reklama

Qualcomm čelí pokutě v řádech sta milionů od FTC

Qualcomm čelí pokutě v řádech sta milionů od FTC
2016-07-21T07:41:20+01:00
• 21. 7. 2016

Komise nazvaná FTC (Fair Trade Commission) se již delší dobu zajímá o praktiky společnosti Qualcomm. Momentálně se bavíme o vyšetřování, jež probíhá okolo 17 měsíců a má za cíl zjistit, zda průmyslový gigant, vyrábějící čipy nejen pro chytrá zřízení, nepodvádí výrobce v Jižní Koreji. Konkrétně se má jednat o porušení podmínek a licencování čipů pro různá zařízení, za což si velké firmy jako Samsung nebo LG platí nemalé peníze.

snapdragon-Qualcomm

Pokud si celou problematiku přiblížíme, zjistíme, že Qualcomm prodával své produkty s velmi pohyblivými cenami. Každý čip, byť se mohlo jednat o jeden a ten samý, mohl mít jinou cenu, a to v závislosti na zařízení, do něhož byl dodáván. To podle komise není správné z hlediska hospodářské soutěže pro ostatní výrobce. Podobně již byl Qualcomm vyšetřován v Číně, kde minulý rok dostal pokutu přibližně 1 miliardu amerických dolarů ze strany čínských úřadů.

Qualcomm has been collecting royalty fees from mobile phone manufacturers based on certain fixed rates from the suggested price of a mobile device … Qualcomm should have sought royalty fees based on each chipset.“ – FTC, Jižní Korea

Jak z citace vyplývá, úřadům v Jižní Koreji se tyto způsoby chování nelíbí a nemají být tolerovány. Qualcomm totiž toto cestou mohl obrat výrobce až o 1 triliardu KRW (Jihokorejský won), což je v přepočtu přibližně 875 milionů dolarů. To však není ani z daleka vše. Gigant je též vyšetřován komisí Evropské unie, přičemž se jedná o to samé, akorát na jiném kontinentu.

Bude velmi zajímavé sledovat, jak výrobce zareaguje a zda se polepší na všech trzích, kde dominuje. Již zanedlouho má padnout konečný verdikt vyšetřování z Jižní Koreje, kde úřady nebudou váhat s udělením pokuty, pokud se prokáže vina.

Zdroj: gsmarena.com

reklama
reklama

Student zabývající se tvorbou grafiky, a to jak webových stránek, webových či mobilních aplikací, tak i marketingových produktů. Ve volném čase píše články, testuje nebo recenzuje různá zařízení, která se mu připletou pod ruku. Kontaktní email - pavel.mares@dotekomanie.cz.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim