňuje další vyjádření přímo od Qualcommu, v němž stojí, že nový 7nm procesor (nebyl zmíněn konkrétní produkt) bude možné spárovat s 5G X50 modemem.

Vypadá to tedy, že výrobci budou mít ve výsledku na výběr. Buď si vystačí u nového procesoru s LTE x24 modemem, a nebo pokud budou mít zájem o podporu 5G, mohou zvolit kombinaci Snapdragonu 855 právě s modeme 5G X50.

Otázkou ale zůstává, zda je v současné době podpora 5G, zejména pro uživatele, nějakým způsobem klíčová. Větší rozšíření 5G se totiž neočekává dříve jak v roce 2020 a vzhledem k tomu, že tou dobou již bude Snapdragon 855 nahrazován novější generací procesorů, není zatím z uživatelského hlediska nijak podstatné, zda budou mít v novém telefonu podporu 5G, či nikoliv.

Zdroje: phonearena.com, pocketnow.com, trustedreviews.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

David Pilař

Student IT, softwarový tester a nadšenec do technologií všeho druhu. Ve volném čase poslouchá hudbu, fotí telefonem a rád se projede na kole.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat