reklama

PDA se vrací díky Planet Computers

PDA se vrací díky Planet Computers
2017-11-23T07:00:14+01:00
• 23. 11. 2017
2

PDA neboli Personal Digital Assistent (osobní digitální pomocník) je zařízení, které bylo předchůdcem chytrých telefonů. PDA byly velice populární v devadesátých letech a v první dekádě nového milénia, jejich konec nastal kolem roku 2010, kdy trh začaly okupovat chytré mobilní telefony. Nyní se společnost Planet Computer snaží PDA obnovit. Na výrobu nových PDA pod názvem Gemini vybrala už dostatek peněz a nyní již testují první vzorky, které přišly z továrny.

„Smartphone“ se dvěma operačními systémy

Autoři projektu Gemini PDA věří, že se znovu obnovení PDA ve společnosti uchytí a že o zařízení bude zájem. Nepůjde o standardní telefon, jak jsme na něj nyní zvyklí, ale půjde o jakýsi krok zpět časem, avšak spíše jen designově, výkonnostně se nemusíme obávat, že bychom se vraceli zpátky, do doby pomalých zařízení. Gemini PDA od Planet Computers Nabízí 5,99″ obrazovku, ke které je připojená hardwarová klávesnice. Jde tedy o zmenšený „notebook“. Zařízení má však veliké rámečky, takže by velikost displeje mohla být větší, možná se tak Planet Computers snaží zachovat retro design původních PDA.

Zařízení je široké 17 centimetrů, široké je 8 centimetrů a tloušťka i s klávesnicí je (kupodivu) 1,5 centimetru. Zařízení váží přes tři sta gramů, konkrétně 320 g. K dostání budou dvě verze, jedna bude s Wi-Fi a druhá bude jak s Wi-Fi, tak s 4G připojením. Varianta pouze s Wi-Fi bude o sto dolarů levnější a bude stát 500 dolarů, dle současného kurzu skoro jedenáct tisíc korun. Zatímco verze i s možností SIM karty bude stát 600 dolarů, což dělá třináct tisíc korun českých. Verze se slotem na SIM kartu bude mít i možnost eSIM. Obě dvě verze mají stejné parametry, až na výše zmíněnou konektivitu.

Specifikace

 • 5,99″ displej o rozlišení 2160 x 1080 pixelů
 • SoC od MediaTeku Helio X27 s desíti jádry, taktovaný na nejlepším clusteru na 2,6 GHz
 • 4 GB RAM
 • 64 GB ROM
 • pouze přední kamera s 5 MPx
 • stereo reproduktory
 • 4220 mAh baterie
 • 2x USB-C port, oba s OTG
 • hardwarová klávesnice, neodnímatelná
 • operační systém Android verze 7 a Linuxová distribuce (zatím nespecifikováno)
 • jedna verze bude i osazená zlatem, v předprodeji za 1000 dolarů (22 tisíc Kč)

Současná cena zařízení je zatím nižší, jelikož si na jejich doručení budete muset počkat. Nyní byly vyrobeny první prototypy a masová výroba se plánuje na první půlku ledna. Takže svoje zařízení obdržíte až koncem ledna 2018. Verze s Wi-Fi stojí nyní 300 dolarů (6 500 Kč) a verze i s 4G stojí 400 dolarů (8 700 Kč), pořídit si je můžete na serveru Indegogo.

Zdroje: mediatek.com, indiegogo.com, planetcom.co.uk

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Karel Čapka

Absolvent mediálních studií a žurnalistiky. Zajímám se o moderní technologie, sociální sítě a mám rád focení. Vždy si najdu chvilku na čtení a baví mě učit se novým věcem. Zajímají mě moderní dějiny, politika, geografie, Formule 1 a vlastně ode všeho něco.

Komentáře

Jirka Lupač

27. 11. 2017, 20:28

Ja teda ne

Jirka Lupač

26. 11. 2017, 16:56

To jsem zvedavej, ko si to koupi.

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat