reklama

Výzkum GfK: Průměrná prodejní cena smartphonů vzrostla o 7 %

Výzkum GfK: Průměrná prodejní cena smartphonů vzrostla o 7 %
2017-10-30T07:25:42+01:00
• 30. 10. 2017

Máte pocit, že současné TOP smartphony jsou dražší, než tomu bylo v minulém roce? Pokud si to opravdu myslíte, máte pravdu – a bude hůře. Dokazují to údaje společnosti GfK. Podle této firmy průměrná prodejní cena telefonů (ASP) ve třetím čtvrtletí letošního roku rekordně vzroste. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je to o 7 %.

Celosvětová poptávka mírně vzrostla, zhruba o 3 %, což dělá 367 milionů kusů smartphonů. Jedná se prozatím o nejvyšší číslo za aktuální období. Velkého růstu se dočkala především Latinská Amerika, kde se poptávka navýšila zhruba o 11 %. Co se týká střední a východní Evropy, zde jsme zaznamenali lehký pokles. Ovšem i tak poptávka činí více než 9 %.

Západní Evropa byla trhem, kde se prodalo 30,9 milionů telefonů, což je o 7 % méně než v loňském roce. Příjmy výrobců i tak ale vzrostly, a to o 11 % (ASP). Jeden z osmi prodávaných smartphonů vyjde v přepočtu na 900 amerických dolarů (za tříměsíční období). V loňském roce tomu bylo jeden z šestnácti.

Prodeje: Evropa dominuje, velký vliv má ale i Latinská Amerika a Čína

Zajímavé je ale porovnání mezi střední a východní částí Evropy. Celkově zde bylo nakoupeno 22,3 milionů kusů smartphonů (o 9 % více), přičemž zisky stouply o neuvěřitelných 26 %. To je jasný důkaz masivního posunu směrem k nákupu zařízení vyšší třídy.

Prodeje v Latinské Americe vzrostly o 11 %, což bylo způsobeno především velkou poptávkou v Brazílii. Blízký východ a Afrika taktéž zaznamenaly rostoucí tržby a společnost GfK se domnívá, že subsaharské a jihoafrické země budou i nadále řídit budoucí poptávky.

Dokonce i Čína, kde sídlí řada značkových výrobců telefonů, zaznamenala výrazný nárůst ASP o 15 %, a to i přesto, že poptávka mírně poklesla. V průběhu tohoto čtvrtletí bylo prodáno 117 milionů telefonů. Ostatní asijské země vykazovaly ještě silnější poptávku, Malajsie a Bangladéš zaznamenaly nárůst prodeje o 25 %, respektive o 22 %. Jižní Korea je však v „mínusu“. Zde totiž prodeje klesly o 15 %, to je asi 16,4 milionů kusů.

Zdroj: gsmarena.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Zdeněk Koutský

Passionate Senior Editor at Dotekomanie.cz, where tech meets storytelling. Seasoned Sales Director, weaving technology into every success story, and relishing every moment of it!

Komentáře

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat