Domů » Články »
Čínská společnost Xiaomi již před rokem představila zbrusu nový stroj, který je trhu znám jako Xiaomi Redmi Note 3. Jedná se o zařízení, jenž u široké veřejnosti způsobilo poměrně silný rozruch. Telefon totiž disponoval velmi zajímavými hardwarovými specifikacemi, a to za cenu kolem 5 000 Kč. Note 3 nabízel například 5,5palcový Full HD displej, osmijádrový procesor typu MediaTek Helio X10 a mnoho dalšího.
Společnost Xiaomi však na trh uvedlo další zařízení, a to Xiaomi Redmi Note 4, jehož hlavní předností je kompletní výbava českým LTE. A stále jde o telefon nepřesahující cenovou hranici 5 000 Kč.
Pokud bych nový model srovnal s jiným telefonem značky Xiaomi, v rukou bych měl velmi podobná zařízení, minimálně co se designové stránky týká. Xiaomi Redmi Note 4 disponuje vskutku lákavým hardwarem, jenž by se mohl srovnávat i s některými modely z vyšší střední třídy konkurenčních společností.
Balení
Na první pohled je zřejmé, že výrobce sází na jednoduchý design než například konkurenční společnosti. Samotná krabička je obohacena fotografií samotného telefonu a logem Xiaomi. Ihned po otevřením krabičky na vás bude čekat poměrně malé zařízení, v našem případě stříbrná varianta Xiaomi Redmi Note 4.
Ve zbytku balení vás bohužel žádné překvapení nečeká. Kromě telefonu zde najdete nabíječku s oddělitelným USB kabelem, přičemž jeden je typu USMmicro a druhý klasický USB-A. Vedle hromádky příruček a brožurek zde najdete už jen špendlík pro vysunutí SIM karty. Z toho vyplývá, že si sluchátka budete muset pořídit svá vlastní, což ve finále vůbec nevadí, neboť v této cenové kategorii by nehrála dobře.
Design a kontrukce
Jak bylo zmíněno již v úvodu recenze, jestliže bych do rukou uchopil nový model a srovnal jej s jiným telefonem značky Xiaomi, v rukou bych měl zcela odlišná zařízení, minimálně co se designové stránky týká. Na první pohled je zřejmá inspirace u ostatních kousků čínského výrobce. Dokazují to například rozměry, použité materiály, či dokonce finální podoba, která jako by z oka Redmi Note 3 vypadla.
Rozměry telefonu činí 151 x 76 x 8,5 mm, 165 g. Je tedy více než jasné, že se jedná o zařízení s 5,5palcovým displejem. Ten je mimo jiné vybaven technologií IPS LCD s rozlišením 1080 x 1920 px. Ihned nad ním se pak nachází prostor pro výstup zvuku při telefonním hovoru a 5 Mpx fotoaparát. Ten s největší pravděpodobností použijete pro pořizování takzvaných selfies fotografií.
Pozornost jsme věnovali také zadní straně přístroje, jež vás zaujme svým čistým designem. Ve spodní části se nachází logo výrobce, v horní pak velmi výkonná čtečka otisků prstů a 13megapixelový fotoaparát s přisvětlovací LED diodou.
Xiaomi svým způsobem zůstalo oproti konkurenčním značkám „pozadu“ a svůj 3,5 mm jack konektor zachovalo – najdete jej na horní straně zařízení. Na pravém boku pak najdete klasická tlačítka umožňující ovládat hlasitost telefonu a tlačítko pro zapnutí/vypnutí displeje. Šuplíček pro Dual SIM a microSD karty najdete na horní straně, u jack konektoru.
Výrobce musím pochválit také za skvěle vybrané materiály, díky kterým se telefon velmi dobře drží. Nicméně, jakmile se vám trochu zpotí ruce, počítejte s mírným klouzáním – přece jen se jedná o kov.
Hardware a výkon
Po výkonnostní stránce se de facto nedá Redmi Note 4 co vytknout. Jedná se o telefon, jenž spadá do kategorie střední třídy. To však neznamená, že by přístroj nějak zaostával, ba naopak. Xiaomi opět zvolilo perfektní hardware, díky čemuž si na „noutu čtyři“ zahrajete i ty nejnovější hry. Samozřejmě se někdy setkáte s určitými záseky, a to u těch nejnáročnějších her, které vyžadují vysoký výkon grafického čipu.
Pod šasi tepe octa-core procesor Snapdragon 625 s taktem 2 GHz od společnosti Qualcomm. Xiaomi do nového modelu implementovalo také grafický čip typu Adreno 506. O zpracování dočasně spuštěných aplikací a dokumentů se pak postará operační paměť o velikosti 3 GB. Jen bych upozornil na fakt, že si můžete vybrat hned mezi několika verzemi, a to 2/3 GB RAM s interní pamětí 32 GB, anebo 64 GB s 4 GB RAM. V našem případě jsme testovali verzi s 3 GB RAM a 32 GB interním úložištěm.
Kompletní specifikace
- Displej: 5,5 palců (1080 x 1920 pixelů)
- Procesor: Octa-Core Snapdragon 625
- 2.0GHz ARM Cortex-A53
- Adreno 506 GPU
- •Operační paměť: 3 GB
- Úložiště: 32 GB + microSD
- Android 6.0 (Marshmallow) s nadstavbou MIUI 8.0
- Dual SIM
- Foťáky:
- zadní – 13 Mpx, f/2.0, autofocus
- přední – 5 Mpx, f/2.0, 1080p
- čtečka otisků prstů
- Rozměry: 151 x 76 x 8.5 mm, 165 gramů
- 4G LTE, WiFi 802.11 802.11 a/b/g/n/ac (2.4 GHz a 5 GHz), Bluetooth 4.1, GPS
- Baterie: 4 100 mAh
- Barevné provedení: stříbrná, zlatá a černá
Systém
Po velmi pozitivních zkušenostech se střední třídou, a značkou Xiaomi, jsem se optimalizace systému vůbec nebál. Na čínského výrobce je v tomto ohledu vždy spolehnutí, navíc se systém více podobá tomu od Applu, což je pro mě osobně jedině dobře – rychleji si zvykám na přechod z iOS.
Co se systému týká, již při prvotním spuštění mě zaujal. Jedná se totiž o celkově upravený Android 6.0 Marshmallow, který najdeme například u Xiaomi Redmi Note 3 a další. Velmi často mě překvapuje, jak si výrobce se systémem skutečně pohraje.
De facto se nikdy nesetkávám s nepříjemnými záseky či trhanými animacemi, a to je pro operační systém klíčové. Výrobce navíc přidal funkce v podobě dvojitého poklepání na displej, ovládání jednou rukou a mnoho dalšího. V tomto ohledu znovu musím vývojáře společnosti Xiaomi pochválit, velmi dobrá práce.
Displej
Redmi Note 4 není vzhledem k dnešní době vůbec pozadu, tedy alespoň co se displeje týká, který na ploše s úhlopříčkou 5,5” nabízí Full HD rozlišení, přičemž displej je typu IPS LCD. Co se barev týká, musím upozornit na jemnou a obstojnou škálu barev.
Skvěle působí nejen barvy, ale též rozsah jasu i pozorovací úhly. Nechybí zde samozřejmě ani senzor pro automatickou regulaci jasu. Jestliže se tedy nacházíte na slunečním světle či v naprosté tmě, jas bude skvěle přizpůsoben.
Fotoaparát
Z fotoaparátu jsem lehce na vážkách. Čip na zadní straně telefonu činí 13 megapixelů, disponuje přisvětlovací LED diodou a dokáže nahrávat i Full HD. Objektiv pak má světelnost f/2.0 či fázové ostření. Pochvalu si však zaslouží i samotná aplikace fotoaparátu, která je velmi povedená. Nicméně mne zajímalo, jak si foťák poradí v praxi. Byl jsem opravdu překvapený, jak si poradí za horších světelných podmínek. Fotky jsou i za normálních okolností ostré a barvy jsou zcela přirozené. Inu, posuďte sami.
Fotografie za denního světla
Fotografie za zhoršených světelných podmínek
Baterie
O samotnou energii se stará vyjmutelný akumulátor s kapacitou 4100 mAh. Výdrž baterie mě velmi mile překvapila. Přes den se na něj můžete opravdu bez problému spolehnout, ovšem je třeba si dát pozor na náročnější aplikace, které si nějakou tu šťávu vezmou.
Pokud jste uživatel, který telefon příliš často nevyužívá, pak je zde velmi velká šance, že se dostanete i na několikadenní výdrž. K nabíjení poslouží nabíječka s oddělitelným USB kabelem, přičemž jeden konec je typu USBmicro a druhý klasický USB-A (součástí balení).
Výrobce uvádí také funkci rychlého nabíjení, ta je bohužel ale pro koncového zákazníka limitována na 5V/2A. Xiaomi zde použilo technologii Quick Charge 2.0, telefon tedy na 100 % nabijete do dvou hodin.
Čtečka otisků prstů
Čínské Xiaomi implementuje čtečku otisků prstů snad už do každého svého telefonu, a Redmi Note 4 není výjimkou. Najdete ji na zadní straně, ihned pod fotoaparátem. U konkurenčního LG se jednalo poněkud o smutný krok, neboť zařízení bylo příliš velké, tudíž jste na čtečku často nedosáhli. Vzhledem k tomu, že je Note 4 menší, na skener velmi lehce dosáhnete. Samotná rychlost vás taktéž překvapí – bleskurychlá.
Měli byste si telefon koupit? Rozhodně ano
Suma sumárum se jedná o perfektní zařízení, které vás zaujme nejen svou výdrží akumulátoru na jedno nabití, ale také displejem či fotoaparátem. Pokud navíc hledáte telefon, který nepřesahuje hranici 10 000 Kč, máte na půl vyhráno. Troufám si říci, že takto výkonný telefon, jehož cena se pohybuje kolem 5 000 Kč, na trhu neseženete.
Musím taktéž pochválit velmi dobře odladěný systém, na kterém si vývojáři opět vyhráli. Škoda jen, že výrobce nenasadil lepší technologii pro rychlé nabíjení. Pokud tedy například přecházíte z iOS a nechcete investovat velké peníze do vlajkových lodí od konkurenčních společností, protože nevíte, co od Androidu očekávat, Xiaomi Redmi Note 4 mohu s klidem doporučit.
Za zapůjčení Xiaomi Redmi Note 4 pro účely této recenze děkujeme obchodu Starkdistribution.cz, kde jej můžete zakoupit.
Domů » Články »
Forbes určil nejcennější značky roku 2017
Google podpoří vývojáře a start-upy
Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.
💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.
Daniel Mileta
13. 12. 2017, 12:34Také nemám s Xiaomi dobrou zkušenost, a navíc oproti Honoru vypadá jako hračka, mají patný design, je to jako levné auto…
Marie Sladkoova
12. 12. 2017, 11:41Může se zdát v pohodě, ale zkoušel tu už někdo z Vás sehnat servis na Xiaomi? dost problém…. už nikdy víc, koupil jsem si Honora, na to mám servisních míst spoustu a navíc stejné funkce za méně peněz
Přemysl Vaculík
12. 12. 2017, 16:36Dobrý den, v ČR je již oficiální servis, můžeme doporučit VSP Data.
Ladislav Koldinský
4. 9. 2017, 14:40Denní světlo vypadá trošku jinak.
Pavel Žurek
3. 6. 2017, 6:27na zahraničních webech bývá ve specifikaci že nepodporuje 5ghz pásmo oproti verzi s Helio x20, tak podporuje nebo ne??????