Apple tlačí na vývojáře, aby přešli na měsíční předplatné

Apple tlačí na vývojáře, aby přešli na měsíční předplatné
2018-08-16T16:59:03+02:00
• 16. 8. 2018
4

Apple údajně po vývojářích chce, aby své aplikace pouze pronajímali, nikoliv prodávali. Na takový způsob plateb jste jistě již dávno narazili. V App Storu je takových aplikací více. V praxi jde o to, že je aplikace ke stažení zcela zdarma. Po určité době vás ale aplikace vyzve k tomu, abyste si zaplatili například měsíční předplatné. 

Apple to dělá pro zisky, získají ale i uživatelé

Důvod, proč se Apple zřejmě rozhodl nastavit nový způsob přijímání financí, je, že tímto způsobem ve finále potenciální zákazník zaplatí mnohem více korun. Jablečná společnost v minulém roce uskutečnila tajné setkání, kde se snažila přesvědčit vývojáře, aby přestali své aplikace prodávat za jednorázové platby a přešli na měsíční tarif. Dle Business Insider se Apple dokonce pochlubil i s několika měsíčními plány. 

Opakované, neboli měsíční poplatky jsou označeny za velmi dobře udržitelný obchodní model, neboť je jednoznačně výnosnější. Dokonce je tento model pro vývojáře účinnější, než kdyby do aplikace vložili reklamy. 

A teď to nejdůležitější. Apple si na tomto obchodním modelu hodlá vzít 20% provizi. Pokud nás matematika neklame, čím více bude vývojář účtovat, tím více vydělá Apple. Jeden by řekl, že by na tohle zákazníci nepřistoupili. Inu, zřejmě vás zklameme. Zdá se totiž, že loňská schůzka s vývojáři opravdu přinesla své ovoce. Společnost Apple minulý měsíc oznámila, že tržby z předplatného se meziročně zvýšily o 95 %. Dokonce se k tomuto obchodnímu modelu vyjádřil také generální ředitel Tim Cook.

„Výnosy z předplatného představují velmi významný a rostoucí podíl na celkovém objemu služeb. A co víc, počet aplikací nabízejících systém našeho předplatného i nadále roste. V App storu je dnes k dispozici téměř 30 000 takových aplikací.“

Zatímco hlavním cílem tohoto předplatného je získat od zákazníků více peněz, přinese tento model i velké výhody. Společnosti, které tyto poplatky zavedou, budou mít větší motivaci k tomu, aby své aplikace častěji aktualizovali a zlepšovali. Pokud se totiž vývojářské studio nebude o svou aplikaci starat, uživatelé předplatné zruší a přejdou ke konkurenční aplikaci. 

Zdroj: cultofmac.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Zdeněk Koutský

Passionate Senior Editor at Dotekomanie.cz, where tech meets storytelling. Seasoned Sales Director, weaving technology into every success story, and relishing every moment of it!

Komentáře

Časté aktualizace. To je právě ten nesmysl. Pokud bude aplikace oblíbená a nebude mít konkurenci respektive málo konkurence, nemusí aktualizovat vůbec. Přechod na konkurenční aplikace totiž souvisí i s novým učením, novým používáním UX a také zkoušením, které aplikace jsou vůbec náhradou. Pokud už máte svoji appku vychytanou a jste spokojeni, na nějaké hledání konkurence nemáte chuť. Dosavadní systém byl pro uživatele výhodnější, ovšem pro prodejce málo výdělečný. Já to vidím u Adobe, klidně jste mohli počkat a přeskočit dvě krabicové verze, spoustu věcí jste stejně k práci nepotřebovali. Najeli na předplatné a slibování častých aktualizací se nekoná, ovšem peníze tečou od uživatelů neustále.

Karel Straka

16. 8. 2018, 17:54

A kde je ta výhoda pro uživatele? Jako že aplikace bude procházet vývojem?

Zdeněk Koutský

VIP 16. 8. 2018, 18:56

Výhoda je taková, že uživatel bude mít určitou jistotu toho, že aplikace bude do jisté míry aktualizovaná. Snažil jsem se na tom najít aspoň něco pozitivního, tak snad se povedlo :-D

Petr Štěpánek

19. 8. 2018, 12:25

Bohužel nikde není jistota, že se budou nějaké aktualizace konat a nebudou se pouze pravidelně kasírovat prachy.

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat