reklama

Výzkum GfK: Průměrná prodejní cena smartphonů vzrostla o 7 %

Výzkum GfK: Průměrná prodejní cena smartphonů vzrostla o 7 %
2017-10-30T07:25:42+01:00
• 30. 10. 2017

Máte pocit, že současné TOP smartphony jsou dražší, než tomu bylo v minulém roce? Pokud si to opravdu myslíte, máte pravdu – a bude hůře. Dokazují to údaje společnosti GfK. Podle této firmy průměrná prodejní cena telefonů (ASP) ve třetím čtvrtletí letošního roku rekordně vzroste. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je to o 7 %.

Celosvětová poptávka mírně vzrostla, zhruba o 3 %, což dělá 367 milionů kusů smartphonů. Jedná se prozatím o nejvyšší číslo za aktuální období. Velkého růstu se dočkala především Latinská Amerika, kde se poptávka navýšila zhruba o 11 %. Co se týká střední a východní Evropy, zde jsme zaznamenali lehký pokles. Ovšem i tak poptávka činí více než 9 %.

Západní Evropa byla trhem, kde se prodalo 30,9 milionů telefonů, což je o 7 % méně než v loňském roce. Příjmy výrobců i tak ale vzrostly, a to o 11 % (ASP). Jeden z osmi prodávaných smartphonů vyjde v přepočtu na 900 amerických dolarů (za tříměsíční období). V loňském roce tomu bylo jeden z šestnácti.

Prodeje: Evropa dominuje, velký vliv má ale i Latinská Amerika a Čína

Zajímavé je ale porovnání mezi střední a východní částí Evropy. Celkově zde bylo nakoupeno 22,3 milionů kusů smartphonů (o 9 % více), přičemž zisky stouply o neuvěřitelných 26 %. To je jasný důkaz masivního posunu směrem k nákupu zařízení vyšší třídy.

Prodeje v Latinské Americe vzrostly o 11 %, což bylo způsobeno především velkou poptávkou v Brazílii. Blízký východ a Afrika taktéž zaznamenaly rostoucí tržby a společnost GfK se domnívá, že subsaharské a jihoafrické země budou i nadále řídit budoucí poptávky.

Dokonce i Čína, kde sídlí řada značkových výrobců telefonů, zaznamenala výrazný nárůst ASP o 15 %, a to i přesto, že poptávka mírně poklesla. V průběhu tohoto čtvrtletí bylo prodáno 117 milionů telefonů. Ostatní asijské země vykazovaly ještě silnější poptávku, Malajsie a Bangladéš zaznamenaly nárůst prodeje o 25 %, respektive o 22 %. Jižní Korea je však v „mínusu“. Zde totiž prodeje klesly o 15 %, to je asi 16,4 milionů kusů.

Zdroj: gsmarena.com

reklama
reklama

Zdeněk Koutský

Senior Editor Dotekomanie.cz | Experienced Sales Director with a Technology background; and loving it!

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim