reklama

Samsung Galaxy K Zoom – kompakt v těle telefonu recenze

Samsung Galaxy K Zoom – kompakt v těle telefonu [recenze]
2014-11-01T10:41:12+02:00
• 31. 10. 2014

Samsung s kombinací fotoaparátu a telefonu experimentuje již delší dobu. První modelu Galaxy Camera jsme se dočkali již před dvěma lety. Ten posléze následoval model Galaxy S4 Zoom, který využíval jméno top modelu výrobce a nabídl kompaktnější rozměry. Dnes recenzovaný nástupce již místo názvu S5 používá písmeno K, a ačkoli je větší než S4 Zoom, přesto je to více telefon než dříve.

IMG_9187x

Obsah balení

Krabička, v níž přístroj na recenzi dorazil, se neliší od ostatních tohoto výrobce a stále se zde nachází imitace dřeva. Překvapila mě také její celková velikost, tedy jak moc malá je a zda se tam vůbec zařízení vejde se vším všudy. Balení mimo samotného telefonu obsahuje microUSB kabel, který s dodávaným adaptérem tvoří nabíječku. Dále zde nalezneme špuntová sluchátka s náhradními špunty a nechybí ani sada uživatelských příruček.

Konstrukce

Design Galaxy K Zoom vychází z letošního top modelu výrobce – Galaxy S5. Přední strana se od něj u dnes recenzovaného modelu téměř neliší a neznalý by tyto dva modely od sebe pomalu nerozeznal. Záda mají potom stejný vzorek a telefon je také dostupný ve stejných barevných variantách – modré, bílé a námi testované černé.

IMG_9146 IMG_9156

Oproti zmíněné S5 je K Zoom výrazně tlustší a s velkou optikou na zádech. Jeho celkové rozměry jsou kromě tloušťky o chlup menší díky menšímu displeji o úhlopříčce 4,8 palce. Na výšku tak smartphone měří 137,5 mm a na šířku 70,8 mm. Ačkoli je telefon celkem tlustý, v nejširší části jeho tloušťka činí 16,6 mm, překvapivě dobře padne do ruky díky zaobleným zádům. Oproti předchůdci ztratila novinka hrb na zádech (camera grip). To je sice fajn při používání zařízení jako telefon, na druhou stranu při fotografování je uchopení méně pohodlné.

V praxi jsou tyto rozměry na mobilní telefon docela nepraktické. Hmotnost 200 gramů tomu ještě více napomáhá a nosit Galaxy K zoom jako běžný telefon každý den v kapse není úplně dvakrát pohodlné. Do menších kapes se navíc nemusí vejít. Celková kvalita zpracování je na dobré úrovni, nikdy nic nevrže a všechno velmi dobře lícuje.

 IMG_9155 IMG_9153

Na hořejšku telefonu nalezneme pouze 3,5 jack pro připojení sluchátek. Na opačné straně, dole, se pak nachází konektor pro připojení microUSB kabelu a mikrofon. Pravý bok je osazen tlačítky pro regulaci hlasitosti, odemykání a nalezneme zde i spoušť fotoaparátu. Ta je dostatečně velká a namáčknutím lze zaostřit. Na levé straně zařízení je umístěn slot pro paměťové karty microSD. Zakulacená záda obsahují mimo fotoaparát také reproduktor, jehož kvalita je průměrná, dále xenonový blesk a logo výrobce. Po sejmutí zadního krytu svou přítomností potěší vyměnitelná baterie a pod ní se nachází slot na microSIM.

 IMG_9189 IMG_9185

Čelní strana je kryta sklíčkem Gorilla Glass 3. Pod displejem nalezneme standardní klávesy od Samsungu. Prostřední tlačítko je hardwarové, postranní pak senzorová. Nad zobrazovacím panelem je umístěn telefonní reproduktor, sekundární kamerka, proximity senzor a senzor okolního osvětlení.

Displej

U Samsungu nelze u dražších modelů čekat nic jiného než Super AMOLED a není tomu jinak ani u tohoto modelu. Jeho kvalita a zobrazovací vlastnosti jsou stejné jako u ostatních AMOLED displejů. Vyznačuje se tedy výbornými pozorovacími úhly, černou černou a velmi dobrou viditelností na slunci. Barvy jsou na můj vkus až trošku moc přesaturované a bohužel jsem v nastavení nenašel možnost toto změnit. Zobrazovací panel má úhlopříčku 4,8 palce a dostačující rozlišení 1280 x 720. Díky použití tohoto nižšího rozlišení ušetříte baterii. Jemnost má hodnotu 306 PPI a při bližším pozorování lze vidět mřížku pixelů.

IMG_9204 IMG_9203

Hardware

Uvnitř Galaxy K Zoomu tepe procesor z vlastní dílny Samsungu. Jedná se o šestijádrový Exynos 5260, který disponuje celkem čtyřmi jádry Cortex A7 na frekvenci 1,3 GHz a dvěma výkonnějšími na bázi Cortex A15 a frekvenci 1,7 GHz. Díky této kombinaci je procesor poměrně výkonný a zároveň dokáže být i úsporný. Operační paměť RAM dostala potom kapacitu 2 GB. Výkonu je sice dostatek, avšak díky nenasytné nadstavbě od Samsungu běh systému není tak dokonalý. Během hraní her ale nedocházelo k žádným zásekům. Vnitřní úložiště má kapacitu 8 GB a lze jej rozšířit paměťovými karty microSD až do velikosti 64 GB. Grafický čipem je posléze Mali-T624.

IMG_9164
Datové přenosy lze uskutečnit samozřejmě přes 2G GPRS, 3G (HSDPA 42Mbps) a 4G LTE, jež v Česku poslední dobou řádně expanduje. To zde nalezneme ve čtvrté kategorii a i z vlastní zkušenosti potvrzuji jeho funkčnost u T-Mobilu. Maximální rychlost stahování je zde stanovena na 150 Mbps. Smartphone dále nabízí WiFi podpory standardů 802.11 a/b/g/n, Bluetooth ve verzi 4.0 a čip NFC pro bezkontaktní platby.

Z oblasti senzorů zde máme gyroskop, akcelerometr, promixity senzor a kompas. Propojení s počítačem obslouží microUSB 2.0. To lze s příslušným kabelem využít také ke sdílení obrazovky na televizi díky MHL. Bezdrátově můžete obrazovku na televizi zrcadlit přes standard Miracast. K dispozici je taktéž funkce USB On-The-Go pro připojení USB periferií.

Výdrž baterie

Galaxy K Zoom disponuje baterií o celkové kapacitě 2430 mAh. Potěší fakt, že je vyměnitelná, to už se dnes jen tak nevidí. Výrobce slibuje výdrž 7 hodin surfování na internetu přes mobilní sítě, 11 hodin přehrávání videa a 47 hodin přehrávání hudby. V praxi ale výdrž není úplně růžová. Pokud budete zařízení využívat k jeho hlavní činnosti, kterou je focení, tak se nedožije večera. Při méně náročném využití spíše jako telefonu se dostanete bez problémů na jeden den. Věřím, že méně nároční uživatelé by se dokázali dostat i na dva dny. Specialitkou je pak ultra úsporný režim, který omezí funkce telefonu pouze na ty základní a tím razantně prodlouží výdrž baterie.

Systém

Operačním systémem je Android ve verzi 4.4.2, který je doplněn o nadstavbu TouchWiz. Zařízení obsahuje téměř identický software co Samsung Galaxy S5. Jak jsem již zmiňoval, chod systému není vždy úplně dokonalý a optimalizace se moc nepovedla. Několikrát mi během testování spadl vestavěný prohlížeč a párkrát i další aplikace. Velkým problémem je též nepovedený český překlad systému. Mnoho dialogů má tak dvě možnosti – Zrušit a Zrušit.

Screenshot_2014-07-10-11-52-14 Screenshot_2014-07-27-11-49-32 Screenshot_2014-07-27-11-50-59

Na uzamčené obrazovce nalezneme zobrazení času, počasí a zástupce pro rychlé spuštění fotoaparátu. Ten můžete rychle spustit také podržením spouště fotoaparátu a tlačítkem pro ovládání hlasitosti najednou. Domovská obrazovka nabízí mimo standardních widgetů i jednu plochu se jménem Můj časopis. Zde se shromažďují novinky z různých kategorií, které si lze nastavit. Na pozadí této plochy běží Flipboard.

Notifikační lišta obsahuje v horní části rychlé přepínače. Ty jde různě přeskupovat, a pokud lištu vysunete dvěma prsty, otevře se rovnou jejich dlouhý seznam. Pod přepínači jsou v notifikační liště umístěny odkazy na S vyhledávač a rychlé připojení a nakonec posuvník pro ovládání jasu. Pokud připojíte nějaké příslušenství, například sluchátka, zobrazí se zde doporučené aplikace.

Screenshot_2014-07-05-15-19-33 Screenshot_2014-07-27-11-51-12 Screenshot_2014-07-19-22-03-38

Při přepínání aplikací vidíme krom seznamu běžících aplikacích, odkaz na správce úloh a tlačítko pro zavření všech aplikací. V nastavení lze přepnout rozhraní systému do zjednodušeného vzhledu. Domovská obrazovka má pak matici ikonek 3×4 a písmo je větší. Samsung do zařízení také integroval spoustu gest. Smart stay nezhasne obrazovku, pokud se na ni díváte, Smart pause naopak pozastaví videa, když se podíváte mimo displej. Přiklopením dlaně pak uděláte snímek obrazovky.

Vestavěná galerie dokáže gestem pinch-to-zoom měnit velikost náhledů. Problém ale je, že poměrně dlouho trvá, než se náhledy 20 megapixelových fotek načtou. Pak mě též zarazilo, že nelze otevřít galerii, pokud nemáte více než 150 MB volného místa. Naopak pochválit musím vestavěného správce souborů. Mimo Obchod Play zde nalezneme obchod Galaxy Apps, ve kterém se pod položkou Galaxy Essentials nachází další aplikace od Samsungu zdarma jako třeba jednoduchý videoeditor.

Screenshot_2014-07-27-11-50-41 Screenshot_2014-07-27-17-11-09 Screenshot_2014-07-27-17-11-48

Fotoaparát

Asi největším tahákem tohoto zařízení má být fotoaparát, což je na první pohled znát. Jako jeden z mála telefonů totiž disponuje optickým zoomem. Samotný snímač BSI CMOS má velikost 1/2,3″ a disponuje rozlišením 20,7 MPx. Fotoaparát je vybaven širokoúhlým objektivem 24mm a desetinásobný zoom dokáže hýbat s clonou v hodnotách od f/3,1 do f/6,3. Manuálně ji lze nastavit maximálně až na hodnotu f/9. Oproti předchůdci se bohužel čip nedočkal větších inovací.

Optický zoom má maximálně desetinásobné přiblížení. Pokud by vám toto přiblížení nestačilo, využít jde ještě digitální zoom, kterým se dostanete na celkové přiblížení 20krát. Standardně přibližování probíhá přes dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti, ale využít lze i obrazovku. Na té se při přibližování ukáže i tlačítko pro okamžitý maximální zoom. Optický stabilizátor (OIS) potom zajistí pořizování nerozmazaných fotek i při maximálním zoomu. Níže můžete vidět snímky bez a s maximálním přiblížením.

20140707_165439 20140707_165423

20140704_194619 20140704_194612

Výsledné snímky jsou nadprůměrné, ale oproti ostatním mobilním telefonům v nejvyšší kategorii není rozdíl zase tak výrazný. Snímač je více širokoúhlý, na druhou stranu v rozích nejsou fotografie již tak ostré. Optický zoom je však beze sporu výborná věc a funguje velmi dobře. V horších světelných podmínkách se pak objevuje šum. Pokud však nastavíme noční režim fotografie jsou sice lépe prosvícené, za to mají méně detailů a jsou více rozpité. Díky manuálnímu režimu dokáže člověk vykouzlit opravdu povedené snímky. Pochválit musím také xenonový blesk, který dokáže osvítit celou místnost a je to úplně jiná liga než běžné LED diody.

20140707_162637 20140724_142506 20140725_165500 20140704_195550

20140705_180427 20140705_172029 20140706_123852 20140706_131355

Video smartphone točí maximálně v rozlišení FullHD při 60 snímcích za sekundu. Někdo by mohl namítnout absenci natáčení 4K videí, to ale dnes považuji za zbytečnost. Dále jde nahrávat zpomalené video v rozlišení 720p při 120 snímcích za sekundu. Jednoduchým výpočtem tak dostaneme 4x zpomalený záběr, výrobce však umožňuje zpomalit až 8x. Další zpomalení je totiž již jen softwarové. Při přibližování během nahrávání je trošičku slyšet mechanismus optického zoomu, nic hrozného to však není.

20140712_221124_LLS 20140705_225009_LLS

Samotné prostředí fotoaparátu obsahuje opravdu bohaté možnosti nastavení. Režimů je zde jak hub po dešti. Výchozím bodem je automatický, který zvolí ten nejvhodnější pro danou situaci. Pro Suggest obsahuje různé barevné efekty, přičemž další lze stáhnout. Dále zde nalézáme režimy překrásná tvář, panorama, virtuální prohlídka, HDR, noční režim, pořizování série snímků, dětské foto, krajina, úsvit, sníh, makro, potraviny, párty, sport, vodopád, animovaná fotka, zvuk a foto, photosphere, silueta, západ slunce, ohňostroj, světelná stopa a nakonec manuální.

Screenshot_2014-07-27-17-16-29 Screenshot_2014-07-27-17-16-48

Manuální umožňuje upravit expozici, rychlost uzávěrky, hodnotu clony a ISO. Dále je zde možnost nastavit vyvážení bílé, režim ostření, oblast ostření, rozpoznávání obličeje, samospoušť, podpis, vzdálený hledáček, a dokonce i ovládání hlasem. Předurčeným slovem tak vyfotíte snímek. Možností je opravdu dost a tak to má u telefonu zaměřeného na focení být.

Zhodnocení

Nebojím se říct, že Galaxy K Zoom by dokázal spolehlivě zastat domácí kompakt. Oproti běžnému kompaktu nabídne propracované fotografické funkce, možnost využít k focení další aplikace a jednoduché sdílení na nejrůznější sociální sítě. Jenže telefon už nezastane tak dobře a nosit ho každý den není kvůli jeho velikosti a váze zrovna pohodlné. Zařízení se tak hodí jedině pro lidi, kteří často cestují a chtějí u sebe mít telefon a kompakt. Díky Galaxy K Zoomu jim na toto stačí pouze jedna věc. Ostatní asi pravděpodobně sáhnou po jiném kompaktnějším smartphonu, přičemž asi největší konkurent dnes recenzovaného je Lumia 1020. Její fotografické schopnosti jsou též velmi dobré a nabízí menší tělo. Naopak zase postrádá optický zoom. Teď už záleží jen na vašich preferencích, zda vás tento koncept fotomobilu od Samsungu zaujal a zda překousnete jeho nedostatky.

IMG_9206

Klady

  • fotoaparát s optickým zoomem
  • povedený displej s výbornou čitelností na slunci
  • xenonový blesk
  • více než dostatečný výkon

Zápory

  • jako telefon pro každodenní používání příliš těžký a velký
  • špatná optimalizace softwaru
  • chybí notifikační dioda
  • příliš plastové tělo

alza

Za zapůjčení telefonu Samsung Galaxy K Zoom za účelem této recenze děkujeme obchodu Alza.cz, kde jej můžete zakoupit.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Miroslav Růžička

Redaktor a moderátor na našem YouTube kanálu a nadšenec do moderních technologií, který na našem webu působí již od roku 2013. Mobilní telefony ho ale zajímají již od dětství.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat