reklama

Xiaomi Power Bank 16 000 mAh – Plně nabité léto recenze

Xiaomi Power Bank 16 000 mAh – Plně nabité léto [recenze]
2016-02-20T14:46:55+01:00
• 29. 6. 2015
6

Léto, čas dovolených a dlouhých chvil mimo domov bez zásuvky je pro elektronická zařízení jako smartphony a tablety noční můra. Na cestách přece čekáte od svého telefonu maximální nasazení, ať už je to navigace nebo neustále připravený fotoaparát. To všechno si vezme část energie z baterie a mnoho z vás je určitě rádo, když mobil přežije do večera. Pokud nechcete mít strach o přežití svých zařízení nebo se zbavit omezujícího režimu úspory, je tady velice snadné řešení v podobě externí baterie označované Power Bank. To, že příslušenství je oblíbené, svědčí široká nabídka různých výrobců lišící se nejen kapacitou, ale také kvalitou.

DSC_5033

Nebudeme se zaobírat levnými výrobky z Číny, kde jsem měl nejen já špatnou zkušenost, nicméně u této země ještě zůstaneme. Poměrně nová a úspěšná společnost Xiaomi zaplavuje trh levnými, přesto kvalitními výrobky a mezi ně samozřejmě patřící dnes recenzovaná baterie NDY-02-AL s obří kapacitou 16 000 mAh. Je to bratřík menších baterií s kapacitou 5 000 a 10 400 mAh v obdobně laděném designu.

DSC_5031

Hliníkové tělo Power Banky je uložené v kartonovém výlisku spolu s čínským manuálem a kabelem. Vše pohromadě v krabičce indikující výrobce a pravost na boční straně. Člověk by asi více neočekával, avšak na přední straně je dokonce ochranná folie, aby nedošlo k poškrábání matného hliníkového krytu. Za cenu pohybující se okolo 850 korun jde o slušný materiál a určitě se hodí dokoupit za stokorunu originální silikonové pouzdro. Tímto máte záložní zdroj připravený a je možné jej začít používat hned po rozbalení. Než tak začneme, pojďme trochu prozkoumat detaily.

DSC_5035 DSC_5036

Kvůli přetékající kapacitě nejsou rozměry vůbec minimalistické a atakují hranici s klasickou cihlou, ale k zabíjení není Power Banka určena. Na výšku se číslo zastavilo u 145 milimetrů a šířka je krásných 60,4 milimetrů. Nejpěknější údaj zachraňuje tloušťka 22 milimetrů. Hmotnost je pak 350 gramů, což se nemusí zdát moc, ale je to znát a cítit, když vám padají kalhoty. Na bocích je plastové zakončení končící technickými údaji na jedné straně a konektory na druhé. Právě druhá strana je nejdůležitější, protože zde zaujímá své místo dvojice USB konektorů, které dokážou nabíjet dvojici zařízení současně, pak konektor k nabíjení samotné baterie a nakonec velké kulaté tlačítko. To po stlačení dává vědět pomocí čtyř diod o úrovni kapacity baterie.

streva

Využití vnitřního prostoru je maximální, a jak vidno z obrázku, největší část zabírá pět článků od společností LG nebo Panasonic a kapacitě 3 200 mAh. Kromě toho tvoří vybavení také pokročilá elektronika Texas Instruments, která napomáhá k zvýšení efektivity a bezpečnosti celé Power Banky. Nyní zabrousíme do trocha teorie o bateriových článcích. Pětice lithium-ion článků s celkovou kapacitou 16 000 mAh se podle Xiaomi může pohybovat na účinnosti přes 90 %, což ve výsledku znamená kolem 10 200 mAh reálné kapacity, jak je deklarováno na boční straně. Díky trojici konektorů, existuje několik kombinací, jak můžete Power Banku využít.

DSC_5043DSC_4996

Vstupní nabíjení dosahuje hodnot 5 V a 2 A. Výstup je na tom obdobně s napětím 5.1 V a proudem 2.1 A. Zároveň můžete baterii dobíjet a nabíjet jiná zařízení. Pokud by přeci jen došlo k nějakým problémům, je chráněna proti přetížení nebo zkratu a jiným dalším možnostem. Existují již naměřené hodnoty od výrobce, které se nyní budu snažit interpretovat.

DSC_5003

Podívejme se na nabíjení samotné Power Banky, které podle testů samotného výrobce může v lepším případě trvat 9 hodin. Počítá se s rychlonabíječkou, která dodává dvojnásobný proud 2A. V opačném případě může být doba až dvojnásobná.

lab2

Druhý test ukazuje počet nabíjecích cyklů u různých modelů s odlišnou kapacitou. V případě Xiaomi Redmi Note G4 zvládne telefon nabít třikrát a ještě k tomu půl kapacity baterie. iPhone 6 se nabil šestkrát a iPad mini 2.5krát. Tohle jsou však laboratorní testy, které se od našich hodnot lehce liší.

lab

Nejdříve k testování nabíjení Power Banky. Abych dosáhl co nejpřesnějších výsledků, musel jsem udělat pár kroků. Netestoval jsem hned na první pokus, ale až druhý, kdy již byla Power Banka jednou nabita a vybita. Tím předejme prvnímu nastavení baterie z prodeje a odchylkám. Jelikož nabíjení trvá dlouhou dobu, poznamenal jsem si začátek nabíjení.

Když uběhlo osm hodin, začal jsem pořizovat pomocí kamery GoPro snímky indikátoru stavu baterie každé dvě sekundy, čímž jsem získal přesnou dobu plného nabití. To jest první snímek s časovou značkou, na které indikátor přestal blikat = nabito. Nabíjel jsem nabíječkou s výstupem 5 V a 2 A, tedy nejvýkonnější k dispozici. Výsledky celkem odpovídají údajům výrobce. Pomalejší nabíjení jsem nezkoušel a hodnota je převzata z uživatelských zkušenosti, takže je pouze orientační.

test2

Závěrečné testování bylo opravdu zdlouhavé a probíhalo téměř dva týdny. Nabíjeným zařízením se stal smartphone Nexus 5 s kapacitou 2 300 mAh, ale reálná kapacita je ve skutečnosti nižší. Pro časové značky jsem použil českou aplikaci Battery Widget Reborn od Tomáše Hubálka, kterého znám osobně. Díky možnosti importovat historii jsem získal RAW data z nabíjení, včetně začátku a konce nabíjení. Pak už stačilo vést si záznamy.

V testování budu ještě pokračovat, jelikož se mi úplně nepodařilo vždy začít na stejné hodnotě zbytkové kapacity baterie. Není však ideální nabíjet úplně od nuly, protože telefony se nikdy na minimální hodnotu nedostanou. Proto jsem se snažil nabíjet od 15 %. Každopádně z testu lze odvodit, že plné nabití telefonu Nexus 5 trvá přibližně 100 minut. Pokud bychom nabíjeli telefon od jeho vypnutí se systémovou kapacitou 0 %, tak se zvládne nabít až šestkrát a ještě něco zbude.

test

Co dodat závěrem? Xiaomi je jasnou volbou pro záložní zdroj a díky různým kapacitám si může vybrat každý. Zpracování je na úrovni, stejně jako elektronika skrytá v hliníkovém těle. Jen pozor na kabel, který je dodáván pouze jeden, takže pro využití obou USB naráz, je nutné si vzít druhý. Neměli byste se také rychle unáhlit a kupovat pouze od prověřených dodavatelů, kteří vám neprodají celkem dobře napodobený padělek, který má „jiná“ střeva. Léto začíná a energie není nikdy dostatek, tak ať vám jakákoliv Power Banka dobře slouží a hlavně nabíjí.

xiaomi16k

reklama
reklama

Lukáš Vaculík

Zajímá se o dopad technologií na společnost. Zabývá se především smartphony, tablety, počítači. Kromě toho jezdí ve volném čase na kole, občas hraje hry, fotí a píše články. Pracuje jako technický inženýr pro finskou IT společnost.

Komentáře

Power banku již asi půl roku vlastním a nemůžu říct jediné špatné slovo. Nabíjím nejčastěji xiaomi mi4(ma tušim 3080mAh) a tak čtyřikrát až pětkrát jí dobije určitě. Pořádné testy jsem nezkoušel, ale pro obyčejného uživatele je to určitě super volba v poměru cena/výkon a mohu jen vřele doporučit. Nejvíc asi oceňuji 2 usb výstupy, vážně se to občas hodí.

Pětice lithium-ion článků s celkovou kapacitou 16 000 mAh se podle Xiaomi může pohybovat na účinnosti přes 90 %, což ve výsledku znamená kolem 10 200 mAh reálné kapacity …. Mohu se zeptat jakto ze jen 10 200? 90% ze 16 000 je 14 400 …. Kazdopadne hezka recenze jiz po teto baterii koukam delsi dobu … Dekuji

Lukáš Vaculík

30. 6. 2015, 8:00

Dobrý den,

Celková kapacita udávaná výrobcem je 16 000 mAh, ve skutečnosti je reálná hodnota někde kolem 10 200 mAh a minimální deklarovaná je 10 000. Takže těch 90-93% platí pro reálnou kapacitu, nikoliv pro celkovou. Ony baterie jsou celkově oříšek :)

Autor clanku je v tomto evidentne dost mimo.
Jde o to, ze kapacita v mAh nerika sama o sobe nic o mnozstvi energie, kterou baterie pojme. Proto je nutne uvadet kapacitu bud ve Watthodinach a nebo v Amperhodinach spolecne s napetim. Energii (Wh)nasledne ziskame soucinem (Amperhodiny x Volty).
A ted ke stitku:
Vyrobce rika, ze kapacita je 16Ah pri 3.6V. To znamena 57.6 Wh – to je ta energie, ktera se do baterie vejde.
A tu si muzeme prepocitat zpet na amperhodiny pro jine napeti, ktere se snazi drzet vystupni menic. V nasem pripade je to napeti USB a to je 5.1V. Takze 57.6Wh / 5.1V = 11.294 Ah. Kdyz toto cislo ponizeme udavanou ucinnosti, dostavame 11.294*0.9 = 10.164Ah. Ucinnosti se zrejme mysli ucinnost samotneho vystupniho menice napeti (z 3.6V baterie na 5.1V vystupniho USB konektrou) a ta je zavisla na vice faktorech, napr. na teplote a nema cenu bazirovat na nejakych desetinnych mistech v jejim urceni. Takze I tech 10.164Ah muzeme smele zaokrouhlit na 10.2Ah pri 5.1V, ktere udava vyrobce.
Vyhoda poctu u powerbank pro mobily je v tom, ze baterky v mobilech maji stejne napeti, jako baterky v tech powrbankach (3.6V). Takze pak se daji primo porovnavat ty amperhodiny bez prepoctu pres energii a vstupuje nam do toho pouze ta ucinnost vsech clanku retezu. A to je zejmena: smotna baterie ma vnitrni odpor – zahriva se – menic napeti z 3.6V na 5.1V – vstupni menic telefonu z 5.1V na 3.6V – vnitrni odpor baterie telefonu – taky se zahriva.

Ondra Podolinský

29. 6. 2015, 9:40

Moc hezký a podrobný článek. Za tuhle cenu taková kapacita, na cesty jasná volba:)

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim