Asus FonePad 6: obří plasťák se stylusem recenze

Asus FonePad 6: obří plasťák se stylusem [recenze]
2014-07-15T07:00:34+02:00
• 15. 7. 2014
3

Phablet, složenina slov phone a tablet, se v poslední době na poli mobilní elektroniky skloňuje čím dál častěji. Velké telefony se pomalu stávají standardem, kterému propadají další a další výrobci. Pozadu nezůstal ani Asus se svou řadou Fonepad, konkrétně potom se šesti a sedmi palcovým tabletofonem. O tom, jaký je „menší“ ze dvou bratrů, se můžete dozvědět právě v této recenzi.

1

Asus FonePad 6 je už díky svému 6palcovému displeji velikánem sám o sobě, když se ale ještě vezmou v potaz jeho ne zrovna kompaktní rámečky, bavíme se tu o skutečně velkém zařízení, jehož rozměry dosahují bezmála 165 × 89 mm. Na rozdíl od jeho bezpochyby největšího konkurenta, Samsungu Galaxy Note 3, který je vlastně jeden velký kvádr, přináší FonePad zkosený tvar, díky kterému se alespoň o trochu lépe drží v ruce. Váha zařízení ale jistě mnohé nepotěší, neboť vystoupala až na 210 gramů, což z telefonu dělá pořádného cvalíka.

4 3
Tlačítko zapínaní by si mohlo prohodit místo s kolébkou hlasitosti, protože pro zapnutí / vypnutí zařízení se musí přehmátnout, což se u telefonu této velikosti nedělá zrovna snadno

Displej

Než se začneme bavit o zpracování jednotlivých komponentů, sluší se zmínit, že FonePad je na našem trhu k dostání za cenu kolem 8 000 korun. Nicméně je tento obr vybaven displejem s rozlišením 1080 × 1920, z čehož vyplývá další hodnota – 367 ppi.

2

Na první pohled vás ale zaskočí okem viditelná neostrost a vybledlost displeje. Přestože se v této cenové kategorii jedná o relativně slušný displej, nemění to nic na tom, že silně zaostává za jinými modely. Bílá barva má výrazný žlutý nádech a ostatní barvy nejsou vlivem velmi jasného displeje také nikterak věrné. Každopádně si s ním ale při běžném používání naprosto vystačíte.

Výkon a úložiště

Telefon pohání dvoujádrový procesor Intel Atom Z2560, čímž se ostatně Asus chlubí přímo na zádech telefonu, taktovaný na 2 GHz. Fonepad 6 se vás pokusí získat 2 GB pamětí RAM, což je vesměs standardní velikost, jenže jeho přímý konkurent, Galaxy Note 3, nabízí rovné 3 GB. Během normální používání nebudete pociťovat nic, co by vás vedlo k závěru, že je zařízení pomalé. Problémy ale pocítíte především během hraní i méně náročných her, kdy se navíc Fonepad výrazně zahřívá.

Telefon je standardně dostupný v 16 a 32 GB variantě, můžete si  ale úložiště rozšířit pomocí microSD karty o velikosti až 64 GB. Jak tomu ale vždy bývá, v 16GB verzi dostanete ve skutečnosti jen něco málo přes 10 GB dostupného místa.

Baterie

Může se zdát, že nevyměnitelná baterie o kapacitě 3200 mAh nevystačí na delší výdrž telefonu s tak enormním a zářivým displejem. Opak je ale pravdou, a to možná i díky funkci Chytrá úspora, která nabízí několik možností šetření baterie. Standardně je zapnutá takzvaná normální úspornost, která nenabízí žádné speciální opatření. Můžete si ale zapnout drastičtější variantu šetrnosti, která například vypne datové připojení v době, kdy telefon nepoužíváte. Jestli vám ale nevyhovuje ani jedna varianta, je tu ještě možnost nastavit si vlastní program, podle kterého bude například v určitý čas vypnut Bluetooth, nebo bude zavřena aplikace, která si nárokuje velké množství baterie.

Normálním používáním nebyl problém dosáhnout dvou dnů bez nabíjení, při zapnutí drastičtější metody úspory dokonce i tří, respektive necelých čtyř.

Software

Ve Fonepadu 6 najdeme Android 4.2.2, rozšířený o nadstavbu Asusu. Ta není až na několik drobných grafických změn zase tak výrazná, přináší ale několik vylepšení, které jistě u tohoto telefonu uvítáte. Předně se jedná rychlé nastavení v notifikační liště. To je sice možné vypnout, čímž dostanete standardní androidí oznamovací lištu, přijdete ale například o rychlé přepnutí pro používání jednou rukou. To nabízí plnohodnotné prostředí ve zmenšené variantě, konkrétně potom ve velikostech 4.3, 4.5 a 4.7 palce. Standardně je obrazovka posunuta doprava, počítá tedy s tím, že budete ovládat telefon pravým palcem. Pro přesunutí obrazu na druhou stranu stačí zmáčknout šipku pro přesunutí doleva.

Screenshot_2014-06-18-15-32-50

Stejně tak je možné rychle přepínat jas a nastavovat Wi-Fi, výstup zvuku a zrcadlení obrazu.

Screenshot_2014-06-18-15-32-16 Screenshot_2014-06-18-15-32-27 

Zvuk

Když už samotné nastavení nabízí tak rozsáhlé nastavení zvuku, je zřejmé, že Asus tuto stránku nepodcenil. A je tomu skutečně tak, protože dva přední stereo reproduktory, uložené podobně jako tomu je u HTC One, dokáží vydat neuvěřitelnou hlasitý zvuk. Stále ale vydávají kvalitní zvuk, stejně jako velmi silné basy. Za řešení zvuku se Asus rozhodně stydět nemusí, protože co se telefonů týče, u Fonepadu 6 se totiž jedná o jedno z nejlepších.

Fotoaparát

Na druhou stranu má ale Asus co dohánět po stránce kvality fotografií. Posoudit můžete sami, že fotografie pořízená za pravého poledne je velmi přepálená a jasně zelená je značně vybledlá. Druhá fotografie, vyfocena pod umělým světlem, je zase neostrá a na černé jsou vidět jasné známky toho, že ISO bylo velmi vysoké, konkrétně automaticky nastavené na 1100.

O to se stará 8MP fotoaparát, schopný pořizovat 3264 x 2448 px fotografie a natáčet 1080p video se 30 snímky za sekundu. Přední fotoaparát je potom skutečně pouze nouzový, neboť zde jde pouze 1.2 MP a dokáže ještě hůře pracovat s okolním světlem.

P_20140531_161852 P_20140617_225024

Stylus

x

FonePad 6 už si se svou velikostí zaslouží právě stylus, který navíc nabízí mnoho funkcí. Kromě standardního používání můžete pouhým podržením nad telefonem u kraje obrazovky automaticky scrollovat, nebo využít praktického pořizování upravených snímků obrazovky. To se totiž aktivuje samotným vytažením stylusu, a to konkrétně zobrazením malé modré ikony na straně obrazovky. Jejím vytažením se zobrazí mřížka přes celou obrazovku, přes kterou můžete libovolně kreslit, psát, případně přidávat jiné geometrické tvary. Zatažením potom kresbu uložíte a můžete rovnou sdílet.

nenakresleno nakresleno
Se sdílením ale souvisí i další funkce stylusu – sdílení části obrazovky. Podržením tlačítka a označením určité části obrazovky se právě ona označená část uloží a rovnou vám nabídne sdílení na všech možných sociálních sítích nebo pomocí Emailu a Hangouts.

logo_se_sloganem-300x140

 

Za zapůjčení smartphonu Asus FonePad 6 pro účely této recenze děkujeme internetovému obchodu Alza.czkde jej můžete momentálně zakoupit.

 

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Redaktor si nevyplnil profil

Komentáře

Zdravím, chtěl by jsem vás upozornit na chybu hned v prvním odstavci. Máte tam napsáno, že rozměry tohoto phonotabletu jsou 169×89 cm, ale nejspíše by to mělo být v mm.

Přemysl Vaculík

VIP 15. 7. 2014, 10:25

Díky, opraveno.

Není zač.

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat