reklama

Microsoft Lumia 650 – první dojem klame recenze

Microsoft Lumia 650 – první dojem klame [recenze]
2016-05-05T07:45:12+01:00
• 5. 5. 2016
2

Microsoft tak trochu zpackal své poslední top modely, a to především konstrukčně, jelikož uvnitř pracuje ten nejlepší hardware a závidět by těmto Lumiím mohl kdejaký androidí telefon. O několik měsíců později přišel redmondský výrobce s modelem Microsoft Lumia 650, který Microsoftu znatelně napravuje reputaci ohledně konstrukce a designu.

Microsoft Lumia 650

Pokud se však podíváme „pod kapotu“, tak už to není tak slavné, jako u Lumií 950 a 950 XL. To ale také nikdo neočekával, jelikož Lumia 650 je model spadající do střední třídy, kde se ani nepředpokládá, že by hardware takového telefonu měl lámat rekordy v AnTuTu.

Avšak i na střední třídu je výbava poněkud slabší, a pokud přihlédneme k ceně zařízení, zjistíme, že specifikace by mohly být o něco lepší. Ani design telefonu v takové situaci příliš nepomůže. Pojďme se tedy nyní podívat na Lumii 650 podrobněji.

BALENÍ

Telefon nám byl bohužel předán bez krabičky, jelikož i půjčujícímu T-Mobilu zasílá Microsoft telefony bez balení, a dokonce i bez nabíječky. Nicméně pokud si telefon pořídíte vy sami, krabičku samozřejmě dostanete, ale nečekejte toho moc. Kromě telefonu se v ní totiž nachází jen zmíněná nabíječka a pár příruček. Navíc nabíječka nemá oddělitelný USB kabel, tím pádem pro přenos dat mezi Lumií a počítačem budete muset sáhnout po svém současném kabelu, kterých se každému doma jistě několik povaluje.

DESIGN A KONSTRUKCE

Jak jsem již nastínil v úvodu, Microsoft se s Lumií 650 snaží zachránit design svých telefonů a nutno říci, že se mu to opravdu povedlo. Lumia 650 je designově srovnatelná s modely, jako je Lumia 925, 830 či 930. Všechny zmíněné telefony pocházejí ještě z dílen Nokie a Lumia 650 je tím pádem prvním opravdu hezkým telefonem, který nese logo redmondské firmy.

Telefon zaujme na první pohled tenkým tělem s elegantním kovovým rámečkem, který obepíná jinak plastové tělo telefonu. Při bližším zkoumání je však patrné, že rámeček není pevnou součástí konstrukce, ale je jen jakýmsi způsobem nalepený, což lze vidět po odendání krytu a vyjmutí baterie, přičemž v boku lze spatřit, jak jsou uvnitř na zbytek konstrukce nalepené jakési úchyty vedoucí z rámečku dovnitř konstrukce. Vzhledem ke způsobu uchycení ale nehrozí, že by se rám nějakým způsobem uvolnil či odlepil.

IMG_20160328_172601 IMG_20160328_172825

Co je rovněž na rámečku poněkud nepěkné, jsou plastové části, kterými je na dvou místech rámeček přerušený, a v těchto plastových částech jsou umístěné konektory. Samo o sobě to nevypadá příliš špatně, ovšem kazí to fakt, že mezi rámečkem a plastovými předěly je viditelná mezera. Na pravém boku jsou dále umístěna tlačítka pro ovládání hlasitosti a vypínací tlačítko.

Zbytek konstrukce je pak z plastu, zadní kryt má ještě zajímavou matnou úpravu a je příjemný na dotek, je ale nutné si dát pozor na mastnotu a nečistoty, protože kryt je poměrně náchylný na zašpinění. Zároveň kryt není k tělu příliš dobře upevněn, takže se v několika místech i při nacvaknutí posouvá do stran, při běžném používání si toho nelze skoro všimnout, ale pokud na kryt přiložíte prst a posunete s ním do stran, celkem razantně se pohybuje.

IMG_20160328_172238 IMG_20160328_172341

Reproduktor bychom na zádech hledali marně, Lumia 650 je totiž zcela první Lumií, která má reproduktor na přední straně. Nachází se zcela vespod, spolu s mikrofonem. Displej má úhlopříčku 5 palců a celou přední stranu kryje odolné sklo Gorilla Glass 3. Nad displejem se nachází poměrně dost prostoru, který je vyplněn jen logem výrobce, a nad ním je umístěný výřez pro sluchátko.

IMG_20160328_173356

Zajímavá je pak ještě váha telefonu, s rozměry 142 x 71 x 6,9 mm dosáhla Lumia 650 na pouhých 121 gramů, což je opravdu velmi dobrá hodnota. Rukama mi prošlo již mnoho telefonů, ale troufnu si tvrdit, že Lumia 650 je tím zcela nejlehčím, v ruce opravdu není skoro cítit, to samé při nošení v kapse. Jen pro představu, Lumia 650 váží přesně tolik jako pět baterek typu AA, a to opravdu není moc.

Design jako takový se mi velmi líbil, po dlouhé době jsme se dočkali něčeho originálního a pěkného, na druhou stranu konstrukční řešení už tak geniální není, a i když jsou patrné jen drobné chyby, tak to dojem přeci jen trochu kazí.

HARDWARE A VÝKON

Telefon na první pohled působí dost elegantně a luxusně, ale je to právě hardwarová výbava, na kterou naráží nadpis o klamavém prvním dojmu. Na rozdíl od zevnějšku není výbava nijak luxusní a možná ji Microsoft i trochu podcenil. Předchozí Lumia 640 měla sice výbavu velmi podobnou, ovšem odpovídala tomu i cena, která byla tehdy nižší.

Procesorem v telefonu je Snapdragon 212, kterému dále ve výkonu asistuje 1GB paměť RAM. I když to tak nevypadá, tak i s těmito parametry běží systém zcela bez problémů. Nicméně v dnešní době je tato výbava silně nedostačující, zvláště pak, když Microsoft řadí Lumii 650 do kategorie střední třídy, kde bych osobně očekával procesor alespoň z řady Snapdragon 4xx.

wp_ss_20160320_0002 wp_ss_20160320_0003

Pro Windows 10 Mobile je již dostupný benchmark AnTuTu, kde jsme Lumii 650 prověřili. Telefon si zde vybojoval 31 327 bodů. Není to příliš, ale víc se snad nedalo ani očekávat. Pokud máte rádi hraní na telefonu, pak vás Lumia 650 také příliš nepotěší, jelikož náročnější hry sice spustí a dají se hrát, ovšem s kvalitou to nemá moc společného. Zkoušel jsem hry jako Asphalt 8 nebo již starší Need for Speed Undercover, bohužel hry neběžely plynule a telefon měl velké obtíže se zpracováním grafiky.

Vnitřní úložiště disponuje kapacitou 16 GB, což je v této kategorii ideální velikost. Ve skutečnosti z uvedených 16 GB je po zapnutí k dispozici jen 14,5 GB, i tak si však průměrně náročný uživatel s touto kapacitou vystačí. A pokud ne, je zde ještě možnost využití paměťové karty, která může dosahovat až velikosti 200 GB.

wp_ss_20160320_0001

Co ale musím u Lumie 650 z oblasti hardwaru pochválit, je konektivita. Nejen, že je pod krytem nalepená NFC anténa, kterou bychom dnes i u některých dražších telefonů hledali marně, ale telefon dokonce podporuje veškeré tuzemské LTE frekvence. Nemusíte se tedy obávat o rychlé připojení u jakéhokoliv operátora.

SOFTWARE

Od vydání systému Windows 10 Mobile již uběhla nějaká doba, což je znatelné především na počtu a četnosti výskytu chyb. Zatímco při testování Lumie 950 jsme s problémy a třeba i náhodnými restarty zařízení často bojovali, Lumia 650 funguje takřka bezchybně. Stále je však co zlepšovat, Microsoft ale nepolevuje a neustále se snaží aktualizovat stávající systémové aplikace.

Do detailu jsem systém popsal již u recenze Lumie 950, takže pokud vás zajímají podrobnosti, zamiřte tam, zatímco zde popíšu jen základy.

wp_ss_20160328_0001 wp_ss_20160328_0003 wp_ss_20160328_0002

Hlavní obrazovka systému je uspořádána do klasického dlaždicového rozvržení, které je typické pro mobilní Windows již od verze 7.0. Ve Windows Phone 8.1 přibyla možnost nastavit si na dlaždice obrázek, nejnovější Windows 10 Mobile pak přidává možnost dát pozadí i pod dlaždice na celou plochu displeje, přičemž dlaždicím lze regulovat průhlednost. Na výběr je rovněž o mnoho více barevných témat.

Po přejetí od vrchní části obrazovky dojde k vysunutí notifikační lišty s řadou přepínačů Wi-Fi, Bluetooth a podobně. Pokud z úvodní obrazovky přejedeme prstem zprava doleva, dostaneme se do menu všech aplikací, kde se navrchu nacházejí poslední instalované aplikace a níže již abecední výčet všech aplikací.

wp_ss_20160328_0010 wp_ss_20160328_0011

Čeho si osobně u Windows 10 Mobile, oproti předchozí verzi systému, cením nejvíce, je (konečně) přehledné a logicky organizované nastavení. Dříve bylo rozházené a velmi nesmyslné, zatímco ve Windows 10 Mobile je rozřazeno do několika kategorií a dalších podkategorií, podobně jako u ostatních operačních systémů.

wp_ss_20160328_0004 wp_ss_20160328_0005

Celkově jsem byl se systémem spokojený, až na pár drobností, jako méně plynulé animace a přechody. Zároveň jsem, jako uživatel Androidu, poprvé pocítil nedostatky v podobě množství a kvality aplikací. Do nedávna jsem aktivně Windows Phone 8.1/Windows 10 Mobile používal, nicméně vzhledem k několika okolnostem jsem přešel na Android, kde jsem si na kvalitu aplikací rychle navykl, a nyní si již návrat k systému od Microsoftu nedovedu představit.

DISPLEJ

Telefon je na přední straně osazen 5″ displejem s HD rozlišením, což je vzhledem k úhlopříčce ještě přijatelné a možná i ideální rozlišení. Co se barev, jasu, kontrastu a pozorovacích úhlů týče, na první pohled působí displej velice dobrým dojmem. I přes to lze při bližším pozorování spatřit pixely, ale pokud se na to vyloženě nesoustředíte s displejem přiloženým až k obličeji, není to vůbec patrné.

Microsoft musím pochválit za použití AMOLED displeje místo obyčejnějšího IPS panelu, jelikož použitý panel má mnoho výhod. Výborná černá a celkově barevné podání je prvotřídní, stejně tak čitelnost na slunci. Jas lze rovněž nastavit na automatickou regulaci, takže se displej vždy přizpůsobí konkrétním podmínkám.

Další z výhod AMOLED displeje je úspora baterie při povoleném režimu Glance Screen. Zatímco u IPS displeje by byla podsvícená celá plocha, u AMOLED panelu jsou vysvícené jen ty pixely, které jsou v dané situaci skutečně potřebné, zbytek je zhasnutý.

K displeji tak nemám snad nic, co by mě zklamalo, což je jedině dobře. Microsoft si za zpracování displeje zaslouží pochvalu.

FOTOAPARÁT

Na zádech telefonu se nachází senzor fotoaparátu, který je schopen fotografovat v rozlišení maximálně 8 MPx. Světelnost je pak f/2.2, což také není špatné. Ještě před vyzkoušením aplikace jsem očekával, že by snímky nemusely být špatné.

IMG_20160326_151054

Kvalita snímků však k mému zklamání nebyla tak dobrá, jak jsem očekával. Netvrdím, že telefon pořizuje špatné snímky, ovšem zde mohl Microsoft více zapracovat, zvláště pak, když i dříve Nokia byla schopna vypracovat 8MPx snímač, který ve své době strčil do kapsy i iPhone 5 a spoustu dalších top modelů.

WP_20160321_14_48_12_Pro WP_20160325_15_53_12_Pro WP_20160325_16_01_08_Pro

Z přiložených fotografií je znát, že snímky občas trpí horším barevným podáním a ani vykreslení detailů není prvotřídní. S ostrostí jsem nebyl spokojen hlavně u mnou oblíbených makro fotografií.

WP_20160326_14_59_23_Pro WP_20160328_15_36_47_Pro WP_20160325_16_11_04_Pro

Obecně platí, že pokud chcete pořídit dobrý snímek, potřebujete především dobré světelné podmínky a v neposlední řadě také ochotu si trochu více vyhrát s manuálním nastavením, jelikož na automatiku se mnohdy dobrý snímek nepodaří na první pokus zachytit.

WP_20160325_16_15_24_Pro WP_20160326_14_58_41_Pro WP_20160328_19_21_04_Pro

BATERIE

Akumulátor je vyjímatelný a disponuje kapacitou rovných 2000 mAh. To je na dnešní poměry trochu málo, ale i tak díky ne moc velké náročnosti a spotřebě hardwaru jste schopni vydržet celý den na jedno nabití. Abych však byl přesný, celým dnem nemyslím 24 hodin, ale dobu přibližně mezi sedmou hodinou ranní a desátou hodinou večerní.

To je časové rozmezí, kdy jsem telefon aktivně používal a vždy mi vydržel až do večera. Jen v několika málo případech jsem byl nucen sáhnout po powerbance.

Jelikož jsme s telefonem neobdrželi balení a tím pádem ani nabíječku, musel jsem doma sáhnout po nabíječce od své Lumie 925. Ta je v podstatě skoro stejná, jako ta dodávaná s Lumií 650. Výstupní proud mnou používaného adaptéru byl 1,3 A a doba nabíjení se pohybovala mezi 1,5 až 2 hodinami.

SHRNUTÍ A ZÁVĚR

Celkově je Lumia 650 povedené zařízení, které již od prvního pohledu působí dobrým a estetickým dojmem. Na drobné konstrukční chyby narazíte až při bližším zkoumání. Horší je telefon v oblasti hardwarové výbavy, kde mě opravdu nepotěšil slabší procesor, který bych čekal spíše u telefonu nižší třídy, rozhodně ne u Lumie 650, která se řadí již do nižší střední třídy a zde by připadal v úvahu Snapdragon minimálně z řady 4xx.

Potěšil kromě designu ještě displej, naopak lehkým zklamáním byla nedokonalost konstrukce a slabší fotoaparát. I s velikostí akumulátoru si mohl dát Microsoft více záležet, a pokud se rozhodnete Lumii 650 pořídit, rozhodně stojí za zvážení i přikoupení adaptéru s větším výstupním proudem.

Microsoft Lumia 650

V dnešní době bude mít ovšem Lumia 650 problém s prodejností, v dané cenové hladině je obrovská konkurence především z řady androidích telefonů. Jestliže jste fanouškem Windows 10 Mobile, nebo jednoduše potřebujete k práci či pro příbuzné zařízení, které dobře vypadá a nestojí příliš, pak bych koupi telefonu rozhodně doporučil.

Jestli jste ale zvyklí na Android, pak bych si telefon před koupí raději osahal, důkladně vyzkoušel a koupi rozmyslel. Přeci jen vstupujete do nového světa, kde můžou mít uživatelé Androidu problémy hlavně se samotným systémem a pro někoho je zde i málo aplikací. Já osobně nemám ani tak problém s nedostatkem aplikací obecně, co je ale zásadnější problém, je kvalita stávajících aplikací. Pokud je totiž srovnáme s těmi na Androidu, zjistíme, že kvalita se značně liší a Android na plné čáře vítězí.

t-mobile

Za zapůjčení telefonu pro účely této recenze děkujeme operátorovi T-Mobile.

reklama
reklama

David Pilař

Student IT, softwarový tester a nadšenec do technologií všeho druhu. Ve volném čase poslouchá hudbu, fotí telefonem a rád se projede na kole.

Komentáře

Vladimír Vágner

5. 5. 2016, 18:25
Android aplikace

Neni nahodou displej OLED? To me na telefonu zajimalo nejvic.

David Pilař

5. 5. 2016, 20:30
Android aplikace

A není náhodou OLED a AMOLED to samé? ;) Lépe řečeno, OLED je celá skupina displejů z organických LED diod, AMOLED jsou ty používané v telefonech. Pak jsou ještě TOLED, FOLED…. Ale ty se telefonů moc netýkají (zatím).

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim