Domů » Články » Ostatní »
Každý rok se objeví nový způsob, jak vyřešit nedostatek energie nejen u mobilních zařízení. Mohli jsme slyšet o displejích, které dokáží přeměnit solární energii na elektrickou, což by napomohlo k pomalejšímu vybíjení běžné baterie. Pak jsou zde projekty zaměřující se na zcela nové technologie baterií, ale ve většině případů musíme akceptovat, že komerční nasazení je v nedohlednu.
Největším problémem je samotné testování, jestli nové typy baterií nejsou nebezpečné nejen pro lidi. Rozhodně byste nechtěli mít časovanou bombu v kapse u kalhot. Avšak jsou zde technologie, na kterých se pracuje již několik desetiletí. Jednou z nich jsou sodium-ion baterie.
Práce na tomto typu započaly již v osmdesátých letech minulého století a jejich největší předností je použití samotného sodíku. Jedná se o jeden z nejvíce rozšířených alkalických kovů na světě. Najdeme jej například v mořské vodě, odkud se dá poměrně jednoduše extrahovat. Například současné Li-Ion baterie používají lithium, což je vzácnější alkalický kov, tudíž je dražší.
Samotné sodium-ion baterie jsou ve výsledku levnější, ale už od počátku výzkumu neposkytovaly takové vlastnosti jako jiné technologie. V tuto chvíli výzkum pokročil dále a díky použití nových materiálů a postupů lze vytvořit baterie, které mají při stejné velikosti 5x až 7x větší kapacitu než současné typy.
Cílem výzkumu není jen větší kapacita, ale také samotné vlastnosti. Plánuje se, že sodium-ion baterie budou moci spolehlivě pracovat v teplotním rozmezí -30 až 120 °C.
Díky skupině výzkumníků vedených profesorem Shinichim Komabou z Tokyo University of Science pokročil výzkum tak daleko, že by první baterie mohly být k dispozici ve smartphonech nebo tabletech v následujících pěti až deseti letech.
Zdroje: asia.nikkei.com, pocket-lint.com
💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.
Domů » Články » Ostatní »
Komentáře