reklama

Videopřenosy budou v roce 2019 tvořit polovinu přenesených dat v mobilních sítích

Videopřenosy budou v roce 2019 tvořit polovinu přenesených dat v mobilních sítích
2014-07-27T09:30:54+01:00
• 27. 7. 2014

Česká republika zažívá rozmach LTE technologie. Všichni mobilní operátoři se předhánějí v dostupnosti rychlého mobilního připojení a lákají i na samotnou rychlost. Ačkoliv se objevují lákavé nabídky týkající se vyššího FUP, tak situace stále není ideální. Při vyšších rychlostech dokáže uživatel vyčerpat svá data i během několika hodin.

lte

VĂ˝zkumná část ConsumerLab spoleÄŤnosti Ericsson se ve svĂ© prĹŻzkumu zaměřila na sledovánĂ­ videĂ­ na mobilnĂ­ch zařízenĂ­ u uĹľivatelĹŻ v USA a ve VelkĂ© Británii. PrávÄ› tyto trhy se nejrychleji rozvĂ­jĂ­ v rámci dostupnosti technologie LTE. V USA existuje 6% skupina uĹľivatelĹŻ, která se orientuje zejmĂ©na na sledovánĂ­ videa, v případÄ› Anglie je zastoupenĂ­ 7%. Existuje ještÄ› silnÄ›ji orientovaná skupina vyĹľadujĂ­cĂ­ nejrychlejší pĹ™ipojenĂ­ k internetu – v USA jich je 10 % a ve VelkĂ© Británii 6 %.

Všichni tito uživatelé se rozhodují na základě několika bodů, jestli budou sledovat video skrze mobilní síť, nebo přes WiFi.

Podle zjištění Ericsson ConsumerLab jsou hlavními faktory, podle kterých se zákazníci rozhodují, zda sledovat video přes WiFi nebo mobilní síť, samozřejmě cena, ale i výkon mobilní datové sítě.

Nejedná se o nijak překvapivé výsledky a takřka kdokoliv by je mohl odvodit z běžné praxe. Z tiskové zprávy společnosti Ericsson ale vyplývá, že už v roce 2019 budou videopřenosy tvořit více než polovinu přenesených dat v mobilních sítích. To si lze za současného stavu v České republice těžko představit. Běžné balíčky dat nejsou dostatečně veliké, abyste mohli sledovat videa ve vysokém rozlišení po celý měsíc. Při současných velikostech FUP byste se dostali na nulovou hodnotu během jednoho dne.

„Pro rozvoj přenosu videa a video služeb v mobilních sítích je proto důležité, aby mobilní operátoři nabízeli takové obchodní modely, které obavy zákazníků rozptýlí a podpoří jejich potřebu sledovat video v chytrých telefonech v čím dál větší míře přes mobilní datové sítě.“

Jiří Rynt ze společnosti Ericsson Česká republika

Tato analýza by mohla napomoci operátorům pochopit, co vlastně zákazníci chtějí. Datové tarify nabízené operátory se za posledních dobu o něco zlepšily, ale nejsou dělány na technologii LTE.

V tuto chvíli například Youtube rozšiřuje možnost sledování videí v mobilních zařízeních v rozlišení Full HD. Jedna minuta tohoto záznamu spotřebuje přibližně 22 MB dat. Pokud bychom toto použili jako konstantu a pustili bychom si film o délce 120 minut, budeme potřebovat necelé 3 GB. A to máme jen jedno video.

I přes tuto jednoduchou kalkulaci najdeme u mobilních operátorů balíčky, kde jsou velikosti udávány v MB. Snad se brzy dočkáme dalšího pokroku u datových tarifů.

Zdroj: feedit.cz

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

TmavĂ˝ reĹľim