Domů » Články »
Spendee a Gamee získají podporu od Googlu v podobě 50 000 dolarů. Podařilo se jim to jako prvním českým start-upům, když obstály před mezinárodní porotou Googlu. Kromě finančního příspěvku absolvují i dvoutýdenní bootcamp v sídle americké firmy. Navíc si Google nebude nárokovat podíl ve firmě. Pod iniciativu Pomáháme Česku růst spadá i globální program Launchpad Accelerator a je součástí podpor místního vývojářského ekosystému.
Zároveň se do Česka a střední Evropy přesunou vývojářské akce Googlu. V Praze se bude pořádat setkání vývojářek Women Techmakers EMEA Summit a Krakov bude hostit mezinárodní vývojářskou konferenci Google Developer Days.
„Region střední a východní Evropy má silný a živý vývojářský ekosystém s více než milionem a půl vysoce kvalitních vývojářů, kteří vyhrávají mezinárodní soutěže. Konkrétně těm českým však chybí podnikatelské know-how, a více než polovina z nich proto pracuje v zaměstnaneckém nebo dodavatelském vztahu,” říká ředitelka českého a slovenského Googlu Taťána le Moigne.
Zároveň dodává, že 58 % respondentů touží po vlastní firmě a 57 % z těchto dotázaných uvedlo, že jim v podnikání brání absence dobrého business plánu a 47 % chybí obchodní dovednosti.
Dále le Moigne vysvětluje, proč se vůbec Google ve svých vzdělávacích a podpůrných iniciativách posouvá od výuky digitálních dovedností k podpoře vývojářského ekosystému.
„K dnešku jsme v digitálních znalostech vyškolili přes 50 000 Čechů a Slováků, tedy o 30 000 více, než jsme si původně naplánovali. 99 % respondentů našeho výzkumu mezi absolventy Digitální garáže z řad malých a středních podnikatelů tvrdí, že Digitální garáž pozitivně ovlivnila jejich online aktivity, 87 % z nich zvažuje ve svém podnikání zavést změny a 51 % již dostalo na tyto změny pozitivní zpětnou vazbu.”
Evropská komise odhaduje, že digitální dovednosti budou potřeba pro vykonávání 90% pracovních pozic. Le Moigne slibuje, že Google bude stále školit zájemce v této oblasti. Zároveň vidí příležitost v technologickém sektoru. Lze tedy očekávat zintenzivnění podpory místních vývojářů a start-upů.
Google se dále zaměří na:
- podporu vývojářů a start-upů
- podporu tvůrců technologií v Česku, příchod inovací
- podporu žen ve studiu informatiky a rozvíjení jejich IT dovedností
Podpora vývojářů a start-upů
Nové start-upy mají možnost zapojit se do pětidenního “boot-campu”, který se jmenuje Launchpad Start. Google start-upům ve fázi růstu nabízí program Launchpad Build a zároveň možnost využívat Google Campus. Ten se nachází ve Varšavě a zde je k dispozici mentoring, tréninky a pravidelná setkávání s investory. Pro rozvinuté a úspěšné start-upy, jako je Spendee a Gamee, pomůže Google expandovat na globální trhy.
Podpora jednotlivých vývojářů v Česku
Google v Evropské unii udělil 13,5 tisíce bezplatných stipendií na studium programování v systému Adroid u společnosti Udacity. Z České republiky stipendia získalo celkem 350 vývojářů a vývojářek. Čeští vývojáři spadají pod komunitu Google Developer Group, která pořádá setkání, konference a workshopy.
Na těch mají účastníci možnost získat nové znalosti v oblasti programování. Zároveň se setkání zaměřují na podnikatelské know-how a podporu. Na začátku září se bude v Krakově konat mezinárodní vývojářský summit s názvem Google Developer Days 2017, na kterém budou mít příležitost lokální vývojáři a start-upy.
Podpora žen ve studiu informatiky
Podporu v podobě 6,5 milionu korun od Google.org získaly české Czechitas (digitální akademie). Podařilo se jim to jako první středoevropské neziskové organizaci. Finance použijí na přípravu žen na kariéru programátorek a datových analytiček.
Navíc se bude v Praze na začátku června konat setkání vývojářek Women Techmakers EMEA event. České vývojářky a podnikatelky pohybující se v technologiích tak budou mít možnost získat vizibilitu, podporu komunity a přístup ke zdrojům, které jsou v této oblasti k dispozici.
Zdroj: tisková zpráva
Domů » Články »
Komentáře