reklama

Cyanogenmod témata jsou minulostí, Lineage hledá adekvátní náhradu

Cyanogenmod témata jsou minulostí, Lineage hledá adekvátní náhradu
2017-02-23T08:11:10+02:00
• 23. 2. 2017
2

Pokud jste nadšenci do uživatelských ROM neboli tzv. custom ROMs, asi vám nebude cizí pojem Cyanogenmod Theme Engine, neboli zkráceně CMTE. Tento populární správce témat nebyl pouze doménou Cyanogenmod romek, ale s oblibou jej integrovaly do svých systémů i další vývojářské komunity jako například Resurrection Remix, nebo Dirty Unicorns.

CMTE byl mocný nástroj, který dokázal změnit a přizpůsobit mnoho grafických částí systému. Kromě celkového barevného vzezření prostředí, máme možnost změnit systémový font, ikony, bootovací animaci, zvuky, nebo tapety. Kolem CMTE se pohybovala i velká vývojářská komunita, která vytvářela nespočet různých témat. Některá byla zdarma, jiná placená a byla běžně k dispozici v obchodě Google Play.

Bohužel s příchodem Androidu 7 Nougat se situace změnila. CMTE najednou nebyl součástí Cyanogenmodu 14  (Android 7) a začalo se spekulovat o jeho další budoucnosti. Ačkoliv od Cyanogenmod nepřišlo žádné oficiální prohlášení, dostupné informace mluvily o tom, že softwarový inženýr v Cyanogen Inc. (Clark Scheff ze společnosti odešel) nechal CMTE v podstatě dožít a napospas osudu.

Vzhledem k tomu, že další vývoj uživatelských ROM převzal Lineage, řeší se i náhrada za CMTE. Ta již z části existuje. Jedná se o projekt Substrát (Substratum), který v podstatě nabídne podobné možnosti, jako CMTE, nicméně není součástí systému, nýbrž jako externí aplikace a vyžaduje na zařízení root. Nicméně se o projektu mluví jako o budoucnosti témat v uživatelských ROM.

  

Prostředí aplikace Substrát, která částečně nahrazuje CMTE

Bohužel přítomnost nativního theme enginu v Lineage OS je prozatím v nedohlednu. I my jsme zaznamenali to, že CMTE ve verzi Lineage OS 14.1 chybí. Je to škoda, protože ty byla nedílná součást systému, díky které byl Cyanogenmod a z něj vycházející custom ROMs vyjímečné. Doufejme, že se brzy dočkáme použitelné náhrady.

logo-app substratum theme engine ★ root [projekt.] Zdarma ANDROID

Zdroj: xda-developers.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Jakub Sobotka

Působí v IT a svět IT a mobilních technologií byly vždy jeho vášní. Ve volném čase rád sportuje, čte, nebo se toulá přírodou. Ač uživatel Apple platformy, velmi dobře si rozumí i s Androidem.

Komentáře

Vojta Vilímec

23. 2. 2017, 12:45

Takže by to šlo na všech ROM? Super!

Petr Matula

25. 2. 2017, 17:24

Pozor, ne na všech. Musí mít integrovanou podporu, google zalepil chybu v listopadu 2016 a od tr doby jinak dostaneš bootloop, pokud není ROM upravena. Tj rekompilovana.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat