reklama

Chrome vás může upozornit na weby s větší datovou zátěží

Chrome vás může upozornit na weby s větší datovou zátěží
2018-07-17T09:59:55+02:00
• 17. 7. 2018

Různé organizace tlačí na tvůrce webových stránek, aby se zaměřili hlavně na mobilní zařízení. Ostatně většina přístupů je v těchto dnech tvořena právě přes mobilní telefony. Celé úsilí není jen o vytvoření lepšího designu, který se bude snadněji ovládat skrze dotykové zařízení. Jde zde také o datovou velikost stránek.

Zde se například objevuje technologie AMP, kterou využíváme i my, ale není tak rozšířená, jak by například Google požadoval. Některé stránky ani nic podobného nemohou zavést, nebo se vůbec nezaměřují na optimalizaci. Možná i z tohoto důvodu Google testuje v Chromu novou funkci, která vás upozorní na weby s větším objemem dat.

Zatím jako experiment pro Chrome

V rámci experimentálních funkcí v Chromu se objevila možnost, po jejímž aktivování vás prohlížeč může upozornit na stránky, které chtějí stáhnout větší objem dat. V podstatě se nabízejí jen dvě možností. Při aktivaci nejnižšího nastavení jste upozornění u stránek, které chtějí stáhnout větším objem dat jak 1 MB. Bohužel takto budete varováni u většiny stránek, přičemž vždy dojde k pozastavení stahování dat. Můžete povolit dodatečné stažení, ale hláška se bude objevovat poměrně často.

Pokud ale jednou povolíte načtení stránky a následně se v ní budete pohybovat, tak již nejste zpravidla varování. To je způsobeno chováním stránek, které ponechávají většinu svých zdrojů ve webovém prohlížeči, aby nebylo nutné znova stahovat některé součásti – jedná se o takzvaný browser cache. Většinou dochází k přenosu dat řádově ve stovkách KB.

Pokud ale funkci nastavíte jen na zapnuto, tak se může jednat o celkem zajímavou možnost, jak si nenechat vyčerpat datový limit u stránek, které mají větší objem. V podstatě by se mohlo jednat o takové menší varování.

Zatím se jedná o experimentální funkci, kterou najdete v Chromu na adrese chrome://flags/#enable-heavy-page-capping. Je k dispozici v Chromu Dev a Canary a zatím není jasné, jestli dojde k rozšíření nebo ne.

logo-app Chrome Dev Google Inc. Zdarma ANDROID logo-app Chrome Canary (nestabilní) Google Inc. Zdarma ANDROID

Zdroj: xda-developers.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat