reklama

Na světě jsou první plnohodnotné počítače s Windows 10 poháněné mobilním procesorem Snapdragon 835

Na světě jsou první plnohodnotné počítače s Windows 10 poháněné mobilním procesorem Snapdragon 835
2017-12-10T11:38:17+02:00
• 9. 12. 2017
2

Qualcomm se spojil s Microsoftem a vytvořili nové počítače, které stojí na ARMovém procesoru, konkrétně na SoC Snapdragon 835 od amerického Qualcommu. Systém na nových tzv. Always Connected počítačích, které mají oproti současným typům počítačů několik výhod. Díky mobilním procesorům mají (i více než) dvojnásobně nižší spotřebu energie. Navíc mají instant on, tedy jsou neustále v pohotovostním režimu, jako mobilní telefony.

HP a ASUS jako průkopníci

Prvními dvěma počítači, které patří do kategorie Always on PC, jsou notebooky od HP a ASUS. HP představilo notebook Envy x2 a ASUS NovaGo. Tyto dvě novinky mají díky mobilnímu procesoru Snapdragon 835 možnost okamžitého zapnutí, což je zcela stejné, jako byste si klikali na power button na telefonu, když se chcete podívat, kolik je hodin.

Reakce probuzení ze stand by režimu je téměř okamžitá. Navíc výdrž baterie je díky úsporné architektuře ARM velice efektivní a zvládne 22 hodin kontinuálního přehrávání videí. Další významnou výhodou je nabití na 90 % za hodinu a půl u HP Envy x2 díky rychlonabíjení, což zajistí 630 hodin ve stand by režimu.

Nové notebooky patří dle Microsoftu a Qualcommu do kategorie Always on, což znamená, že jsou neustále připojení k internetu pomocí x16 LTE modemu a 4×4 MIMO anténami. To znamená, že v noteboocích je slot pro SIM kartu o velikosti NANO případně je zde i možnost eSIM. Prodej notebooků s eSIM bude jen v regionech, kde je již tato technologie podporována.

Další výhodou použití mobilního procesoru, díky kterému je menší základní deska, a tak se celkově zmenšila tloušťka zařízení a jeho váha. Výhodou nových notebooku s mobilním procesorem je též jejich poměrně nízká cena, která začíná na 600 dolarech (ca 13 000 Kč) u ASUSu při konfiguraci se 4 GB RAM a 64 GB interní paměti. Za vyšší verzi s 8 GB RAM a 256 GB paměti zaplatíte 800 dolarů (cca 18 000 Kč). HP zatím své ceny nespecifikovalo a prodej začne až na začátku nového roku.

Asus NovaGo

Zařízení však nemají jen samé výhody, oba nové notebooky disponují operačním systémem Windows 10s, u kterého můžete používat jen aplikace stažené ze Store, jiné vám bohužel nepůjdou. HP však nabídne u modelu Envy x2 jednorázovou možnost pro uživatele, aby si zvolil, zda chce spustit nastavený Windows 10s nebo zda chce přejít na Windows 10 Pro. Novinka od ASUS přichází ve standardní podobě jako notebook a má otočitelný monitor o 360° avšak není oddělávatelná od klávesnice, zatímco HP Envy x2 touto separační funkcí disponuje.

 

HP Envy x2 

Zdroje: xda-developers.com, fonearena.com, fonearena.com, fonearena.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Karel Čapka

Absolvent mediálních studií a žurnalistiky. Zajímám se o moderní technologie, sociální sítě a mám rád focení. Vždy si najdu chvilku na čtení a baví mě učit se novým věcem. Zajímají mě moderní dějiny, politika, geografie, Formule 1 a vlastně ode všeho něco.

Komentáře

Martin Avramcev

10. 12. 2017, 11:30

překládat motherboard v počítačové branži jako „mateřská deska“ je teda vážně špek.

Karel Čapka

VIP 10. 12. 2017, 11:52

Opraveno.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat