Nokia 3 – základ s čistým Androidem recenze

Nokia 3 – základ s čistým Androidem [recenze]
2017-06-21T12:40:05+02:00
• 21. 6. 2017
13

Nokia patří mezi legendární výrobce mobilních telefonů. Dnes již můžeme jednoznačně konstatovat, že pokus uspět na poli smartphonů s Windows Phone byl absolutním fiaskem. I tak jsme se v minulosti dočkali dvou velmi levných zařízení s Androidem, ale ani tehdy se nejednalo o úspěšné modely. Nyní zde máme tři novinky s novým vedením. Nejlevnějším modelem je Nokia 3, kterou si dnes zrecenzujeme.

Nokia 3 byla uvedena na začátku tohoto roku na veletrhu MWC v Barceloně. Nyní se dostává na pulty českých obchodů. Jak již bylo řečeno, jedná se o nejlevnější model, kde cena startuje na 3 999 Kč. Už jen na základě této částky je jasné, že nelze očekávat špičkovou hardwarovou výbavu. Otázka tedy zní, jak dobře byla Nokia 3 navržena a jestli má cenu pořizovat tuto novinku.

Nostalgický design

Mezi výrobci vidíme, že se dokáží navzájem inspirovat a vypůjčují si designové prvky. V tomto případě ale výrobce sáhl po jiné Nokii, která se ještě dodávala s Windows Phone. Nokia 3 mi jednoduše připomíná starší Lumie.

Právě přední část je asi tou nejpěknější. Designéři si dali záležet, aby vše lícovalo a bylo příjemné na uchopení. Přední sklo je mírně zaoblené a plynule přechází do kovové rámu. Nad displejem se nachází výrazně viditelná oblast pro foťák – samotná čočka je velmi malá.

Uprostřed se nachází reproduktor, u kterého bych ocenil méně zapuštěnou síťku chránící hardware. S takovým prostorem bude celkem běžné, že se v tomto prostoru bude usazovat prach či nečistoty. Mezi foťákem a reproduktorem se nachází senzory pro okolní světlo a přiblížení. Úplně vpravo je pak jen decentní nápis Nokia.

Spodní strana je osazena senzorovými tlačítky, která nejsou podsvícená. Při stisku telefon reaguje vibrací, což je jediná zpětná vazba. Rozlišení je standardní – zpět (vlevo), domů (uprostřed) a naposledy spuštěné aplikace (vpravo). Designeři měli zřejmě velké ruce, jelikož pro praváky bude velmi těžce dostupné tlačítko zpět. To je až příliš na kraji a celkem hůře dosažitelné při držení jednou rukou. Měli je spíše umístit více k prostřednímu tlačítku. Přední strana nic víc nenabízí.

Samotný rám mobilu je z kovu a na každé straně je obsaženo několik prvků. Horní strana nese mikrofon společně s konektorem na sluchátka. Dolní strana je vybavena hlasitým reproduktorem společně se stařičkým microUSB konektorem. Taktéž tu je druhý mikrofon. Levá strana obsahuje dva šuplíčky – jeden je pro SIM karty, do druhé lze vložit microSD karta.

Pravá strana obsahuje v horní části tlačítko pro zapínání a kolébku hlasitosti. Povrch je u nich hladký a černý. Hrana je mírně zkosená a působí dojmem kovového zbroušení. Ač si nejsem zcela jistý, pravděpodobně byl použit jako hlavní materiál plast. Stisk je jistý, byť mají trochu vůli a mírně se viklají. Ocenil bych, kdyby tlačítka nebyla umístěna tak moc v horní části. Kdyby zapínací tlačítko bylo blíže ke středu mobilu, bylo by dostupnější.

Záda Nokie 3 jsou již z polykarbonátu, který po stranách lícuje. Již nenabízí luxusnější dojem jako přední strana, nebo samotný rám zařízení. Ve středové části lze pocítit mírnou vůli, ale během běžného používaní si toho nevšimnete, pokud se nezaměříte na tento mírný nedostatek. Uprostřed se nachází vylisovaný nápis Nokia a horní část obsahuje foťák společně s LED světlem. Tato část mírně vystupuje.

Nokia 3 je po designové stránce velmi dobře zvládnutá. Byť mi připomíná starší Lumie, nevidím to jako mínus, spíše plus. Vše je pevné, vypadá jako dražší model a příjemně se drží. Jen záda by mohla být z pevnějšího materiálu. Pokud překousnete rozmístění spodních tlačítek, asi budete spokojeni.

Více výkonu by neuškodilo

Nokia 3 klame vzhledem. Po celou dobu jsem měl pocit, že se jedná o smartphone střední třídy, aspoň podle zpracování a designu. Bohužel tento dojem se vždy střetne s realitou při používání. Největším nedostatkem je procesor.

Výrobce sáhl po procesoru MT6737 od Mediateku. Papírově nabízí 4 jádra s taktovací frekvencí 1,4 GHz. Při používání Nokie 3 pochopíte, že nezáleží jen na jádrech nebo frekvencích. Při používání a testování jsem dospěl k názoru, že nejvíce zařízení zpomaluje úložiště a celková propustnost hardwaru.

Nedostatek výkonu pocítíte při spouštění nebo inicializaci aplikací. Jednoduše řečeno, budete si muset mnohdy počkat, než dojde k plnému načtení – nejvíce u Gmailu nebo Inboxu (emailoví klienti). Jakmile je aplikace plně načtena a například přeskakujete mezi několika z nich, chová se zařízení již dobře. Zde je nejvíce znát velikost operační paměti – rovné 2 GB. To je již dostačující specifikace.

Benchmarky jednoznačně poukazují na malý výkon. Ač tato čísla nejsou směrodatná, tak musím potvrdit, že se občasným zásekům/zdržení nevyhnete. Pakliže nebudete využívat Nokii 3 na komplikované aplikace nebo hry, budete spokojeni.

Specifikace Nokia 3

 • displej: 5 palců (1280 x 720 pixelů), 2.5D, Corning Gorilla Glass
 • procesor: 1,4 GHz Quad-core MediaTek MT6737 + Mali T720 MP1 GPU
 • 2 GB RAM
 • úložiště: 16 GB + microSD (až 128 GB)
 • Android 7.0 (Nougat)
 • Dual SIM
 • Foťáky:
  • zadní – 8 MPx, LED, f/2.0
  • přední – 8 MPx, f/2.0
 • 3.5mm audio jack, FM Radio
 • rozměry: 143,4 x 71,4 x 8,48 mm,
 • 4G VoLTE, WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS, NFC
 • baterie: 2650 mAh

Specifikace jsou na tuto kategorii relativně přijatelné a hlavně Nokia se nepokusila vnutit uživatelům malou operační paměť. Podpora 128GB microSD karet může z mobilu udělat dobré centrum hudby.

Displej stojí za řeč

Mezi hlavní přednosti Nokie 3 patří displej. Sice se jedná o 5palcový panel mající jen HD rozlišení, je zcela dostačující. Na přímém denním světle je čitelný a podání barev dostačující. Sledování Youtube videí je pohodlné.

U nejnižší kategorie nelze očekávat tenké rámečky kolem displeje. Na druhou stranu se zde podařilo zapracovat na designu a příliš nevadí větší prostor kolem zobrazovacího panelu. Jemnost rozlišení je dostačující a nejeden majitel bude spokojen.

Menší nedostatek lze najít u spodní hrany displeje, kde je vidět mírný stín. Nejedná se o nic rušivého a skoro si toho nevšimnete, pakliže se na to nezaměříte.

Bez nedostatků se to neobešlo

Nokia 3 nedisponuje čtečkou otisků prstů, což je rozhodně škoda. Jednoduše si budete muset nastavit PIN nebo gesto. Bohužel v hardwaru nenajdete jednu funkci, která nemá ani alternativní řešení v základu.

Nokia 3 není vybavena notifikační diodou. Bohužel zde není ani možnost zapnutí ambientního displeje pro upozorňování na notifikace. Jednoduše budete muset neustále rozsvěcovat displej, abyste zjistili, co je nového. Myslím si, že jedna LED dioda na přední straně u reproduktoru by neuškodila.

Energie na jeden den

Kapacita baterie i Nokie 3 je 2650 mAh. Na dnešní dobu se jedná o podprůměrnou hodnotu, avšak ve své cenové kategorii nepatří mezi nejmenší. Standardně jsem se dostal na jeden den používání. Je pravdou, že jsem náročný uživatel mobilu – notifikace, konzumace obsahu, Youtube, focení, spárované chytré hodinky a podobně.

Musel jsem se trochu omezit, jelikož při běžném používání jsem se dostal na 2 hodiny SoT (Screen On Time – doba rozsvícení displeje). Pakliže bude Nokii 3 používat méně náročný uživatel, může se dostat i na dva dny. Toho půjde docílit díky nižší spotřebě v pohotovostním režimu.

Mobil není vybaven rychlým nabíjením. Z 19 % kapacity baterie jsem se dostal za 2 hodiny a 20 minut na 100 %. Jak jde vidět na grafu výše, nabíjení je lineární.

Čistý Android

Velmi rád vidím, když výrobce neupravuje Android a nechává jej v čisté podobě. U Nokie 3 najdete velmi málo změn v rámci Androidu. Došlo jen na drobné změny, jako třeba úprava písma a rozložení u některých nabídek. Jinak se jedná o čistou esenci Androidu 7.0.

Nokia se nesnažila nabídnout alternativní aplikace, takže zde najdete základní výbavu od Googlu. Co se týče launcheru, připomíná mi Pixel Launcher. Tlačítko pro zobrazení všech aplikací zde není. Stačí jen gestem vysunout nabídku ze spodní strany displeje. Potěšila mě i integrace Google Now karet na levé straně.

Jediná výrazná změna se nachází v nastavení systému, kam byla vložena jen jedna nabídka navíc. Obsahuje aktivaci gest/pohybů – ztlumení při zvednutí a otočením mobilu odmítnete hovor.

Díky minimálním úpravám bude aktualizace ze strany výrobce jednodušší. Celkově je systém dobře odladěný, i tak lze při běžném používání narazit na nedostatky spojené s výkonností procesoru.

Fotky pro Instagram

Nokia se chlubí fotografickými schopnostmi u Nokie 3. Podle specifikací by se mělo jednat o slušný fotoaparát, ale v dané cenové kategorii nelze očekávat zázraky. Nabízí 8MPx senzor a světelnost je F/2.0.

Snímky za dobrých světelných podmínek budou dostačující. Bohužel detaily se rozplývají, zejména když fotíte stromy v dálce. Najdou se zde problémy s vyvážeností a kontrastem. HDR funkce někdy umí podat lepší výsledek, ale nespoléhal bych na to.

 

Prostředí foťáku je velmi jednoduché. Rychlé přepínače nabízí přepnutí foťáku, HDR, časovač, LED blesk. Mezi bonusovými funkcemi lze najít možnost zkrášlení nebo panorama. Co se týče videa, nabízí se jen HD rozlišení.

Byl jsem celkem překvapen, že mobil má nějakou speciální funkcí pro natáčení. Natáčení jde zrychlit až 3x, tudíž výsledný záznam se přehrává rychleji.

S HDR, bez HDR

Nokia 3 si najde zákazníky

Značka Nokia si prožívá vzkříšení a útočí na trh se smartphony základními mobily, přičemž zatím čekáme na top model, nebo vyšší střední třídu. Nokia 3 bude zejména lákat svou cenou. Zákazníci u ní ocení zpracování, byť zadní strana by zasloužila více pozornosti. Pakliže si zvyknete na spodní tlačítka, budete spokojeni.

Nokia 3

Hlavním nedostatkem Nokie 3 není absence čtečky otisků prstů, starší konektor pro nabíjení nebo chybějící notifikační LED dioda. Největším problémem je slabý procesor, který jednoduše nestačí. Smartphone by si zasloužil výkonnější sestavu a pak by byl ve své kategorii výbornou volbou za dané peníze.

Zatím se cena Nokie 3 pohybuje těsně pod hranicí 4 000 Kč. Časem tato částka klesne, a pokud se dostane k 3000 Kč, budu moci tento mobil doporučit těm, kteří nechtějí utratit mnoho peněz za svůj první smartphone.

Klady

 • konstrukce
 • displej
 • čistý Android

Zápory

 • absence notifikační diody
 • slabší procesor
 • rozmístění dolních senzorových tlačítek
HEUREKANokia 3 Single SIM na Heureka.czNokia 3 Single SIMCena od 3 995 KčHlídat cenu (jen pro přihlášené) HEUREKANokia 3 Dual SIM na Heureka.czNokia 3 Dual SIMCena od 3 623 KčHlídat cenu (jen pro přihlášené)

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

René Lendl

24. 6. 2018, 18:48

Také jsem se na něj díval, s androidem 8.1 člověk nic lepšího nekoupí.

Přemysl Vaculík

VIP 24. 6. 2018, 20:24

Dnes se asi vyplatí koupit Nokii 3.1

Lucka Navrátilová

23. 6. 2018, 11:52

Já jsem se dívala na Honor 7S, a to je paráda andorid 8.1, 13 Mpx foťák a super procák.

Karel Mička

7. 4. 2018, 14:39

Nejhorší telefon co jsem dal jako dárek,sestra musí ten krám denně restartovat nikdo se jí nedovolá,prostě tohle už není Nokie ale čínskej krám

Přemysl Vaculík

VIP 7. 4. 2018, 22:14

Ta první generace není moc dobrá, myslím verze s Mediatekem. Ale zde bych ho dal na reklamaci.

Martin Bitala

17. 9. 2017, 19:05

Dobrý den,můj telefon Nokia 3 po 2 a půlmesícním použivani prestal fungovat nabijeni nereaguje ani samotný telefon mam proste cernou obrazovku. prosim pomozte mi.

Přemysl Vaculík

VIP 17. 9. 2017, 19:20

Než se pokoušet o domácí opravu, doporučuji zkontrolovat nabíječku, případně reklamovat.

Nevím proč u NOKIE 3 na přední straně dole nesvítí ovládací tlačítka, údajně je to ok. Taky se dost seká obraz u WhatsApp.

Nepřišel jsem na jeden jediný důvod, proč preferovat tuto čínskou NOKII před např. čínským XIAOMI REDMI 4X. Cena v podstatě shodná a naprosto všechny parametry horší.

Třeba proto, že má slot na 2x SIM + 1x SD karta. Na rozdíl od parametrově lepšího Xiaomi, kde je pouze slot 1x SIM + druhý dementní hybridní.

Kdy se dočkáme recenze na Nokii 5?

Přemysl Vaculík

VIP 22. 6. 2017, 19:09

Zatím ji nemáme v redakci, čekáme na české zastoupení. Zajisté plánujeme recenzi všech Nokií.

Karel Čapka

VIP 22. 6. 2017, 16:42

proč je single sim dražší než dual sim? :D

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat