reklama

Ovládejte telefon škrábáním se na nose zajímavost

Ovládejte telefon škrábáním se na nose [zajímavost]
2017-10-02T07:40:20+02:00
• 2. 10. 2017
1

Na chytré brýle od Googlu jsme čekali dlouhou dobu. Dlouho jsme se ale novinek ohledně těchto brýlí nedočkali. A tak jsme se dočkali nového konceptu od týmu z jihokorjeské univerzity KAIST, japonské univerzity Keio, University of St. Andrews ze Skotska a Georgia Tech z USA. Tento tým se zaměřil na to, jak ovládat chytrý telefon pomocí gest, která snímají chytré brýle. Stačí se jen poškrábat na nose.

Ukázka jednotlivých gest, foto: The Verge

Speciální brýle využívají techniku EOG, která se běžně využívá pro měření oční aktivity u očních lékařů. Tato technika našla však využití i u filmového průmyslu. Senzory u prototypu brýlí však nesnímají oči, nýbrž nos. Konkrétně se tyto senzory zaměřují na to, jakým způsobem si osoba nos poškrábe.

Na základě takto provedeného gesta je možné provádět základní operace s vaším telefonem – například zamítnutí hovoru, přepínání muziky, apod. Pokud si vzpomínáte na ovládání Google Glass, tak ovládání bylo podobné v tom, že uživatel gesta prováděl posunem prstu po rámu brýlí.

Současná varianta prototypu brýlí rozhodně není určena pro cílové zákazníky. Z přiloženého videa si můžete všimnout toho, že gesta nejsou zatím úplně přirozená. Otázkou také zůstává, co se stane v okamžiku, kdy se poškrábete na nose, a přitom nechcete váš telefon ovládat.

Právě na tuto otázku odpověděl Hui-Shyong Yeo, jeden z členů týmu. Ten tvrdí, že existuje určitý kompromis mezi gesty přirozenými a těmi, které mají ovládat váš telefon. Výzkumný tým se tak nyní zaměřuje na to, aby tuto rovnováhu mezi různými gesty našel a dokázal jí do systému adaptovat.

V současnosti se tak jedná o zajímavou technologii, která ale rozhodně není určena pro koncové zákazníky. Otázkou také je, jak použitelná bude v praxi. Provedená gesta sice zatím fungují, rozhodně však nevypadají přirozeně. A i to může být kámen úrazu. Každopádně se rádi necháme překvapit, kam až tým s touto myšlenkou nakonec dojde.

Zdroj: theverge.com

reklama
reklama

Jiří Smrž

Fanoušek operačního systému Android, ale se zkušenostmi i s iOS a Windows Phone. Ve volném čase se rád věnuje sportům a sledování filmů nebo seriálů.

Komentáře

SticklerStickleru

2. 10. 2017, 12:26

wtf?

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit