reklama

Qualcomm zaplatí 2 miliardy dolarů za nepovedený nákup společnosti NXP

Qualcomm zaplatí 2 miliardy dolarů za nepovedený nákup společnosti NXP
2018-07-30T16:00:39+02:00
• 30. 7. 2018

Americký výrobce procesorů Qualcomm musí zaplatit poplatek 2 miliard amerických dolarů, což v přepočtu činí 43 miliard korun českých, za nepovedený nákup společnosti NXP, výrobce automotive a IoT čipů. Qualcomm se o nákup nizozemské společnosti snažil skoro dva roky, prodej však pozastavily čínské úřady.

Vysoký poplatek za zrušení

V předposledním červencovém týdnu vypršel další prodloužený termín pro Qualcoom, který umožňoval odkup nizozemské společnosti NXP Semiconductors. Bohužel čínské úřady se k dané situaci po celou dobu nijak nevyjadřovaly, a tak Qualcomm nemohl NXP odkoupit, ačkoli jiné země tento prodej schválily, vše to tak brzdila jen čínská strana. Qualcomm požádal o několikáté prodloužení termínu finálního odkupu, avšak ani to nestačilo, aby čínské úřady zareagovaly. Proto se americký gigant rozhodl, že zanechá svých snah o nákup NXP a vyjednávání, které započalo v říjnu 2016, raději ukončí a zaplatí správní poplatek v hodnotě 2 miliard amerických dolarů za zrušení dané akvizice.

NXP

Zatrhnutí prodeje NXP je výsledkem čínsko-americké obchodní války, kde na jedné straně stojí čínský prezident Si Ťin-pching a na straně druhé americký prezident Donald Trump. Čína totiž nechce dovolit další posílení pozice Qualcommu na trhu s čipy.

Dohoda mezi americkým Qualcommem a nizozemskou NXP by pomohla Spojeným státům k rozšíření svého vlivu na poli výrobců čipů a tento prodej „by měl negativní dopad na širokou škálu průmyslových odvětví v Číně,“ řekl JH Lin, analytik společnosti Trend Force. Společnost Qualcomm by tak posílila své technologické know-how, což „by představovalo velikou výzvu či dokonce riziko pro čínské výrobce čipů a pro výrobu dalších elektrických zařízení v Číně,“ dodal Lin.

 

Zdroje: theverge.com, money.cnn.com

reklama
reklama

Karel Čapka

Absolvent mediálních studií a žurnalistiky. Zajímám se o moderní technologie, sociální sítě a mám rád focení. Vždy si najdu chvilku na čtení a baví mě učit se novým věcem. Zajímají mě moderní dějiny, politika, geografie, Formule 1 a vlastně ode všeho něco.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim