reklama

Sony h.ear on Wireless NC – málo muziky za hodně peněz? recenze

Sony h.ear on Wireless NC – málo muziky za hodně peněz? [recenze]
2016-03-21T07:40:12+01:00
• 21. 3. 2016
1

V dnešní recenzi se nepodíváme na žádný telefon nebo tablet, nýbrž zamíříme do vod příslušenství k těmto zařízením. Dostala se nám do redakce na test zcela nová sluchátka Sony h.ear, která byla představena teprve nedávno na veletrhu Mobile World Congress v Barceloně. Do prodeje u nás v České republice se navíc dostanou až v dubnu. Stojí teda za to si je pořídit? Pojďme se na to podívat podrobněji.

IMG_75970

Obsah balení

Začneme obsahem balení. Sluchátka dorazí v pěkně vyvedené krabičce, přičemž součástí balení je také pouzdro. To je ve stejné barvě jako vaše sluchátka. My jsme testovali zelenomodrou variantu. V prodeji budou i další následující barvy: červená, růžová, limetkově žlutá a černá. Do pouzdra se pak dají dobře složit kvůli sklopitelným náušníkům.

Jedná se sice o bezdrátová sluchátka, v krabičce nalezneme i kabel dlouhý 1,2 metru s konektory 3,5 mm jack na obou stranách. Díky tomu tak můžete poslouchat hudbu i na zařízeních nedisponujících technologií Bluetooth. Balení doplňuje microUSB kabel pro nabíjení, koncovka pro připojení do zásuvky ale chybí, a výrobce tak předpokládá, že již nějakou máte.

IMG_77240

Konstrukce a design

Hned na začátek bych zmínil prodejní cenu. Ta totiž mírně překonává osm tisíc korun. Vzhledem k této ceně budu také hodnotit celkové zpracování a další vlastnosti.

Začneme tedy právě designem a zpracováním. Design je dle mého názoru povedený a moderní. Tento názor však nemusí se mnou každý sdílet. Některým lidem v mém okolí se líbil, jiné zase nezaujal. Jedná se o circumaurální sluchátka, což znamená, že obepínají celý ušní boltec. Konstrukce je vyvedena z plastu, samozřejmě kromě polštářků na uši. Ty jsou totiž kožené. Plast je v povrchové úpravě matný a celkem snadno se dá poškrábat. Celkově jsou sluchátka na uších pohodlná a není problém je mít na hlavě delší dobu.

IMG_77370 IMG_77320

Tento materiál bych sluchátkům rozhodně nevytýkal, pokud by bylo vše precizně vyvedeno. Bohužel tomu tak úplně není a při poslechu hudby za chůze či při jiném výrazném pohybu bylo slyšet nepříjemné vrzání, tedy zjednodušeně řešeno pohyb materiálu. Tato vlastnost nejde prominout vzhledem k ceně kolem osmi tisíc korun. Možná se však jedná o chybu testovaného vzorku.

Hmotnost činí 290 gramů. Na hlavě se jeví spíše jako lehčí zařízení. Velmi potěší integrované ovládání na těle sluchátek. Na pravém náušníku se nachází takový joystick, kterým lze hudbu pozastavit/spustit a přetočit na další/předchozí skladbu. Pod ním je pak ještě dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti. Na druhém náušníku nalezneme tlačítko pro zapnutí, aktivaci technologie Noise Cancelling a konektor pro 3,5 mm jack.

IMG_7746 IMG_7743

Komunikace s vaším telefonem probíhá přes Bluetooth. K tomu je také integrována technologie LDAC, která umožňuje přenos přibližně třikrát většího datového toku než běžný Bluetooth. Pro párování se smartphonem lze využít NFC.

Výdrž baterie

Stav baterie ve sluchátkách můžete sledovat také na displeji telefonu. Na zařízeních s iOS to pak vidíte v pěkném widgetu v notifikační liště. Bohužel tento indikátor nefunguje úplně přesně. Během mého několikadenního testování ukazoval vždy pouze 70 nebo 20 procent baterie. Jiný stav jsem nezaznamenal. Výdrž baterie je však dobrá, a ačkoli jsem přesný čas provozu nesledoval, hodnoty se pohybovaly kolem 6-8 hodin přehrávání.

IMG_7727 IMG_7731

Zvukový výstup

Zvukový výstup zajišťují reproduktory o velikosti 40 mm. Frekvenční rozsah činí 5 až 40 000 Hz a impedance je 32 Ohm. Ta vyjadřuje odpor obvodů ve sluchátkách. Citlivost vyjadřuje akustický výkon sluchátek a platí čím vyšší, tím lepší. Tato sluchátka mají 103 dB/mW, což je slušná hodnota.

red

Ohledně výsledné kvality zvuku jsem čekal více. Výstup není vůbec špatný, ale při porovnání s mnohem levnějšími sluchátky nebyl rozdíl tak patrný. Já sice nejsem žádný audiofil a v oblasti hodnocení zvuku jsem poměrně nenáročný, zvukový výstup ale přišel slabý vzhledem k ceně i známému, který si na kvalitě rozhodně potrpí.

Možná to bylo způsobeno také tím, že nedisponuji zařízením kompatibilní s technologií Hi-Res audio a LDAC, která přenáší zvuk při 990 kbps. Toto si však užijete pouze, pokud máte Xperie řady Z3 a novější nebo Walkman, obojí od Sony. Jinak máte smůlu. Zkoušel jsem přehrávat hudbu z počítače ve formátu flac a stále se žádný zázrak nekonal, a to ani přes připojení kabelem. Přehrávání jsem většinu času testoval spolu s iPhonem 5s spolu s aplikací Spotify a nastavenou kvalitou na Extreme (tedy 320 kbps). Celkově je ale zvukový výstup čistý, basy znatelné (zde záleží na nastavení ekvalizéru) a výsledný zvuk vůbec není špatný.

IMG_7593

Samotnou kapitolou je pak funkce Noise cancelling, která funguje na jedničku. Já osobně jsem tuto technologií měl na uších poprvé a musím říct, že je to paráda. Například v kanceláři, kde panuje mírný šum okolí, najednou po nasazení těchto sluchátek nic neslyšíte. Občas jsem si tak užíval absolutní ticho a ani jsem si nepouštěl žádnou hudbu.

Velmi dobré uplatnění je pak také při cestování hromadnou dopravou. Třeba v metru, kde je obvykle dost hluku, s těmito sluchátky se můžete plně soustředit na hudbu a téměř nic neslyšíte. Zkrátka, tato technologie, ačkoli to není žádná novinka, funguje výborně. Je ale i tak trochu nebezpečná. Ono totiž, jak neslyšíte své okolí, musíte třeba při přecházení silnice dávat o to větší pozor.

Zhodnocení

Zkrátka abych to nějak shrnul, jedná se o designově moc pěkná sluchátka. Na domácí běžné poslouchání jsou dle mého názoru zbytečně drahá pro většinu uživatelů, přičemž ti jako já nedokáží ani využít potenciál Hi-Res audia, jelikož nedisponují vybranou Xperií od Sony. Pro tyto lidi je tak lepší poohlédnout se po jiných, s lepším poměrem cena/výkon. Kdo má ale hluboko do kapsy, tak bude rozhodně potěšen z technologie Noise Cancelling, která funguje naprosto parádně.

5125a76b81c7657b0affac11efd13054

Klady

  • výborné odstranění šumu na pozadí
  • možnost složit sluchátka do obalu
  • líbivý design

Zápory

  • HiRes audio a LDAC si užijete pouze s pár telefony od Sony
  • poměr cena/výkon
reklama
reklama

Miroslav Růžička

Redaktor a moderátor na našem YouTube kanálu a nadšenec do moderních technologií, který na našem webu působí již od roku 2013. Mobilní telefony ho ale zajímají již od dětství.

Komentáře

Jindřich Krásný

23. 3. 2016, 22:43
Android aplikace

no, kvalitni nebo ne, tolik penez za sluchatka je opravdu hodne… neznam nikoho, kdo by takhle drahy sluchatka mel… audiofilove si koupi stejne kabelovy, protoze jim BT nestaci… kazdopadne diky za recenzi a za rozsireni obzoru, co je k mani… ja mam BT sluchatka za 2,5 tisice a asi bych asi rozdil nepoznal :-)

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim