reklama

Fototest iPhone 5s vs iPhone SE

Fototest iPhone 5s vs iPhone SE
2016-05-13T07:40:58+02:00
• 13. 5. 2016
2

Nový iPhone SE přinesl oproti modelu iPhonu 5s jako jednu z novinek vylepšený fotoaparát. V dnešním článku se tak podíváme, zda mají majitelé iPhonu 5s důvod ke koupi iPhonu SE kvůli fotoaparátu, aneb zda je nový foťák výrazně lepší.

fototest iphone se vs iphone 5s

Teorie

Ve své podstatě se toho zas tolik nezměnilo. Nový iPhone SE převzal fotoaparát z modelu 6s a tak nabízí rozlišení 12 MPx. Velikost snímače je ale stejná a tak je velikost jednoho pixelu o trochu menší. Velikost clony se bohužel nezměnila. iPhone SE zvládne oproti modelu 5s fotografovat live photos, neboli animované fotky a pak také nahrávat video ve 4K nebo 1080p při 60 snímcích za sekundu.

fototest

Den

Pokud se podíváme na první sadu snímků přes den běžným okem na velkém monitoru, kde jsou případné rozdíly nejvíce vidět, prakticky nenarazíme na rozdíly. Dynamický rozsah se moc nezměnil, což je vidět na těch mírně přesvětlených fotkách ve dne. Foceno bylo bez HDR. Vyvážení bílé je téměř stejné u všech snímků ve dne. Jediné, co je samozřejmě poznat, je vyšší rozlišení. Zatímco iPhone 5s byl vybaven snímačem s rozlišením 8 MPx, nový iPhone SE nabízí 12 MPx. Na druhou stranu to není zas tak razantní rozdíl. Pro výřezy jsou fotky SE zmenšeny na stejné rozlišení.

iPhone 5s vlevo X iPhone SE vpravo

1 - 5s 1 - SE

vyrez 1

3 - 5s 3 - SE

vyrez 33

V interiéru je nejvíce poznat vyšší rozlišení, všimněte si ostřejší tabule níže na výřezu.

5 - 5s 5 - SE

vyrez 5

4 - 5s 4 - SE

vyrez 3

 9 - 5s 9 - SE

10 - 5s 10 - SE

Noc

V noci poznáme jak velký je skok v citlivosti snímače. Odšumění je pak také větší, a mimo to i kvalitně provedené. Na fotkách iPhonu 5s tak můžeme pozorovat mnohem více šumu a jeho fotky mají také tendenci mít žlutý nádech. Přesto ani jeden telefon nepodává nějak zázračné výsledky, ačkoli u iPhone SE jsou vcelku uspokojivé.

8 - 5s 8 - SE

vyrez 8

7 - 5s 7 - SE

vyrez 7

11 - 5s 11 - SE

Zhodnocení

Výsledek tohoto testu mě samotného překvapil. Rozdíl mezi iPhonem 5s a novým iPhonem SE ve fotoaparátu totiž není velký. Ve dne je dokonce zanedbatelný. A přitom zrovna právě lepší fotoaparát je jedna z hlavních novinek modelu SE. Pro běžné použití tak opravdu dostanete jen lepší fotky v noci, vyšší rozlišení videa a záznam v 60 fps.

Zhlédněte také náš preview na iPhone SE:

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Miroslav Růžička

Redaktor a moderátor na našem YouTube kanálu a nadšenec do moderních technologií, který na našem webu působí již od roku 2013. Mobilní telefony ho ale zajímají již od dětství.

Komentáře

Martin Soukup

14. 5. 2016, 15:22

V noci je větší iPhone jen malinko více do žluta jinak identické foto

Ivo Rundt

17. 5. 2016, 9:41

Větší iPhone?? ????????????????

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat